Jedna od neizbježnih svjetskih tema ovih je dana ambicija Donalda Trumpa da Sjedinjene Američke Države preuzmu kontrolu nad Grenlandom.
Ovaj gradić nazivali su Dobrom nadom, a sada Europa strepi da se tu gadno ne zarati
Gotovo polovica Danaca smatra da je SAD velika prijetnja njihovoj zemlji, a danske su vlasti nedavno priopćile da će izdvojiti 14,6 milijardi danskih kruna (1,96 milijardi eura) na jačanje vojne prisutnosti na Arktiku.
Trump je krajem siječnja izjavio da je Grenland od vitalne važnosti za SAD-a te je naglasio da Amerika treba (mora) kontrolirati Grenland i Panamski kanal zbog ekonomske sigurnosti.
Tome je dodao da je kontrola nad Grenlandom apsolutna potreba, a stručnjaci navode da ga, između ostalog, tamo zanimaju rijetki zemni metali, zlato, uran i željezo.
Kako će se ta situacija rasplesti, vidjet ćemo, no u međuvremenu ćemo vam prikazati kako zapravo izgleda Nuuk, glavni grad Grenlanda.
Smješten je na jugozapadnoj obali, a s populacijom od približno 19.800 stanovnika, dom je trećini ukupnog stanovništva Grenlanda i važno središte političkog, ekonomskog i kulturnog života.
Izvorno nazvan Godthåb ("Dobra nada" na danskom), grad je dobio svoje sadašnje ime Nuuk, što na grenlandskom jeziku znači "rt".
Grad je službeno osnovan 1728. godine, kada je norveški misionar Hans Egede premjestio svoju koloniju s otoka Kangeq na kopno.
Nuuk se kroz 20. stoljeće razvio iz male ribarske kolonije u modernu metropolu arktičkog svijeta, a 1979. godine, uvođenjem grenlandske samouprave, postao je službena prijestolnica.
Nuuk je u studenom 2024. godine dobio novi međunarodni aerodrom koji je predstavio prekretnicu u povezivanju Grenlanda sa svijetom. Naime, nova zračna luka omogućila je izravne letove iz Europe i SAD-a.
S otvaranjem novog aerodroma, turistički sektor doživio je značajan rast, pa je grad počeo razvijati infrastrukturu za prihvat posjetitelja, uključujući nove hotele i turističke sadržaje.
Zanimljivo, Nuuk je dom Sveučilišta Grenland, jedinog sveučilišta u zemlji, dok kulturni centar Katuaq predstavlja središte umjetničkog života. Grenlandski nacionalni muzej, pak, čuva bogatu povijesnu i kulturnu baštinu.
Nuuk se trenutačno suočava s jedinstvenim izazovima, od klimatskih promjena do brzog urbanog razvoja. Zato gradske vlasti rade na održivom razvoju koji bi trebao osigurati ravnotežu između modernizacije i očuvanja tradicionalnog načina života.
Kao glavni grad najrjeđe naseljene zemlje na svijetu, Nuuk predstavlja fascinantan spoj tradicionalne inuitske kulture i modernog urbanog života te je postao simbol transformacije Grenlanda u 21. stoljeću.
Nuuk je, očekivano, poznat i po ekstremnim temperaturnim uvjetima koji značajno variraju tijekom godine.
Najhladniji mjesec je veljača, kada se prosječne temperature kreću između -11°C i -8°C. Međutim, subjektivni osjećaj temperature često je značajno niži zbog snažnog vjetra koji puše prosječnom brzinom od 39 km/h, što stvara efekt vjetra koji temperaturu može spustiti i do -20°C.
Srpanj je najtopliji mjesec u Nuuku s prosječnom temperaturom od 8,5°C. Tijekom ljeta, koje traje relativno kratko, dnevne temperature mogu doseći ugodnih 12°C, dok noćne rijetko padaju ispod 4°C.
Podsjetimo, Grenland se nalazio pod norveškom upravom od 11. stoljeća do 1814. godine, kada je vlast nad otokom mirno predana Danskoj.
Grenland je tek 1953. postao sastavnim dijelom Danske, a lokalna autonomija isposlovana je u danskom parlamentu 1. svibnja 1979. godine.