Jack Nicholson, Robin Williams, ali i hrvatska glumačka diva Zdravka Krstulović bili su samo jedni od brojnih osoba kojima je demencija utjecala na sve segmente života, a koliko je ova bolest uistinu opasna svjedoči i činjenica da su neki odlučili otići s ovog svijeta i puno prije vremena.
Bruce Willis nije jedini: I ove su se javne osobe nosile s Alzheimerom i drugim vrstama demencije
Isti izvor otkrio je da su filmski setovi morali biti blizu mjesta na kojem je 67-godišnji Willis boravio s obitelji, koja se brinula o njemu. Zanimljivo je i da su na najmanje jednom setu producenti donijeli odluku da koriste dublera kako bi se 'produžilo' Willisovo vrijeme na ekranima dok je na drugom njegovo vrijeme 'smanjeno' jer je snimao samo tri dana.
Poznati glumac Robin Williams bolovao je od demencije Lewyjevih tjelešaca, koja uzrokuje progresivno propadanje mentalnih sposobnosti. U emotivnom razgovoru u televizijskoj emisiji "Dobro jutro, Ameriko", žena pokojnog glumca, Susan Williams otvoreno je priznala da je depresija bila samo jedan od pedesetak simptoma bolesti zbog koje je Robin počinio samoubojstvo. U istom je razgovoru otkrila da se Robin ionako ne bi bio još dugo mučio sa svojim bolestima: "U najboljem slučaju, pred sobom je imao možda još tri godine života. I to bi bile tri teške godine. Vjerojatno bi bio smješten u neku ustanovu".
Krajem prošle godine bliski prijatelji legendarnog glumca Jacka Nicholsona otkrili su kako zbog demencije sve rjeđe izlazi iz kuće te kako se o njemu brinu sin i kćer. "Fizički je dobro, no mentalno je otišao. Zaista je jako tužno vidjeti tako talentiranog glumca kao što je Jack da odlazi na ovaj način", rekao je izvor. Podsjetimo, godine 2010. snimio je svoj posljednji film, "Kako znaš", u kojem je glumio s kolegama Reese Witherspoon i Owenom Wilsonom.
Zdravka Krstulović hrvatskoj je publici ostala u sjećanju po veličanstveno odigranim ulogama Anđe Vlajine u "Našem malom mistu" i Violete u "Velom mistu". Tijekom svoje karijere dobila je brojne nagrade, no onda se devedesetih naglo makla iz javnog života zbog demencije. Zbog brojnih medijskih napisa da ju kći Ivana i zet maltretiraju, Ivana je izgubila i pravo brige nad vlastitom majkom. Zbog bolesti, Zdravka se često znala udaljavati od kuće, a agonija s obiteljskim odnosima potrajala je tri godine. Zdravku Krstulović smjestili su na kraju u Varaždinske toplice, gdje je na kraju i umrla 5. prosinca 2003. godine.
Sugar Ray Robinson bio je jedan od najvećih boksača svih vremena. On je naime također bolovao od Alzheimerove bolesti. Brojni ne znaju da dugogodišnje bavljenje boksom može izazvati velika oštećenja mozga. Svaki put kad borac dobije udarac u glavu, stvore se vibracije u mozgu, što znači i podrhtavanje neurona, stanica koje se ne mogu obnavljati. Tako poremećeni kemijski procesi u mozgu mogu prouzrokovati brojne bolesti, od kojih su najgore Alzheimerova i Parkinsonova bolest. Robinson nije jedini, Joe Louis također je patio od demencije, dok se Muhamed Ali borio s Parkinsonovom bolesti.
Charlesa Bronsona pamtimo po ulogama "teških momaka", policijskih inspektora, revolveraša i osvetnika. Ipak, u stvarnom je životu bio poznat kao čovjek blage naravi čiji je hobi bio slikarstvo. Niz godina bolovao je od Alzheimerove bolest, a umro je u 81. godini od upale pluća.
Mojsije u "Deset zapovjedi", Ben-Hur u "Ben-Huru" i Ivan Krstitelj u "Najvećoj priči ikad ispričanoj” najpoznatiji su likovi po kojima ćemo pamtiti Charltona Hestona. Godine 2002. Heston je javno priznao da su mu dijagnosticirani simptomi povezani s Alzheimerovom bolesti. Preminuo je u 84. godini života u svojem domu na Beverly Hillsu.
Godine 2004., u 93. godini života umro je bivši američki predsjednik Ronald Reagan, po mnogima jedan od najvećih američkih lidera ikad. Reagan je umro, po riječima njegove supruge Nancy Reagan, od komplikacija izazvanih Alzhajmerovom boilešću, od koje je patio od 1990. godine. Ronald Reagan je između 1981. i 1989. godine obnašao dužnost 40. predsjednika SAD-a, a prije toga je radio kao sportski novinar, bio filmska zvijezda i guverner Kalifornije. S navršenih 69 godina Reagan je bio najstariji izabrani predsjednik SAD-a.
Margaret Thatcher bila je britanska političarka i bivša prva žena na položaju premijera Ujedinjenog Kraljevstva. Bila je poznata i kao Čelična lady ili Željezna lady. "Uvijek sam mislila o njoj kao o vječnoj i neuništivoj, no moja majka Margaret Thatcher godinama se borila s demencijom", priznala je u svojoj novoj knjizi Carol Thatcher, kći bivše britanske premijerke. Jedna od najtužnijih posljedica demencije bivše Željezne Lady, bila je činjenica da je nije mogla zapamtiti da je njezin suprug Denis Thatcher 2003. godine umro od raka gušterače.
Javnost je šokirala informacija da se legendarni 66-godišnji glumac Bruce Willis bori s demencijom te zbog ranog gubitka pamćenja snima svoje zadnje filmove, dok je još u stanju raditi. Procjenjuje se da u svijetu od demencije trenutno boluje više od 44 milijuna ljudi, s posljedičnim ogromnim troškovima za zdravstvene sustave. Donosimo spisak samo nekih od brojnih slavnih osoba koje su se za svoga života morali boriti s ovom teškom bolešću.