1. Cijene rastu jer države izlaze iz lockdowna - Cijene goriva rastu jer zbog sve većeg broja cijepljenih protiv koronavirusa države izlaze iz lockdowna što dovodi do veće ekonomske aktivnosti i veće potražnje za gorivom.
Ovo je pet razloga zašto je porasla cijena nafte: Čini se da nije kraj, moglo bi biti još gore...
2. Rastu cijene ugljena i plina - Na globalnom tržištu rastu i cijene drugih energenata kao što su ugljen i plin. Kineska vlada je naredila rudarima da pojačaju iskopavanje ugljena zbog viših cijena. Zbog toga je i sada nafta isplativija kao energent za proizvodnju električne energije jer su cijene plina i ugljena porasle. Pa zato raste potražnja za naftom, ali i njezina cijena.
3. Strah od nestašice nafte - Tapan Patel, viši analitičar iz HDFC securitiesa, objašnjava da je cijena nafte došla do najviše razine zbog veće potražnje za naftom, nestašice pogonskog goriva za proizvodnju električne energije i zabrinutosti od slabije ponude, odnosno nestašice nafte.
4. Proizvođači nafte ne mogu zadovoljiti potražnju - Dok je potražnja za naftom sve veća i veća, proizvođači ne mogu pratiti taj ritam i zbog toga raste njezina cijena. Iako se od članica OPEC-a, proizvođača nafte, tražilo da bitno povećaju proizvodnju, oni to ne čine, što dovodi do rasta cijena.
5. Hladna zima će još više dići cijene nafte Američka banka Citigroup napisala je da je na pomolu i još veće dizanje cijene nafte jer bi zbog vrlo hladne zime Europa mogla ostati bez plina pa će se onda morati prebaciti na novo gorivo za grijanje - naftu. Kod niže cijene plina proteklih godina, to je bilo potpuno neisplativo, ali to sada ponovno dolazi u obzir.
Cijene goriva u Hrvatskoj danas su odletjele na najvišu razinu u povijesti. Eurosuper 95 je od 11,26 do 11,61 kunu po litri, a eurodizel od 11,26 kuna. Naravno, cijene goriva na našem tržištu vežu se uz cijene goriva u svijetu. Ovo je pet razloga zašto je na svjetskom tržištu narasla cijena nafte.