Za koji dan, točnije u četvrtak, 17. listopada, na nebu će se ponovno pojaviti supermjesec, astronomski fenomen koji stoljećima budi maštu ljudi. Prema starim legendama, upravo u noćima kada je Mjesec najveći i najsjajniji, vukodlaci izlaze iz sjena.
Zlu ne trebalo: 5 načina da se obranite od vukodlaka ako ih za koji dan probudi supermjesec
Povezanost punog Mjeseca s preobrazbom u vuka duboko je ukorijenjena u mitovima raznih kultura, a supermjesec, sa svojom nadnaravnom svjetlošću, često se smatra trenutkom kada te stvorenja iz legende postaju najmoćnija.
Povodom toga, otkrili smo pet najboljih načina kako se obraniti od vukodlaka. Ovdje ćete otkriti tajne o djelotvornim metodama zaštite, uključujući upotrebu srebrnog oružja, moć biljaka poput vučjeg korijena, te važnost vjerskih simbola i vatre.
SREBRNO ORUŽJE: Najpoznatiji i najrašireniji način borbe protiv vukodlaka je korištenje srebrnog oružja. Vjerovanje da srebro može nauditi vukodlacima potječe još iz drevnog folklora gdje se srebro smatralo čistim i svetim metalom. U modernoj fikciji, srebrni meci su postali ikonično oružje protiv vukodlaka. Osim metaka, učinkovitim se smatraju i drugi srebrni predmeti poput noževa, mačeva ili strijela. Čak i dodir sa srebrom može izazvati opekline na koži vukodlaka. Stoga je korisno imati srebrni nakit ili predmete kao zaštitu. Razlog zašto srebro djeluje na vukodlake nije u potpunosti objašnjen u mitologiji, ali vjeruje se da ima veze s čistoćom srebra koja poništava "prokletstvo" vukodlaka. U svakom slučaju, srebrno oružje ostaje prvi izbor lovaca na vukodlake u većini fikcije.
SVETA VODA I RELIGIJSKI SIMBOLI: Kao i kod drugih nadnaravnih bića, vjeruje se da sveta voda i religijski simboli mogu odbiti ili ozlijediti vukodlake. Ovo se posebno odnosi na kršćanske simbole poput križa ili raspela.
Logika iza ovoga je da vukodlaci predstavljaju prokletu ili demonsku prirodu, koju sveti predmeti mogu potisnuti. Prskanje svete vode na vukodlaka ili pokazivanje križa navodno može uzrokovati bol i tjerati ga.
Međutim, učinkovitost religijskih simbola često ovisi o snazi vjere osobe koja ih koristi. U nekim pričama, vukodlak može ignorirati križ ako ga drži nevjernik.
VUČJI KORIJEN: Vučji korijen, poznat i kao jedić ili klobučić, je otrovna biljka koja se u folkloru smatra učinkovitom protiv vukodlaka. Latinski naziv Aconitum potječe od grčke riječi akonitos što znači "bez borbe", aludirajući na smrtonosni učinak biljke. Prema legendama, vučji korijen može odbiti vukodlake ili čak spriječiti njihovu transformaciju. Biljka se može koristiti na razne načine - kao amajlija koja se nosi, posipanjem oko kuće ili kao sastojak u napicima i mastima. Zanimljivo je da je vučji korijen doista vrlo otrovan za vukove i pse, što je vjerojatno doprinijelo njegovoj reputaciji u borbi protiv vukodlaka. Naravno, biljka je opasna i za ljude pa treba biti vrlo oprezan pri rukovanju.
PLANINSKI JASEN: Planinski jasen je još jedna biljka koja se u nekim tradicijama smatra zaštitom od vukodlaka. Vjeruje se da vukodlaci ne mogu prijeći liniju napravljenu od grančica planinskog jasena. Ovo vjerovanje vjerojatno potječe iz nordijske mitologije gdje se jasen smatrao svetim drvetom. U nekim pričama, štapovi od jasenovog drveta mogu se koristiti kao oružje protiv vukodlaka.
Zanimljivo je da planinski jasen jasen ima dugu povijest upotrebe protiv zlih sila u raznim kulturama. Na primjer, u britanskom folkloru se vjerovalo da jasen štiti od vještica. Stoga ne čudi da je ta zaštitna moć proširena i na vukodlake u nekim tradicijama.
VATRA I SPALJIVANJE: Vatra i spaljivanje Vatra se smatra učinkovitim sredstvom protiv mnogih nadnaravnih bića, uključujući vukodlake. Iako možda neće odmah ubiti vukodlaka, vatra može nanijeti ozbiljne ozljede i usporiti ga.
U nekim legendama, potpuno spaljivanje tijela vukodlaka je jedini način da se on zaista uništi i spriječi njegovo oživljavanje. Ovo vjerovanje dijeli sličnosti s mitovima o vampirima i zombijima. Vatra također ima simboličko značenje pročišćenja, pa se smatra da može "spaliti" prokletstvo vukodlaka. U praktičnom smislu, baklje ili zapaljene strijele mogu biti korisno oružje za držanje vukodlaka na distanci.
Vukodlak, poznat i kao likantrop, u mitologiji je osoba koja mijenja oblik u vuka pomoću čarolije ili kletve.
Srednjovjekovni kroničar Gervase Tilburyski povezao je preobrazbu s punim mjesecom, međutim rijetko se rabila sve do uporabe u modernim književnim djelima.
Zanimljivo, nekoć se držalo da vukodlaci nakon smrti postaju vampiri. U Istri i Sloveniji naziva za vukodlaka i vampira je istovjetan i glasi kudlak, slično je i u Albaniji gdje se vampira naziva vrykolakas ili vurkolak.
U Hrvatskoj postoji nekoliko legenda o vukodlacima, a jedna od najstarijih je ona o psoglavu u središnjoj Istri.