MASOVNO UNIŠTENJE / Stručnjak vjeruje da bi Putin prije napao kemijskim ili biološkim oružjem nego nuklearnim, evo zašto

Image
Foto: Shutterstock

Weber smatra da, ako Putin ima oružje za masovno uništenje i ako ga je bio voljan upotrijebiti u mirnodopskim uvjetima, vjerojatno ga ništa neće spriječiti da ga koristi tijekom rata u Ukrajini.

5.3.2022.
20:17
Shutterstock
VOYO logo

Dok svijet strahuje od nuklearnog rata, pogotovo otkako je ruski predsjednik Vladimir Putin stavio svoje nuklearne snage u stanje pojačane pripravnosti, pojedini stručnjaci strahuju i od ostalih stravičnih scenarija, od uporabe biološkog i kemijskog oružja.

Tako list The Telegraph piše sljedeće u uvodu članka u kojemu je potražio mišljenje stručnjaka Andyja Webera.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U ranim satima 21. kolovoza 2013. rakete koje sadržale živčani bojni otrov sarin pogodile su predgrađe Ghouta glavnog grada Sirije. Bio je to najsmrtonosniji napad kemijskim oružjem od iransko-iračkog rata. Procjene se jako razlikuju, ali negdje između 281 i 1729 muškaraca, žena i djece umrlo je prije nego što je svanulo nad Damaskom.

Image
PROCJENE VOJNIH ANALITIČARA /

Pet scenarija kako bi mogao završiti rat u Ukrajini: Od ukrajinskog blata do nuklearnog rata

Image
PROCJENE VOJNIH ANALITIČARA /

Pet scenarija kako bi mogao završiti rat u Ukrajini: Od ukrajinskog blata do nuklearnog rata

Očevici su opisali kako su žrtve uspjele pobjeći iz svojih kuća, da bi se potom počele rušiti na ulici dok im je pjena curila iz usta i nosa. Oni koji su bili izloženi smrtonosnoj dozi živčanog agensa umrli su od gušenja kao posljedica respiratorne paralize.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Proizvodnja i skladištenje sarina zabranjeni su 1997. Konvencijom o kemijskom oružju. U posljednjem trenutku postignut je dogovor pre,a kojem je Sirija pristala uništiti svoje zalihe ilegalnog kemijskog oružja.

Uporaba biološkog oružja mnogo vjerojatnija

Andy Weber, Obamin pomoćnik ministra obrane odgovoran za programe nuklearne, kemijske i biološke obrane, bio je čovjek koji je imao zadatak pronaći, ukloniti i uništiti ovaj stravičan arsenal. Tijekom nekoliko tjedana njegov tim je uništio 1300 tona iperita i živčane agense sarin i VX.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upravo je Weber ovoga tjedna, koji sada sjedi u Vijeću za strateške rizike, upozorio da bi se u Ukrajini moglo koristiti kemijsko ili biološko oružje. On doista vjeruje da su šanse da ruska vojska pokrene kemijski ili biološki napad puno veće od rizika od nuklearnog napada.

“Unatoč Putinovu bezobzirnom bunilu o nuklearnom oružju, uporaba biološkog oružja u Ukrajini mnogo je vjerojatnija”, rekao je Weber za The Telegraph. “SSSR je imao najveći program biološkog oružja koji je svijet ikada poznavao. Rusija ima tri vojna biološka objekta koja, prema našim saznanjima, nikada nije posjetio nitko izvan Rusije. I ne znamo u potpunosti što smjeraju”, rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, zašto je Weber, jedan od vodećih svjetskih stručnjaka za oružje masovnog uništenja, toliko uvjeren da bi ga Putin upotrijebio prije nuklearnog? Nema sumnje da Rusija ima dugu povijest proizvodnje kemijskog i biološkog oružja. Također je pokazala spremnost da ih rasporedi i na domaćem tlu i u inozemstvu sa zastrašujućim i smrtonosnim rezultatima.

Kada su čečenski pobunjenici upali u moskovsko kazalište 2002. godine, ruske su trupe ubacile plin koji je sadržavao karfentanil, opioid deset tisuća puta jači od morfija. Ideja je bila onesposobiti teroriste, ali je plin na kraju ubio 120 taoca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zatim je došlo do napada uporabom oružja za masovno uništenje ne samo u kontinentalnoj Europi, već i u Britaniji. U studenom 2006. ruski agenti otrovali su Aleksandra Litvinenka, bivšeg časnika KGB-a, u londonskom hotelu radioaktivnim izotopom polonijem 210. Umro je u bolnici u agoniji tri tjedna kasnije od akutnog trovanja zračenjem.

Sud odlučio da je Rusija odgovorna

Optužbe nikada nisu podignute, ali ubojice su ostavile trag radijacije koji se proteže sve do Rusije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Dokazi upućuju na to da je jedino vjerodostojno objašnjenje da je ruska država umiješana u ubojstvo Litvinenka", zaključio je Scotland Yard na nesudskoj javnoj raspravi 2014.-2015.

U rujnu 2021. Europski sud za ljudska prava presudio je da je Rusija odgovorna za ubojstvo i naložio Rusiji da plati Litvinjenkovoj supruzi 100.000 eura odštete plus 22.500 eura troškova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Također, 2018. su dva aktivna ruska vojna obavještajna časnika otrovala Sergeja Skripalja, bivšeg ruskog vojnog časnika i dvostrukog agenta britanske obavještajne službe, u Salisburyju živčanim agensom novičok.

“Činjenica da je Rusija upotrijebila kemijsko oružje u Salisburyju pokazuje spremnost da upotrijebi oružje za masovno uništenje”, rekao je Weber.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Pronađena bočica parfema imala je 10.000 smrtonosnih doza. Misija ta dva operativca bila je ubiti jednu osobu. Ali to pokazuje da jedan ili dva tajna operativca koji isporučuju kemijsko ili biološko oružje mogu ubiti ili onesposobiti desetke ili stotine tisuća ljudi.”

Dakle, Weber smatra da, ako Putin ima oružje za masovno uništenje i ako ga je bio voljan upotrijebiti u mirnodopskim uvjetima, vjerojatno ga ništa neće spriječiti da ga koristi tijekom rata u Ukrajini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Širok spektar biološkog oružja

I dok je kemijsko oružje zastrašujuće, biološko oružje – koje širi bolesti – moglo bi biti puno gore.

Postoji širok spektar biološkog oružja. Oni se kreću od kukaca koji mogu uzrokovati trovanje hranom unutar određenog zemljopisnog područja do kuge koju je stvorio čovjek. “Vrlo je teško nekome pripisati ove napade”, rekao je Weber.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“S kemijskim napadima je lakše jer je utjecaj trenutačan. Ali uz biološko oružjem može proći i tjedan dana prije nego što ljudi počnu pokazivati simptome, a tada su počinitelji već odavno nestali”, dodao je tome.

“Putin je okružen ulizicama; bio je vrlo izoliran u posljednje dvije godine zbog straha od Covida”, kaže Weber.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Jasno je da je bio jako iznenađen i uznemiren reakcijom na njegovu invaziju na Ukrajinu. “Ako Rusi, ne daj Bože, upotrijebe jedno nuklearno oružje, svijet bi se u tom trenutku mogao promijeniti mislim da će tada vjerojatno eskalirati do pune nuklearne razmjene", istaknuo je Weber.

Sve vijesti o ratu u Ukrajini pratite OVDJE.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo