PROCJENE VOJNIH ANALITIČARA /

Pet scenarija kako bi mogao završiti rat u Ukrajini: Od ukrajinskog blata do nuklearnog rata

Image
Foto: Profimedia

Zapad bi mogao sankcijama prisiliti Putina da odustane od svog temeljnog ratnog cilja: svrgavanja ukrajinske vlade i postavljanja proruske marionete. Ali, to je samo jedan od mogućih scenarija

5.3.2022.
18:56
Profimedia
VOYO logo

Već deset dana traje ruska invazija na Ukrajinu, a predsjednik Vladimir Putin ne pokazuje znakove povlačenja, piše Daily Mail donoseći pet mogućih scenarija daljnjeg razvoja i okončanja sukoba u Ukrajini, a na temelju informacija zapadnih vlada i procjena vojnih analitičara.

1. Ruska vojska zaglavljuje u ukrajinskom blatu

Ukrajinske snage do sada su pružale otpor ruskoj invaziji, odbivši padobranski desant na Kijev u prvom danima rata te zadržavši kontrolu nad velikim gradovima kao što su Harkov i Mariupolj. Iako Rusija tvrdi da ima punu zračnu nadmoć, a ukrajinska protuzračna obrana oko Kijeva i u drugim područjima izgleda degradirana, ona još uvijek funkcionira, kažu zapadni dužnosnici. Velik broj Ukrajinaca također se pridružio postrojbama teritorijalne obrane, a postavljaju se i pitanja o moralu ruske vojske i njezinoj logističkoj potpori.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podržane zapadnim obavještajnim podacima i naoružane protuoklopnim projektilima i projektilima zemlja-zrak, ukrajinske trupe mogle bi uspijeti oduprijeti se neprijatelju u Kijevu, što bi moglo dovestio do zastoja u ratu. A produbljivanje zapadnih sankcija ruskom gospodarstvu moglo bi natjerati Putina da promijeni svoje izračune. Ovoga tjedna Samuel Charap iz RAND Corporation, američkog think-tanka, napisao je da bi Zapad mogao iskoristiti neke sankcije kako bi prisilio Putina da odustane od svog temeljnog ratnog cilja: svrgavanja ukrajinske vlade i postavljanja proruske marionete. Pritisak iz Pekinga, koji je sve više saveznik Kremlja pod predsjednikom Xi Jinpingom, također bi mogao biti neophodan.

Image
ZANIMLJIVA TEZA /

Šef britanske tajne obavještajne službe tvrdi da Putin ne može pobijediti, te da će njegova vojska propasti: 'Nema snage za to'

Image
ZANIMLJIVA TEZA /

Šef britanske tajne obavještajne službe tvrdi da Putin ne može pobijediti, te da će njegova vojska propasti: 'Nema snage za to'

2. Rušenje Putina

Ruski predsjednik Vladimir Putin pomno prati sve glasove neslaganja u Rusiji s vojnom operacijom u Ukrajini. Gašenje nezavisnih medija i zabrana rada stranim medijima uskratilo je alternativne izvore informacija o ratu, učvrstivši utjecaj Putinu lojalnih ruskih državnih medija. Ipak, održani su manji antiratni prosvjedi u većim gradovima, na kojima je uhićeno najmanje 6000 ljudi. Postoje i znakovi pukotina unutar vladajuće elite, a neki oligarsi, zastupnici, pa čak i privatna naftna kompanija Lukoil otvoreno pozivaju na prekid vatre ili prestanak borbi. Iako se u ovoj fazi ne smatra vjerojatnom, nije isključena mogućnost da Putin bude svrgnut pod pritiskom javnosti ili čak pučem u Kremlju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

3. Vojna pobjeda Rusije

S obzirom na nadmoćno oružje ruskih trupa, zračnu moć i razornu upotrebu topništva, zapadni vojni analitičari smatraju da će ruska vojska nastaviti napredovati u Ukrajini. Ogroman konvoj oklopnih vozila je nadomak Kijeva uoči napada koji se očekuje na glavni grad. Francuski predsjednik Emmanuel Macron nakon razgovora s Putinom u četvrtak ujutro, izjavio je da "najgore tek slijedi". Čak i ako ruske trupe uspiju svrgnuti ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog i svladaju ukrajinski otpor, Putin bi se tada suočio s izazovom okupacije nacije od 40 milijuna ljudi.

Lawrence Freedman, britanski povjesničar, izjavio je ovih dana kako "ući u grad nije isto što i zadržati ga".

4. Širenje sukoba

Ukrajina graniči s četiri bivše sovjetske države koje su sada članice NATO-a predvođenog SAD-om,. NATO napad na jednu članicu smatra napadom na sve njih. Putinova nostalgija za Sovjetskim Savezom i njegovo obećanje da će zaštititi ruske manjine koje se, primjerice, nalaze u baltičkim državama, ostavljaju otvorenim pitanje o njegovim teritorijalnim ambicijama. Nagađa se da bi nakon Ukrajine Putin mogao napasti i Moldaviju, bivšu sovjetsku državu koja se nalazi između Ukrajine i Rumunjske. Malotko očekuje da će Putin otvoreno napasti neku državu-članicu NATO-a, jer bi to moglo dovesti do nuklearnog rata. No, moguće su druge provokacije.

"Neutralna Švedska budno prati namjere Rusije prema otoku Gotland u Baltičkom moru", napisao je analitičar Bruno Tertrais iz francuskog instituta Montaigne.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upozorava se i na "rizike od nesreće, incidenta ili pogrešne proračune koji bi mogli prerasti u rat NATO-a i Rusije", čemu bi fitilj mogao potpaliti neki zalutali projektil ili kibernetički napad.

5. Nuklearni rat

Nuklearni rat uvijek se smatrao nemogućim zbog međusobnog jamstva uništenja nuklearnim oružjem. SAD i Rusija otvorile su takozvanu "liniju dekonfliktnosti" preko koje mogu brzo razmjenjivati ​​vojne informacije kako bi smanjile šanse za nesporazum. Ista metoda se koristila u Siriji gdje su američke i ruske snage bile aktivne na suprotnim stranama građanskog rata u zemlji od 2015. godine. Međutim, Putin je naredio ruskim snagama za nuklearno odvraćanje da budu u stanju visoke pripravnosti, a ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov upozorio je da bi "treći svjetski rat mogao biti samo nuklearni rat". Zapadni analitičari kažu da takva upozorenja treba shvatiti kao način da se SAD i EU odvrate od uvođenja zone zabrane leta iznad Ukrajine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gustav Gressel, stručnjak za proturaketnu obranu pri Europskom vijeću za vanjske odnose, rekao je: "Ta su upozorenja uglavnom upućena javnosti na zapadu kako bi je uplašili i unijeli nesigurnost. Rusija koristi nuklearno odvraćanje kao oblik informacijske operacije. Nema tu nikakve osnove."

Sve vijesti o ratu u Ukrajini pratite OVDJE

Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo