Djecu evakuiranu iz Srebrenice obilježavalio se brojevima.
Prizori ratnih zločina za koje je optužen Ratko Mladić
Vojni i politički vođe bosanskih Srba tijekom rata u BiH, Ratko Mladić i Radovan Karadžić, bili su arhitekti zla i najtežih zločina počinjenih u tamošnjem ratu od 1992. do 1995. godine. U ratu u BiH poginulo je oko 110.000 ljudi, a raseljeno je oko 2.2 milijuna.
Žena nariče u Potočarima, na mjestu masovne grobnice i najvećeg ratnog zločina na tlu Europe nakon Drugog svjetskog rata.
Prvi konvoji s prognanim Bošnjacima iz Srebrenice, mahom ženama i djecom, krenuli su već u proljeće 1993. godine.
Tijekom troipolgodišnje opsade Sarajeva ubijeno je više od deset tisuća građana, među kojima i 1600 djece.
Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju (ICTY) izreći će danas prvostupanjsku presudu Ratku Mladiću, ratnom zapovjedniku Vojske Republike. On je u Haagu optužen za genocid, zločine protiv čovječnosti i kršenja zakona ili običaja ratovanja tijekom rata u Bosni i Hercegovini od svibnja 1992. do pred kraj 1995. godine. Tužiteljstvo je za Mladića zatražilo kaznu doživotnog zatvora.
Istražitelji Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju vade ostatke tijela iz masovne grobnice u blizini sela Cerska pored Srebrenice.
Opsada Sarajeva trajala je 44 mjeseca - od 5. travnja 1992. do 29. veljače 1996. godine - i bila je triput duža od opsade Staljingrada u Drugom svjetskom ratu. Na grad je ukupno ispaljeno više od 50 tisuća raznih projketila, odnosno 329 projektila u prosjeku svakoga dana.
U ratu u BiH ranjeno je na tisuće djece, a ubijeno ih je oko tri i pol tisuće.
U Srebrenici je u srpnju 1995. godine mučki smaknuto na tisuće ljudi, uglavnom muškaraca muslimana. Tijekom kasnijih godina broj utvrđenih žrtava dosegao je preko 8.300.
Forenzičari su godinama nakon pokolja u Srebrenici pronalazili nove masovne grobnice s ostacima tijela ubijenih.
Članice udruženja 'Majke Srebrenice' godinama su svojim prosvjedima ispred Haaškog suda, Europskog suda za ljudska prava u Strasbourgu i drugih institucija tražile pravdu i kaznu za Ratka Mladića i ostale odgovorne za pokolj više od osam tisuća ljudi u Srebrenici.
Ratko Mladić snimljen u Sarajevu 1994. godine.
Sarajlije su svakodnevno bili izloženi granatiranjima i snajperskim hicima s okolnih brda na kojima su bile raspoređene snage Vojske Republike Srpske čiji je glavni zapovjendik bio Ratko Mladić.
Prizori smrti i patnje dio su okrutnog rata vođenog u BiH u kojemu je najkrvaviji trag ostavio upravo Ratko Mladić.