Prema fotografijama i snimkama koje dolaze s mjesta tragedije, izgleda kao da se neće tako brzo oporaviti od ove poplave, a što će donijeti nova, tek slijedi za vidjeti.
Pogled iz zraka na katastrofu izaziva jezu: Iz ovog kamenoloma krenula je lavina
Najgore je bilo na području Donje Jablanice gdje je osim vode, bujica nosila i kamenje iz obližnjeg kamenoloma.
Na terenu su još uvijek spasilačke službe koje uz pomoć pasa tragača i teške mehanizacije tragaju nestalima.
Paralelno se radi na električnoj i vodovodnoj mreži, uklanja se mulj, kamenje i sve ono što je bujica nanijela kako bi ceste što prije bile prohodne.
Do desetak zabačenih sela u planinskom području pomoć još nije došla.
Zbog najavljenih obilnih oborina, koje se očekuju u srijedu, s prognozom između 30 i 60 litara po četvornom metru, na većini hidroloških postaja u jadranskom slivu predviđa se porast vodostaja.
Prema podacima Agencije za vodno područje Jadranskog mora, poseban rizik postoji u poplavnim područjima TMT-a, te u srednjem i donjem toku rijeke Neretve, uključujući i njene pritoke, piše Klix.ba.
Upozorenje se odnosi na: Konjic, Jablanicu, Mostar, Čapljinu, Grude, Ljubuški, Široki Brijeg i Posušje.
Građane ovih područja pozivaju na pojačan oprez zbog mogućnosti naglog porasta vodostaja i opasnosti od bujičnih voda i odrona.
'Nadležne službe civilne zaštite trebaju upozoriti stanovništvo na područjima uz rijeke koje nemaju izgrađene zaštitne vodne objekte na opasnost od približavanja obalama zbog mogućeg povećanja dubine i brzine protoka vode u rijekama', stoji u priopćenju.
Pravovremeno obavještavanje i izdavanje uputa za pravilno ponašanje u takvim situacijama bit će od presudne važnosti kako bi se smanjile moguće štete.
U stravičnim bujičnim poplavama u Bosni i Hercegovini poginula je najmanje 21 osoba. Još se traga za nestalima, a mještani strahuju od nove poplave koja je najavljena za srijedu. Tijela nestalih još nisu pronađena, kuće su doslovno nestale, a ljudima prijeti nova opasnost. U pomoć su stigli i Hrvati kao i Slovenci.