U noći s 9. na 10. studeni 1938. dogodila se Kristalna noć, brutalan progon Židova u nacističkoj Njemačkoj. Elisheva Avital na Twitteru je objavila dosad neviđene fotografije tog događaja. Opisala je kako se njen djed borio protiv nacista te je objavila ove fotografije iz obiteljske arhive
JEZIVO: Objavljene nikad viđene fotografije nacističkog progona Židova
Album s fotografijama, kaže Elisheva Avital, pronašla je dvije godine nakon djedove smrti čisteći njegovu kuću. Kada je otvorila album osjećala se, kaže,imala je osjećaj kao da joj ruke gore.Njezin djed se, kaže Elisheva Avitel, borio u Drugom svjetskom ratu, ali nije mnogo govorio o tome. Na temelju oznaka na njegovoj uniformi zaključili su da je bio pripadnik obavještajne službe.
U Kristalnoj noći teško je oštećeno ili posve uništeno 1574 sinagoga u Njemačkoj, ztaim mnoga židovska groblja, oko 7000 židovskih radnji i 29 velikih trgovina.
Na ovoj slici, kako je na Twitteru napisala Elishev Avital, neki veseli nacisti odnose ukradene svete židovske knjige koje će kasnije biti spaljene.
Više od dvadeset tisuća njemačkih Židova uhićeno je i odvedeno u logore, a neki su nasmrt pretučeni. Procjenjuje se da je tijekom dvodnevnih nemira ubijeno stotinjak Židova diljem Njemačke.
Nacistička policija upadala je u stanove Židova i pljačkala ih.
Razvaljena arka, ormarić u kojem se u sinagogama čuvaju svici Tore, židovske svete knjige.
Procjenjuje se da je u holokaust, simboličnmo započetim u Kristalnoj noći, ubijeno između 5,3 milijuna i šest milijuna Židova, što je trećina svih Židova koji su prije rata živjeli u svijetu.
Nacisti su nemilosrdno upadali u domove Židova, pljačkali ih i uništavali.
Povod Kristalnoj noći bilo je ubojstvo njemačkog konzula u Parizu. Njega je 7. studenoga 1938. godine, zbog prethodno započetog progona Židova u Njemačkoj, ubio malodobni Židov Herschel Grünspan.
Kristalna noć označila je početak nasilja i progona nad Židovima u nacističkoj Njemačkoj koji će kulminirati sustavnim progonom - holokaustom.
Nacisti su od Židova zatražili odštetu za atentat u Parizu u iznosu od milijardu tadašnjih njemačkih maraka.
Hitlerova nacistička stranka proglasila je taj atentat međunarodnom židovskom urotom i putem svoje propagandne mašinerije iskoristila taj događaj kao povod za još masovniji progon Židova.
Uvod u Kristalnu noć i kasniji progon Židova do istrebljenja dogodio se 28. listopada 1938. godine kada je oko 15 tisuća Židova poljskog porijekla protjerano iz Njemačke u Poljsku. Mnogi među njima čitav su dotadašnji život proveli u Njemačkoj, a neki su čak bili odlikovani za sudjelovanje u prvom svjetskom ratu.
Spaljena unutrašnjost sinagoge. "Nikada nisam vidjela ništa slično", napisala je Elishev Avital.
Smatrajući da je naziv "Kristalna noć" isuviše blag za užase koji su se tada dogodili, u Njemačkoj se češće koristi izraz "Noć pogroma" (Pogromnacht).
Razbijeno staklo izloga tih radnji i trgovina asociralo je na polomljeni kristal pa je i to jedno od mogućih tumačenja naziva Kristalna noć. Drugo, nacističko tumačenje polazilo je od toga da je to nasilje nad Židovima bilo nešto "blistavo" poput kristala.
Na prvih nekoliko stranica albuma fotografije su na kojiam nacisti pretražuju domove Židova. Ljudi su u pidžamama i spavaćicama, uplašeni, a neki i krvare.
Nacisti su ulazili u sinagoge preturajući u njima sve što bi zatekli. Elisheva Avital piše kako se na ovoj fotografiji iz albuma njezinog djeda posvuda vide razbacani molitveni šalovi.
Tijekom te noći uništene su mnoge trgovine i radnje u vlasništvu Židova.
"Tada su razvalili i svetu arku iz koje su ukrali srebro i Toru koju su spalili. U ovom trenutku osjećam da mi suze naviru u oči", napisala je a Tweitteru uz ovu fotografiju Elishev Avital.