U engleskom gradu Surrey dogodila se neobična, ali simpatična scena koja je postala hit među ljubiteljima prirode i fotografije. Mladi lisac, vođen znatiželjom, iskoristio je trenutak kada je fotograf Dimitar Nedelchev na trenutak odmaknuo od svoje opreme, i odlučio istražiti što se to zanimljivo nalazi ispred njega.
Tko treba fotografa? Ova lisica uzela stvar u svoje šape i nasmijala do suza
Prvo je lisac prišao stativu i kameri, te je njuškao i pokušavao otkriti je li to nešto što bi mogao pojesti.
Kada je shvatio da oprema nije jestiva, nastavio je istraživati na svoj način – pokušao je napasti kameru, kako bi testirao njezinu otpornost.
Na kraju se činilo kao da lisac pokušava sam napraviti nekoliko fotografija, što je cijelu situaciju učinilo još zabavnijom.
Na sreću, Nedelchev je imao dodatni fotoaparat sa sobom, pa je uspio ovjekovječiti ovaj nevjerojatan trenutak.
Zahvaljujući tome, nastale su fascinantne fotografije mladog lisca kako istražuje svijet tehnologije.
Lisice su među najprepoznatljivijim i najinteligentnijim pripadnicima porodice pasa, poznate po svojoj prilagodljivosti i lukavosti.
Crvena lisica kao najpoznatija vrsta, ističe se karakterističnim crvenkasto-narančastim krznom, bijelim vrhom repa i crnim šapama.
Njihove špicaste uši i oštra njuška savršeno su prilagođene za lov.
Iako se često smatraju samotnjačkim životinjama, lisice mogu živjeti u obiteljskim skupinama.
Ove skupine obično se sastoje od roditeljskog para i njihovih mladunaca, a ponekad uključuju i pomoćnike iz prethodnih legala koji pomažu u odgoju novih mladunaca.
Lisice komuniciraju na različite načine, uključujući vokalizaciju poput laveža i cviljenja, te govor tijela.
Položaj ušiju, repa i tijela koriste za pokazivanje dominacije ili podređenosti. Također koriste označavanje mirisom za obilježavanje teritorija.
Lisice su svestrani lovci i svejedi, poznati po svojoj raznolikoj prehrani. Njihov jelovnik uključuje male sisavce poput miševa, voluharica i zečeva.
Također love ptice i rado se hrane njihovim jajima. Ne odbijaju ni insekte, a voće i bobice često se nađu kao dio njihove prehrane.
Posebno je impresivna njihova sposobnost da čuju glodavce na udaljenosti od čak 100 metara, što im omogućuje precizno lociranje plijena čak i pod snijegom.
Sezona parenja odvija se zimi, nakon čega ženka nosi mladunce oko 50 dana.
Obično okoti četiri do šest mladunaca, iako su zabilježena i legla s do 13 jedinki.
Mladunci se rađaju slijepi i gluhi, otvaraju oči nakon dva tjedna, a samostalni postaju u dobi od šest do sedam mjeseci.
Lisice igraju ključnu ulogu u održavanju prirodne ravnoteže. Kao predatori kontroliraju populacije glodavaca i drugih malih životinja, te sprječavaju njihovo prekomjerno razmnožavanje.
Ove fascinantne životinje nastavljaju oduševljavati znanstvenike i ljubitelje prirode svojom inteligencijom, prilagodljivošću i složenim društvenim ponašanjem.