HAJDUK - VITORIA 3-1 / Bijela oluja otpuhala Vitoriju u veličanstvenom poljudskom ambijentu: Splićani s +2 gola viška putuju na sjever Portugala

HAJDUK - VITORIA GUIMARAES 3-1

Hajduk: Kalinić - Mikanović, Simič, Elez, Melnjak - Vuković, Grgić, Krovinović - Sahiti, Livaja, Biuk.

Vitoria: Varela - Miguel, Mumin, Villanueva, Ogawa - Almeida, Semedo Andre, Silva - Maeiras, Silva, Da Luz.

Nogometaši Hajduka preokretom su došli do pobjede od 3-1 nad portugalskom Vitoriom u prvoj utakmici 3. kola kvalifikacija za Konferencijsku ligu, koja je u četvrtak odigrana na Poljudu pred 33.000 gledatelja.

LJUDI MOJI, JE LI TO MOGUĆE? /

'Ovakav Hajduk nisam gledao 15 godina. Bijeli, ovakvi kao protiv Vitorije, osvajaju naslov bez problema'

Iako je Hajduk bio bolja momčad većim dijelom utakmice, Portugalci su poveli u 61. minuti pogotkom Miguela Mage.

U 67. minuti Splićani su uspjeli izjednačiti, kad je Marko Livaja pogodio vratnicu, a na odbijenu loptu natrčao Emir Sahiti i poslao ju u mrežu. U 75. minuti su Splićani došli do vodstva, a za 2-1 je sjajno pogodio Dario Melnjak. Potpuni preokret Hajduku je donio Filip Krovinović čudesnim golom u 87. minuti.

Uzvratna utakmica u Guimaraesu na rasporedu je u srijedu, 10. kolovoza, s početkom u 18 sati.

GOTOVO JE. HAJDUK JE POBIJEDIO, TRESU SE TRIBINE.

90'- Igrat će se još 4 minute.

87' - GOOOL - Fiiiilip Kroviiinović za 3-1.

83' - Livaja je iznudio korner. Ništa od svega na kraju.

75' - GOOOOL - Dariooo Melnjaaak. Neočekivani junak. Rasparao je portugalsku mrežu. Hajduk je preokrenuo rezultat u svoju korist nakon šokantnog gola Maga. Prvo Sahiti za izjednačenje nakon Livajine stative, a sada i fenomenalni Melnjak koji je pucao iz prve i probio Varelu.

67' - GOOOL - Hajduk se ekspresno vratio. Emir Sahiti nakon Livajine stative. 1-1. Ludnica na Poljudu.

61' - 1-0 za Vitoriju. Maga (19 godina) je čudesno pogodio izvana. Taj mlađahni nogometaš, u jednu najvećih napada Hajduka, šokirao Poljud. Utihnule su tribine na Poljudu jer Hajduk je imao inicijativu, bio puno bolji, a onda je Miguel zabio spektakularan gol nakon brze kontre, koju su izveli Portugalci. Pogodio je čudesno lijevom nogom s više od 20 metara same rašlje Kalinićevog gola.

57' - Auuuu, Vukovićeva lopta otišla je pored gola. Kakve sad prilike za Hajduk. Je li to trenutak? Tribine su u transu.

57' - Kako blizu, umalo autogol Villanueve.

48' - Prvi udarac Vitorije u dvoboju.

46' - Počeo je nastavak. Nema izmjena niti u jednoj momčadi.

45'+3 - Kraj prvih 45 minuta.

45'+2 - Vuković sad tuče nakon kornera, ali loše je pucao.

45'+1 - Kakva šansa za Hajduk. Livaja je ostao sam na rubu kaznenog prostora, pucao snažno, ali Varela je to obranio.

45' - Igrat će se 3 minute.

44' - Intenzitet utakmice je sad pao. Ulazimo u 45. Hajduk - Vitorija 0-0 pred 33 tisuće navijača. Grgić za Livaju, dodaje Marko Krovinoviću. Livaja jako dobro pokriven, Vuković je sad uz njega. Nudi mu se.

40' - Je li ovo bilo igranje rukom? Ajooooj... Ne znamo baš. Tresu se tribine, zapalila se publika: "Cigane, Cigane". Jest da se lopta odbila u ruku, ali opet...

35' - 0-0 na krcatom Poljudu. Vodi se velika bitka. Evo sad Livaje, izborio je korner. Malo je potrebno splitskoj publici da se zapali. Rušenje Livaje u borbi za loptu užarilo je publiku.

28' - Evo sad Splićana u opasnijem napadu. Biuk je u kaznenom prostoru tražio Livaju ubačajem, ali lopta je prebrza bila za ikonu Bijelih i suigrača do njega.

25' - Almeida je izbrio drugi udarac iz kuta za Vitoriju u utakmici. Pridigao se Almeida s travnjaka, nešto i je ozlijeđen on. Vidjet ćemo kako će reagirati u nastavku.

21' - Hajduk se odlično brani, svi igrači Hajduka su iza lopte. Marko Livaja se pozicionirao na centru.

14' - Asimetrična je obrambena linija Hajduka, Mikanović igra više nego Melnjak.

12' - Opasno je bilo sad, Grgić se vratio i odlično spasio Hajduk. Sjajan prodor Biuka je viđen prije toga, kojeg je na sredini terena srušio Silva te zaradio žuti karton.

10' - Hajduk i dalje pritišće Portugalce, publika ih bodri, osjetili su svi važnost trenutka. Igra se visoki presing, a domaćin je sada iskoristio pogrešku Portugalaca. Pucao je Grgić nakon izborene kontre, ali bio je lagan zadatak za Varelu.

8' - Ponekad su riječi suvišne, Poljud podrhtava.

4' - Hajduk pritišće suparnika, tresu se tribine. "Na Poljudu, s one strane Marjana, navijamo za Hajduka", čuje se pjesma s tribina.

2' - Prvi udarac iz kuta za Hajduk izveo je Krovinović, lopta se odbila na drugu stranu do Livaje, koji je probio stranu i oštro ubacio, ali nije nikoga pronašao. Napad je za Vitoriju.

1' - Počela je utakmica. Sretno Hajduče!

20.51 - 9 minuta je do početka utakmice, Poljud je spreman.

20.22 - Igrači Hajduka su istrčali na travnjak u ovim trenucima, publika ih je nagradila pljeskom i ovacijama, atmosfera je zagluhujuća, fantastična za Bijele. U pozadini se čuje hit Doris Dragović "Ovo je naša krv".

19.37 - Stigli su sastavi. Dambrauskas je odlučio Biuka i Livaju staviti u vrh napada, zajedno sa Sahitijem, a u liniji iza je Krovinović. To je četvorka koja će biti udarna igla Bijelih, s Grgićem, Vukovićem i Melnjakom kao bitnim adutima. Krovinović će biti najofenzivniji veznjak, koji će se u napadima izjednačavati sa Sahitijem, Livajom i Biukom u liniji. Tvorit će na trenutke paklenu četvorku.

19.01 - Uskoro stižu i službeni sastavi. Inače, Poljud je za večerašnji sraz rasprodan. Pretplatnici i članovi kluba razgrabili su karte do kraja. Da, toliki interes vlada za ovaj dvoboj.

18.52 - Dobra vam večer dragi naši čitatelji Net.hr-a, sportski zaljubljenici, nogometni fanatici. Pred nama je još jedna spektakularna utakmica. Ovog puta, na Poljudu Hajduk dočekuje uglednu Vitoriju Guimaraes u prvoj utakmici 3. pretkola Konferencijske lige. Osim utakmice, za vas smo pripremili i tekstualni prijenos UŽIVO atmosfere iz Splita prije i za vrijeme dvoboja, kao i sve najnovije informacije glede događanja na ulicama Splita i nakon susreta. Da, skroz smo unutra, stoga ostanite s nama.

NAJAVA

Sve je spremno za spektakl. Na prepunom Poljudu od 21.00 gostuje portugalska Vitoria Guimaraes, momčad koja je završila na šestom mjestu respektabilne portugalske lige. Portugalci su na putu do Hajduka svladali mađarsku Puškaš Akademiju, a prema najavama igrača i trenera, u Split stižu po pobjedu.

"Jako smo motivirani jer nam je suparnik splitski Hajduk, povijesna momčad, i jer ćemo igrati u jednom fantastičnom ambijentu. Nama bi dobar rezultat bila pobjeda, ne skrivamo to," izjavio je trener gostujuće momčadi, Moreno.

Valdas Dambrauskas nikad ne bi bio zadovoljan remijem, a motiva za jednu ovakvu utakmicu ne nedostaje...

"Ne treba nikoga motivirati. Emocionalna utakmica nas čeka u sjajnoj atmosferi. Hajdučke pjesme, odlično ozračje. Odgovorni smo prema našim navijačima", poručio je uoči susreta Valdas Dambrauskas.

Hoće li novopridošli Nigerijac Awaziem zaigrati od prve minute?

"Znate da nikada ne govorim o sastavu. Awaziem je veliki potencijal, igrač koji ima 25 godina, tako mlad, a tako puno iskustva. Ipak, ima tek tri treninga iza sebe, s tim da je prvi bio s nepotpunom momčadi nakon varaždinske utakmice. Awaziem je na popisu, u konkurenciji je za utakmicu, ali treba se još adaptirati na momčad", odgovorio je trener Bijelih na pressici jučer.

Mi smo danas porazgovarali sa Zoranom Vulićem koji nam je kazao:

"Nije Vitoria u optimalnoj formi, tek dvije utakmice su odigrali, one europske, a Hajduk dvije prvenstvene. Velika su nepoznanica, ali to je samo pozitivno za nas. Nema se Hajduk zašto bojati, ima dobru momčad. Treba igrati hrabro i junački te nastojat izvući pozitivan rezultat".