Zimska pauza i prijelazni rok je iza nas, a nakon tog HNL ostaje opustošen. Analizirajući podatke s Transfermarkta može se zaključiti kako su domaći klubovi u tom periodu izgubili čak 40 milijuna eura na vrijednosti kadra. Doduše, dio igrača je solidno unovčen, a neki od njih su otišli besplatno u potrazi za drugim sredinama. Ono što je posebno poražavajuće jest činjenica da je tek jedan klub zabilježio rast vrijednosti momčadi, dok su dvije ekipe generirale pad vrijednosti od 15 odnosno 17 milijuna. Evo pregleda onog što je ostalo u HNL-u nakon zime 2022./2023.
HNL opustošen! Klubovi vrijede 40 milijuna eura manje nego na proljeće, a evo tko prednjači
Prometno je bilo u Gorici no ni za one koji su došli ni za one koji su otišli nije plaćena odšteta. Ipak u provjetravanju svlačionice kadar turopoljskog prvoligaša je izgubio 1.93 milijuna eura na vrijednosti prema podacima Transfermarkta
Slično kao i kod Gorice i u šibenskoj je svlačionici bilo kao na kolodvoru, ali nije se vadio novčanik ni kod odlazaka ni kod dolazaka. Na Šubićevcu se dogodila i najmanja promjena vrijednosti momčadi odnosno plus od samo 30 tisuća eura.
Rijeka se jedina značajno pojačala, ali također bez da je potrošila nešto. Rasteretili su na Rujevici pretrpanu svlačionicu raskidima ugovora i posudbama, a već uhodanom suradnjom s Dinamom su osigurali konkurentniju momčad. Naime, s Maksimira na Rujevicu su stigla četiri igrača od koji su trojica odmah ušli u prvu postavu. Rijeka je preko zime postala skuplja za 1.25 milijuna eura.
Na Kajzerici je zapravo bilo najmanje promjena. Došla su dvojica, a iz kadra otišla trojica igrača. Navodno je tek za Hanuljka Posušju plaćena odšteta, ali ne zna se kolika. Lokomotiva preko zime postala skuplja za minimalnih 50 tisuća eura. Malo, ali ipak su u plusu.
U gradu baroka je bilo provjetravanja svlačionice no ništa se spektakularno nije dogodilo. Nositelji igre su ostali, nikakvo preveliko pojačanje nije dovedeno već uglavnom igrači od kojih se očekuje učinak u budućnosti. Otišlo je nekoliko igrača kojima je istekla posudba. Sve u svemu nije bilo potrošnje, a ni zarade. Kadar ostao jeftiniji za 700 tisuća eura.
Slična situacija je bila i kod Istre kao i kod Varaždina sve do posljednjeg dana prijelaznog roka. Pet do ponoć, Mauro Perković otišao je u Dinamo za 2 milijuna eura. Kupovina nije bilo, a kadar Istre ostao je jeftiniji za 2.5 milijuna eura.
Prilično mirno je bilo u Koprivnici. Došao tek kao slobodan igrač Antonio Perošević, a nekolicina igrača koji nisu ozbiljnije konkurirali napustili su klub. Kod odlazaka se može spomenuti Kvržića koji je prešao u Šibenik. Slaven kao i Varaždin na proljeće ima 700 tisuća eura jeftiniji kadar.
Najveći gubitnik u pogledu kvalitete i vrijednosti kadra je Osijek. Pod zabranom ulaznih transfera od strane FIFA-e Osječani su rasprodali kralježnicu momčadi i to ispod cijene. Zaradili su na Gradskom vrtu prodajom Belje, Ivušića, Kleinheislera i Lončara 5.9 milijuna eura no prema Transfermarktu vrijednost kadra je pala za čak 17.25 milijuna eura.
Objektivno gledano Hajduk je odradio vrlo dobar prijelazni rok što se tiče izlaznih transfera i diskutabilan po pitanju ulaznih. Unovčili su Biuka, Čolinu, Ljubičića, Atanasova i Vukovića za 10.57 milijuna eura, a od trojice dovedenih platili su tek Ferra Benfici 550 tisuća. Plus je to od 10 milijuna eura, a prema Transfermarktu vrijednost momčadi je pala za 2.7 milijuna. Po ovom kriteruju, Splićani su dobro poslovali.
Aktualni prvak bio je prilično miran tijekom ovog prijelaznog roka. Modri su prodali svog glavnog ofenzivca Mislava Oršića za 5.75 milijuna, te nezadovoljnog Danca Rasmusena za 2.5 milijuna eura. S druge pak strane u posljednji trenutak na Maksimir je sletio Mauro Perković za 2 milijuna. Ipak bilo je još odlazaka te se vrijednost Dinamovog kadra srozala za 15.2 milijuna eura.