WALES - DANSKA 0-4 / Wales i Danska otvaraju ludu osminu finala Eura

Danska nogometna reprezentacija odlazi u četvrtfinale Europskog prvenstva

26.6.2021.
17:43

Danska nogometna reprezentacija prvi je četvrtfinalist ovogodišnjeg EURA, u susretu osmine finala igranom u Amsterdamu Danska je svladala Wales sa 4-0 (1-0).

DANSKA ZA POVIJEST /

Postavili su novi rekord Eura: 'Oni nisu za zafrkanciju, bez obzira što nemaju nekakva bombastična imena u sastavu'

Strijelac prva dva pogotka bio je Kasper Dolberg u 27. i 48. minuti, da bi Joakim Maehle u 88. i Martin Braithwaite u šestoj minuti nadoknade postavili konačni rezultat.

Precizan udarac s 18 metara

Junak danske pobjede u Amsterdamu bio je igrač koji je u tri utakmice u skupini dobio tek pola sata. No, izbornik Kasper Hjulmand je umjesto ozlijeđenog Yussufa Poulsena u igru od prve minute odlučio ubaciti upravo Dolberga koji mu se odužio s dva gola.

U 27. minuti Dolberg je doveo dansku u vodstvo preciznim udarcem sa 18 metara nakon odlične akcije u kojoj je Maehle okomitom loptom proigrao Damsgaarda, a ovaj je proslijedio loptu za Dolberga.

Zadnji pogodak u zadnjoj minuti

Početkom drugog poluvremena Dolberg je iskoristio katastrofalnu reakciju velškog stopera Williamsa koji mu je praktički servirao loptu za udarac s osam metara, a iskusni napadač je taj poklon iskoristio i bez problema svladao Warda. Prethodno je Braithwaite prošao po desnom krilu te ubacio prizemnu loptu u kazneni prostor Walesa, no ravno na nogu Williamsu koji se zatim prometnuo u idealnog asistenta za Dolberga.

Maehle je poentirao u 88. minuti nakon što ga je Jensen odlično proigrao na desnom krilu, a velška obrana zaboravila na njega, da bi Braithwaite, kad su već svi čekali konačni zvižduk pogodio za konačih 4-0.

Danska će u četvrfinalu 3. srpnja u Bakuu igrati protiv pobjednika susreta Nizozemska - Češka koji će se igrati u nedjelju u Budimpešti.

Tijek utakmice

Europsko nogometno prvenstvo

Osmina finala

Početak: 18.00

Lokacija: Johan Cruijff Arena  (Amsterdam)

WALES - DANSKA 0:4 (27', 48' Dolberg, 88' Maehle, 90+3' Braithwaite)

Wales: Ward - Roberts, Mepham, Rodon, B. Davies - Morrell, Allen - Bale, Ramsey, James - Moore

Danska: Schmeichel - Christensen, Kjaer, Vestergaard - Stryger Larsen, Højbjerg, Delaney, Maehle - Damsgaard, Dolberg, Braithwaite

Kraj utakmice

90+4' Ipak je priznat gol Danaca! Danska je pobijedila 0:4, a strijelac pogotka je Braithwaite.

90+3' Zabili su Danci sada i četvrti pogodak, ali je VAR poništio gol. U tijeku je još jedna provjera.

90' Wilson je oborio protivnika gadnim startom. Sudac mu je pokazao izravan crveni karton. Igrat će se pet minuta sudačke nadoknade.

88' GOOL! Utakmica je riješena! Za 0:3 Danske zabija Maehle. Primio je odličan pas kroz obranu u šesnaestercu i zabio. Poslao je loptu u desnu stranu gola.

83' Danska ima priliku za treći pogodak zbog pogreške Balea. Ukrao je loptu Dancima, a pritom napravio i faul zbog čega je sudac dosudio slobodan udarac za Dansku. Ali, ipak išta od toga... Lopta odlazi preko gola.

81' Braithwaite je pokušao zabiti iz prekida, ali je pucao loše i lopta je otišla visoko iznad gola.

78' Tek je ušao u igru, a već zaradio žuti karton... Brooks je zapisan u žutoj sučevoj bilježnici zbog zakašnjelog starta te je pritom oborio protivnika. Danska je time iznudila slobodan udarac.

76' Još jedna izmjena igrača kod Danske. Larsen izlazi s terena, a ulazi Boilesen. Kjaer ne može nastaviti igru zbog ozljede pa će njega zamijeniti Andersen. Mijenja i izbornik Walesa. Izlaze James i Moore, a zamijenit će ih Brooks i Roberts.

75' Kjaer zatražio je medicinsku pomoć nakon zadnjeg starta koji je pretrpio.

68' Strijelac oba Danska pogotka, Dolberg, izlazi iz igre, a zamijenit će ga Cornelius.

64' Jensen je odlučio iznenaditi golmana šutem s ruba šesnaesterca, ali je pogodio desnu stativu. Umalo pa je Danska zabila za 0:3!

62' Pokušao je sada Allen s 15-ak metara, ali lopta odlazi preko gola.

60' Promjene na obje strane. Kod Walesa ulazi Wilson umjesto Morella, dok će kod Danske Jensen i Norgaard zamijeniti Delaneyja i Damsgaarda.

55' Ramsey je uputio odličan pas s ruba šesnaesterca, ali je jedan od braniča reagirao u zadnji tren i presjekao tu loptu.

48' GOOL! Danska zabija za novo vodstvo, a strijelac je ponovno Dolberg. Bio je na pravom mjestu u pravo vrijeme kao bi došao do odbijanca unutar šestnaesterca i zakucao loptu u desnu stranu gola.

46' Počelo je drugo poluvrijeme.

Kraj prvog poluvremena

45' Maehle nije iskoristio zicer pred golom Velšana.Ovo je bila svjetska obrana golmana Warda!

41' Roberts će izaći iz igre zbog ozljede. Page je odlučio da će ga zamijeniti Williams.

40' Moore je dobio žuti karton. Laktom je pogodio Kjaera u zračnom duelu.

31' Danci su postali gladni golova i posjed odlazi u njihovu korist. Strijelac prvog pogotka, Dolberg, se zaletio u kazneni prostor da bi ispratio dodavanje i uputio niski udarac prema lijevoj stativi, ali Ward je spreman i spriječava njegov pokušaj.

27' GOOL! Danska vodi 0:1, a strijelac je Dolberg. Odlično je primio loptu na rubu šesnaesterca i zavrnuo loptu u gol uz desnu stativu. Sudac je odlučio provjeriti gol i konzultirati se s VAR-om. Nema prekršaja i gol je priznat!

25' Prvi žuti na današnjoj utakmici, zaradio ga je Rodon.

24' Da Wales izgleda savršeno na terenu pokazuje i statistika. Do sada imaju 7 šuteva, dok Danska tek dva.

20' Larsen je zavrnuo loptu iz kornera, ali je obrana to s lakoćom izbila.

14' Ramsey je pokupio dodavanje i našao se u dobroj poziciji za udarac sa ruba šestnaesterca, ali njegov pokušaj je blokiran.

12' Bale je savršeno primio loptu i onda pokušao pucati iz daljine, ali šut mu je završio desno od gola.

10' Wales opasno prijeti! Bale se uspio probiti kroz dansku obranu i Bale šalje loptu malo pored vrata.

8' Dolberg je uputio udarac sa ruba šestnaesterca, ali nije dobro udario loptu i poslao ju je metrima od desne stative.

5' Velšani zadržavaju posjed lopte. Imali su i ubačaj iz slobodnog udarca, ali je danska obrana to očistila u korner.

1' - Počela je utakmica, započinje osmina finala Eura.

17.26 - Stigli su sastavi za večerašnju utakmicu.

Često izbornici, igrači, novinari, analitičari i stručnjaci znaju za nokaut fazu kazati kako je to jedan sasvim drugi turnir. I igrači sad to govore na Euru u najavama svojih utakmica.

Wales oduševio Europu 2016.

Danas će osminu finala Eura otvoriti Wales i Danska u Amsterdamu.

Obje su reprezentacije u svojim skupinama završile kao drugoplasirane. Wales je u grupi A pobijedio razočarenje turnira Tursku, remizirao sa Švicarskom i izgubio od Italije, dok je Danskoj visoka pobjeda protiv Rusije bila dovoljna za prolazak dalje unatoč porazima od žilave Finske i moćne Belgije.

Wales se u ovoj fazi Eura 2016. u Francuskoj, na svom prvom Euru ikad, borio za četvrtfinale sa Sjevernom Irskom prije nego što je u četvrtfinalu briljirao protiv toliko hvaljene belgijske ekipe. Gareth Bale i Aaron Ramsey bili su sastavni dio dok je momčad Chrisa Colemana tada stigla do polufinala, a par je u svom ključnom porazu od Turske ovoga puta pokazao da su spremni ponovno doći do izražaja.

Danska pamti ono ljeto 1992.

Danska je, naravno, stvorila ultimativnu Euro bajku 1992. Njihove žrtve na tom turniru bili su konkurenti Francuska, Nizozemska i, u finalu, Njemačka, dok su poraženi od Švedske i remizirali s Engleskom u skupnoj fazi. Međutim, kao i tada, Danci se nadaju čudu na turniru, još jednom nogometnom ljetu za pamćenje za danski nogomet.

Što se tiče zanimljivih statističkih podataka, Wales je u posljednjih osam utakmica postigao samo pet golova. Danska, pak, nije pobijedila u dvije utakmice na Euru otkako je osvojila turnir 1992. godine.

U priloženom RTL-ovom videu možete vidjeti kako se Vatreni pripremaju za osminu finala protiv Španjolske.