ITALIJA JE PRVI FINALIST EURA / Azzurri nakon drame nad dramama i jedanaesteraca srušili Furiju, Morata zabio za produžetke pa postao tragičar

Utakmicu polufinala Europskog prvenstva između Italije i Španjolske pratite uživo od 21 sat na portalu Net.hr

6.7.2021.
20:04

Nogometna reprezentacija Italije prvi je finalist ovogodišnjeg Europskog prvenstva, nakon što je u utorak na londonskom stadionu Wembley pobijedila Španjolsku s 2-1 (1-1), boljim izvođenjem jedanaesteraca (4-2).

TEŠKO DA ĆE SE OVO PONOVITI /

Ovo je uspjelo samo još Hrvatima, ali ne na Euru. Španjolci postigli nešto što još nitko u povijesti nije

Nakon 90 minuta rezultat je bio 1-1. Vodeći pogodak za Italiju postigao je Federico Chiesa u 60. minuti, a izjednačio je Alvaro Morata u 80. minuti na asistenciju Danija Olma. U produžetku nije bilo pogodaka.

Unai Simon je u prvoj seriji jedanaesteraca obranio udarac Locatelliju, a Dani Olmo je prebacio vrata. U drugoj seriji je Belotti donio prednost Italiji, a Moreno izjednačio. Italiji je u trećoj seriji novo vodstvo donio Bonucci, a Thiago Alcantara je pogodio za 2-2. Za vodstvo Talijana 3-2 pogodio je Bernardeschi, a Moratin udarac obranio je Donnarumma. Pobjedu Talijanima donio je Jorginho

Četvrto finale

Italija je tako na drugom Europskom prvenstvu zaredom izbacila Španjolsku, nakon što su "azzuri" eliminirali "furiju" i u osmini finala 2016.

U svom četvrtom finalu na europskim prvenstvima Talijani će igrati protiv boljeg iz polufinalnog okršaja Engleske i Danske, koji je na rasporedu u srijedu u 21 sat na Wembleyju.

Do jedinog naslova europskog prvaka Italija je stigla 1968. kao domaćin. Nakon toga su Talijani poraženi u finalu 2000. (Francuska) i 2008. (Španjolska).

Finale će biti odigrano na istom stadionu u nedjelju, 11. lipnja.

Europsko prvenstvo u nogometu, polufinale

London, stadion Wembley

Italija - Španjolska 4:2 (1:1) (Chiesa 60'; Morata 80')

Italija: Donnarumma; Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Emerson; Barella, Jorginho, Verratti; Chiesa, Immobile, Insigne

Španjolska: Simon; Azpilicueta, Eric Garcia, Laporte, Jordi Alba; Koke, Busquets, Pedri; Ferran Torres, Oyarzabal, Dani Olmo

4:2 Jorginho pogađa, Italija je u finalu!

3:2 Morata ne pogađa, Donnarumma je obranio njegov udarac.

3:2 Bernandeschi je precizan.

2:2 Pogađa i Thiago.

2:1 Bonucci je miran i siguran, Talijani su ponovno u prednosti.

1:1 Moreno je siguran, rezultat je izjednačen.

1:0 Belotti pogađa, Italija vodi.

0:0 Olmo promašuje prvi jedanaesterac za Španjolce. Pucao je bivši dinamovac visoko iznad gola.

0:0 Talijani izbode prvi jedanaesterac. Locatelli puca, Simon mu brani.

120' Kraj drugog produžetka, pucat će se jedanaesterci.

118' Bonucci je dobio žuti karton zbog prekršaja na Morati, još nas samo dvije minute dijele do jedanaesteraca.

110' Talijani su zabili, Berardi je svladao Simona, ali neće biti ništa od gola jer je dosuđeno zaleđe.

108' Mijenja i Mancini - strijelac jedinog talijanskog gola Chiesa ide van, a ulazi Bernardeschi.

106' Počeo je drugi produžetak. Španjolci su napravili jednu promjenu, Thiago je ušao umjesto Busquetsa.

105' Kraj prvog produžetka.

100' Opet je bilo opasno pred Donnarummom, ali uspjeli se Talijani spasiti. Prvo je talijanski golman spretno obranio jedan udarac, a Chielini potom blokirao loptu koja je išla prema mreži.

98' Gužva u talijanskom šesnaestercu nakon Olmovog udarca, ali uspjeli su se Azzurri spasiti.

95' Bez zanimljivosti u dosadašnjem dijelu prvog produžetka, niti jedna momčad ne želi riskirati.

91' Počeo je prvi produžetak.

90'+3' Kraj regularnog dijela utakmice, igraju se produžeci.

90' Igrat će se još tri minute sudačke nadoknade.

85' Sjajno igra Morata. Sada je uposlio Morenu, ali on ruba kaznenog prostora puca iznad gola.

Morata slavi pogodak

80' GOOOL Španjolska je uspjela izjednačiti, Morata zabija za 1:1! Odigrao je Morata prvo dupli pas s Olmom i nakon toga neobranjivo zabio u bliži kut za 1:1.

79' Opasan pokušaj Talijana. Berardi je pucao s dvadesetak metara, a simon brani.

77' Morata je bio u prvoj svojoj šansi. Proigrao ga je Busquets, a on pokušao poslati povratnu loptu prema Olmu, no Bonucci to blokira.

74' Enrque pokušava izmjenama 'okrenuti utakmicu. U igru ulaze Rodri i Moreno, a izlate Koke i Oyarzabal. Još je ranije ušao Morata.

68' Berardi je sada nakon Chiesinog proigravanja izbio sam pred Simona, ali puca ravno u španjolskog golmana.

65' Oyrazabal je odmah mogao izjednačiti. Sjajno je prema njemu ubacio Koke i morao je samo pospremiti lotpu s par metara u mrežu,ali je uopće nije uspio pogoditi glavom.

Chiesa zabija za 1:0

60' GOOOL Italija vodi 1:0! Chiesa je zabio prvi gol na utakmici. Garcia je klizećim startom sprijačio udarac Immobilea, a odbijena lopta dolazi do Chiese koji iskosa s 15 metara odmjerenim udarcem pogađa za 1:0! Simon tu nije mogao ništa.

58' Oyarzabal puca s 20 metara, Donnarumma je siguran.

53' Rasplamsala se utakmica. Chiesa s desetak metara opasno puca, Simon brani.

52' Prvi udarac Španjolske u nastaku. Busquets je pucao s ruba kaznenog postora, ali taj pokušaj odlazi iznad gola.

50' Olmo je opasno ubacio prema Torresu, ali Di Lorenzo sjajno čisti u posljednji trenutak.

49' Immobile je primio loptu okružen talijanskim braničima i pucao s dvadesetak metara, ali taj udarac ne ide u okvir gola.

46' Počelo je drugo poluvrijeme

45' Gotovo je prvo poluvrijeme. Italija - Španjolska 0:0.

45' Velika šansa za Italiju. Emerson puca s pet metara iskosa s lijeve strane, ali lopta dira vratnicu i odlazi visoko iznad gola.

39' Oyarzabal puca s ruba šesnaesterca nakon brze akcije Španjolske, ali njegov šut odlazi visoko iznad gola.

37' Emerson je bio u prodoru, nanizao par španjolskih braniča i stigao sve do ruba šesnaesterca gdje pada nakon sudara sa španjolskim braničem, ali sudac Brych smatra da tu nije bilo prekršaja.

34' Talijani su se oslobodili talijanskog pritiska i sve su opasniji.

31' Polukontra Španjolaca, na kraju koje Olmo puca s 25 metara, ali puca visoko iznad gola.

24' Velika šansa za Španjolsku. Oyrazabal je prošao po boku i uposlio Olma koji puca s desetak metara, ali njegov prvi udarac je blokiran. Odbijena lopta vraća se do Olma koji ponovno puca, ali ovaj put mu Donnarumma čudesno brani.

21' Kakvu su sada šansu Talijani imali! Insigne nakon proigravanja Emersona izlazi sam pred Simona, stiže prije lopte od talijanskog golmana i dodaje Chiesi konji mu vraća loptu. Insigne je potom 'zavaljao' španjolske braniče, ali njegov pokušaj završava u bloku.

15' Prvi udarac na utakmici. Barella je na 40 metara od svog gola izgubio loptu koja dolazi do Torresa koji je pucao s dvadesetak metara, ali njegov udarac ne ide u okvir gola.

12' Pedri je proigrao Orayzabala koji je bio sam pred Donnarummom, ali Španjolac se spetljao i nije uspio dobro prihvatiti loptu pa Emerson otklanja opasnost.

10' Prvi opasniji pokušaj Španjolaca. Torres se našao u dobroj poziciji i centrirao, ali talijanski braniči blokiraju.

Španjolski navijači na tribinama

6' Početak utakmice u potpunosti je pripao Talijanima, Španjolci još nisu uspjeli složiti smisleniju akciju.

3' Prva velika prilika na utakmici. Talijani su izveli brzu akciju dok španjolska obrana nije bila posložena, na kraju je Immobile izašao sam pred Simona i pogodio vratnicu, ali i da je zabio, ne bi vrijedilo jer je naknadno dosuđeno zaleđe.

1' Počela je utakmica.

Talijanski navijači na Wembleyu

20.05 Stigli su sastavi, španjolski izbornik Luis Enrique odlučio je utakmicu početi bez klasične 'devetke', tako da se Morata našao na klupi, a najistureniji igrači Furije bit će Olmo, Oyrazabal i Ferran Torres.

________________________________________________________________________________________________________________________________

"Mi smo lideri u posjedu lopte, ali oni su također momčad koja može držati loptu. To će biti prav bitka. Talijani se znaju prilagoditi i igrati bez lopte. Naš je cilj jasan, želimo loptu. Želimo igrati s loptom i radije imamo posjed, a ako je nemamo, prilagodit ćemo se," istaknuo je španjolski izbornik Luis Enrique uoči ovog susreta.

Pomoć psihologa

Osvrnuo se i na pritisak španjolske javnosti koja očekuje plasman u finale dodavši kako psiholog momčadi Joaquín Valdes igra važnu ulogu od početka natjecanja.

"Ne vjerujem da će pritisak biti problem. Razgovarali smo s Joaquínom o važnosti dolaska s pravom i potrebnom motivacijom. Moramo spriječiti da igrači budu pretjerano uzbuđeni. Moramo se pobrinuti za ono što moramo raditi na terenu," kazao je Enrique.

Talijani u povijesnom nizu

Oglasio se i talijanski izbornik.

"Bit će to teška utakmica, baš kao i protiv Belgije," istaknuo je Roberto Mancini dodavši: "Španjolska je izvanredna u posljednjih nekoliko godina, ima mnogo mladih igrača i izvrsnog trenera."

Italija je trenutačno bez poraza čak 32 utakmice, čime je Roberto Mancini ušao u 111-godišnju povijest "Azzurra". Posljednji poraz Mancini je upisao u rujnu 2018. u Lisabonu od Portugala (0:1) u Ligi nacija, a potom je njegova momčad nanizala 27 pobjeda i pet neodlučenih ishoda.

Zanimljivo, svjetski rekord drže reprezentacije Brazila (1993-1996) i Španjolske (2007-2009) s nizom od 35 susreta bez poraza. "Kakve su nam šanse za plasman u finale? 50%," dodao je Mancini kojem će, zbog ozljede, večeras nedostajati sjajni lijevi bočni Leonardo Spinazzola.

Utakmica između Italije i Španjolske na rasporedu je večeras u 21.00 sati na Wembleyju, a dan kasnije na istom stadionu igrat će Engleska i Danska. Finale je 11. srpnja također u Londonu.