Paraziti u stolici – Koji su najčešći uzročnici? Kako se zarazimo?

Image
24.8.2021.
12:00
VOYO logo

Parazit je organizam čiji život u potpunosti ovisi o drugom organizmu.

Parazitarne infekcije u čovjeka su, možemo reći, i rijetke i česte. U zapadnom svijetu pojava infekcija parazitima je vrlo rijetka, pojavljuje se u izoliranim slučajevima i godinama je bilo tako. Paradoksalno je što rast ekonomije znači i korištenje sve više i više prerađene hrane, što dovodi do porasta broja kontaminacije parazitima. U siromašnim zemljama svijeta parazitarne infekcije, pogotvo u djece, svakodnevica su i stalan zdravstveni problem. Pojava parazitarnih infekcija blisko je povezana sa lošom higijenom i životnim uvjetima, siromaštvom i konzumacijom hrane upitne kvalitete i nedovoljno termički obrađene hrane.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tko su ljudski paraziti?

Organizme koji parazitiraju u ljudskom ogranizmu možemo podijeliti na jednostanične i višestanične. Jednostanični organizmi pripadaju kraljevstvu Protozoa, te ih nazivamo jednostavno protozoima. Višestanični paraziti planovi su kraljevstva Animalia, a nazivamo ih helmintima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svaki od ovih parazita ima svoj vlastiti način razmnožavanja. U većini slučajeva čovjek je slučajan domaćin, dok se parazit prirodno razmnožava u probavnom sustavu neke druge životinje, najčešće glodavaca. Paraziti imaju više razvojnih stadija, od jajašaca preko cista do odraslih oblika, od kojih su neki, primjerice ciste, otporni na vanjske uvjete i dugo mogu preživjeti u okolišu.

Čovjek se zarazi ingestijom nekog od razvojnih oblika parazita. Najčešće je to onečišćenom hranom i vodom, konzumiranjem nedovoljno obrađenog svinjskog mesa koje može sadržavati trihinele ili dodirivanjem lica i usta prljavim rukama nakon igre s psom ili mačkom, koji na krznu mogu imati jajašca pseće ili majčje trakavice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 Paraziti u crijevima

Postoji više od 100 vrsta koje parazitiraju u ljudskom organizmu, ali gliste i trakavice su najčešći. Čovjek se zarazi ingestijom jajašaca, a u njegovom probavnom sustavu razvijaju se zreli oblici te se razmnožavaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gliste – dječja i obična

Dvije najčešće vrste glista koje se pojavljuju se dječja glista i obična glista.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dječja mala glista ili Enterobius vermicularis najčešći je crijevni parazit u razvijenom svijetu Djeca čine najveći broj zaraženih. Ove gliste velike su do 1 cm, tanke su i imaju zavijen stražni dio tijela. Žive u debelom crijevu te ženka noću odlaže jajašca u područje analne regije. Enterobioza je najčešće asimptomatska, ali dolazi do svrbeža analne regije noću, zbog čega djeca ne mogu spavati, iritirana su i žale se na svrbež.

Obična dječja glista ili Ascaris lumbricoides uzrokuje parazitarne infecije najčešće u tropskom dijelu svijeta. Askaridi su velike gliste duge do 20 cm, koje se razvijaju u debelom crijevu te migriraju u tanko crijevo i ulaze u vodove žučnjaka i gušterače. Simptomi zaraze askaridima uključuju crijevne simptome, opstrukciju, povišenu temperatru, bolove u trbuhu i izmjenu proljeva i opstipacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trakavice

Pasja trakavica ili Echinococcus  česta je trakavica u zapadnom svijetu. Njeni prirodni put razmnožavanja korsti ovcu i vuka kao domaćine, a domaći pas ponekad se slučajno zarazi preko izmeta domaćih životinja. Djeca se zaraze uglavnom dodirivanjem lica nakon igre s psom. U ljudskom organizmu većina trakavica bude zaustavljeno u jetrenoj kapilarnoj mreži, gdje stvaraju cistične formacije koje zovemo hidatidnom cistom, unutar koje se trakavice neometno razvijaju. Iako rastu vrlo sporo, hidatidne cite su opasne jer svojim rastom pritišću okolno zdravo tkivo, a njihovo pucanje izaziva rasap trakavica po organizmu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako otkrivamo parazite?

Većina parazite otkriva se mikrobiološkom analizom stolice i pretraživanjem stolice na parazite. Ovu pretragu radimo kada imamo osobu sa nespecifičnim simptomima u probavnom sustavu bez jasnog uzroka i u djece,kod kojih su ove infekcije češće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Postoje posebni lijekovi koji spriječavaju rast i ubijaju parazite u svim životnim stadijima. U njih ubrajamo mebendazol, piperazin i različite derivate ivermektina. Važno je proći cijeli terapijski postupak, jer ponekad lijek uklanja samo odrasle jedinke, što znači da se mora uzimati dovoljno dugo da evenutalna jajašca sazriju, kako bismo parazite u potpunosti uklonili.

Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo