Dok je sva pažnja javnosti u srijedu ujutro bila usmjerena na američke predsjedničke izbore, hrvatski premijer Andrej Plenković Saboru je podnosio izvještaj o radu vlade. Očekivano, Plenković se hvalio uspjesima, kako nove tako i stare postave u Banskim dvorima, ponovio je glavne točke programa koji je predstavio u srpnju, a kad se izvještaj pažljivo iščita brzo upadne u oči kako su i mnoge lijepe želje i dobre namjere plasirane javnosti kao već realizirana postignuća.
Očekivano, nakon što je podnio izvještaj, izvrijeđao je zastupnike opozicije jer ne priznaju da je Hrvatska pod njegovim vodstvom jedna od najuspješnijih država svijeta iako je i prije koronakrize, po svim parametrima, bila na samom dnu Europske unije.
Pogreške, propuste i neuspjehe pojedinačno spominjao nije, ustvrdio je i da snažno podržava borbu protiv korupcije, ali za razliku od ostalih tema kojima se u izvještaju bavio, doprinos borbi protiv korupcije svoje bivše vlade, iz koje je čak 11 ministara otišlo zbog sumnji u korupciju, naprosto je prešutio.
Nije se, naravno, zapitao ni kakvu su ulogu on, njegova vlada i stranka odigrali u jačanju političkog radikalizma, a koji je u izvještaju spomenut zbog nedavnog oružanog napada na Banske dvore. Za to, baš kao i za sve drugo što u ovoj zemlji ne valja, njegova vlada ne snosi ama baš nikakvu krivnju.
Raspad zdravstva
Unatoč stvarnosti u kojoj svjedočimo organizacijskom, financijskom, kadrovskom i tehničkom raspadu zdravstvenog sustava te posve stihijskoj borbi protiv pandemije koronavirusa, u Plenkovićevoj paralelnoj stvarnosti svega toga nema. Zdravstveni sustav kako ga vidi Plenković odlično podnosi pritiske i posve je spreman odgovoriti na izazove koje sa sobom nosi eksplozija broja zaraženih i zastrašujući rast broja umrlih.
Za nekontrolirano širenje zaraze nije kriv izostanak odgovarajućih vladinih mjera nego je svatko pojedinačno odgovoran za sebe. Osobnu odgovornost pojedinca za širenje zaraze Plenković je u izvještaju o radu Vlade istaknuo čak osam puta!
U njegovom svijetu bolnice su, u svakom smislu, odlično opremljene; milijarde kuna dugova prema veledrogerijama ako i postoje nisu od presudne važnosti; liječnici i medicinske sestre u KB Dubrava ne prosvjeduju jer "na prvoj crti bojišnice" svjedoče da su oboljeli od koronavirusa i medicinsko osoblje "bolesnici i zdravstveno osoblje drugog reda" nego zbog podzemnih političkih razloga koje za Plenkovića treba istražiti ministar zdravstva Vili Beroš.
Plenković i stožeraši u Hrvatskoj provode švedski model
Premijer tvrdi da njegova vlada osigurava i čini sve da osigura kvalitetnu zdravstvenu skrb svim hrvatskim građanima pod jednakim uvjetima. Liječnici iz centralne Covid bolnice poručuju da se oboljeli od koronavirusa "liječe u neadekvatnim prostorima bez osnovnih higijenskih uvjeta, ponegdje bez dnevnog svjetla i ispravnih električnih instalacija". Liječe se i doniranim starim respiratorima, u bolnici bez infektologa u punom radnom vremenu i bez mikrobiološkog laboratorija. Riječ je o najopremljenijoj hrvatskoj bolnici.
Već sad u pulskoj i zadarskoj bolnici zbog neplaćanja dugova veledrogerijama nema lijekova za oboljele od karcinoma. Šest liječničkih organizacija, ali i epidemiološko i infektološko društvo traže dodatno pooštravanje epidemioloških mjera i potpuno zatvaranje jer zdravstveni sustav uskoro neće uopće moći pružiti skrb oboljelima od bilo koje bolesti; smatraju nedopustivim da je Hrvatska u borbi protiv koronavirusa jedna od tri najliberalnije države Europe.
Iako nitko osim Radimira Čačića ne traži policijski sat, Plenković i stožeraši prave se blesavi i na sva traženja pooštravanja mjera odgovaraju da neće biti policijskog sata?! Provode u Hrvatskoj švedski model, u kojem su životi starijih, nemoćnih i kroničnih bolesnika prihvatljiva cijena za ekonomski probitak, dok istovremeno premijer poziva sve građane na odgovornost, požrtvovnost i solidarnost.
Najbolje je uvijek pokazati vlastitim primjerom pa nema razloga da nam Plenković i njegovi ministri vlastitim primjerom ne pokažu kako izgledaju odgovornost, požrtvovnost i solidarnost s ostalim smrtnicima. Skoro i neizbježno punjenje zagrebačke Arene siromašnijim Covid bolesnicima bit će za to sjajna prilika.
*Stavovi izneseni u kolumnama i komentarima su osobni stavovi autora i ne odražavaju nužno stav redakcije Net.hr-a.