Registracija
Ako imaš Voyo pretplatu, registriraj se istim e-mailom i čitaj net.hr bez oglasa! Saznaj više
Toggle password visibility
Toggle password visibility
Već imaš račun?
Obnovi lozinku
KAOTIČNO /

Jutro nakon olujnog juga i ekstremne plime: Razbijena riva, razvaljena vrata, brodice pod morem

Jutro nakon olujnog juga i ekstremne plime: Razbijena riva, razvaljena vrata, brodice pod morem
Foto: Ivana Ivanovic/pixsell
2 /31
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx

Jutro nakon olujnog juga pokazalo je štetu koja je nastala nakon orkanskog juga koje je pogodilo Dalmaciju u srijedu uvečer.

Podsjetimo, u pojedinim mjestima palo je i više od 100 litara kiše po četvornom metru. Zabilježena je i jaka plima koja je ponegdje dosezala 95 centimetara. Kod Palagruže je zabilježen i val visine osam metara.

Posebno jako nevrijeme pogodilo je Kaštela, gdje se more zbog jake plime prelilo preko rive, a voda je prodrla u objekte uz obalu. Vatrogasci su imali oko 200 intervencija.

U četvrtak prijepodne pokazala se nastala šteta. U Kaštelima bilo je potopljenih brodica, more je razbilo dijelove betona na rivi, kao i pojedina vrata na objektima. Voda je prodrla i u konobu, a vatrogasci su ispumpavali vodu i iz drugih objekata. U obližnje ulice more je nanijelo oblutke. Mnogi od ranog jutra raščišćavaju i pokušavaju vratiti stvari u normalu.

Jako jugo potopilo je i šibenski Dolac. Jutros je plima bila još toliko jaka da je more još uvijek prekrivalo dijelove rive. Pogledajte kako je to izgledalo jutros nakon noći u kojoj je jako jugo uzrokovalo mnoge probleme. 

Ugrožene rive na Jadranu

Plima od 95 centimetara, koju je registrirao splitski Pomorski meteorološki centar, ugrožava mnoge rive na Jadranu čija je visina iznad morske površine manja od visine plime, ocijenio je u četvrtak Alen Šterpin, voditelj aplikacije Neverin s informacijama o vremenskim uvjetima.

"Plima od 95 centimetara jako je velika i predstavlja rizik za mnoge rive na Jadranu koje nemaju tu visinu iznad morske površine pa se voda izlijeva na njih," rekao je Šterpin.

Olujno i orkansko jugo uz nizak tlak zraka tvore pogodne uvjete za podizanje razine mora i nastanak visoke plime, a jugo dodatno morsku vodu gura prema obali.

Šterpin kaže kako je u srijedu meteorološka postaja na Lastovu registrirala udar orkanskog juga od čak 158 kilometara na sat, dok je meteorološka postaja na Mljetu izmjerila udar vjetra od 144 kilometra na sat.

Na plutači  Državnog hidrometeorološkog zavoda kod Palagruže izmjerene su visine valova od 8,2 metara, a na istom mjestu je 2019. godine izmjerena rekordna visina valova od 10,8 metara.

Razina Jadranskog mora godišnje se povećava u prosjeku oko tri milimetra, što znači da svake tri godine more poraste za gotovo centimetar, upozorava Šterpin.

Neverin je hrvatska meteorološka platforma i aplikacija koja u stvarnom vremenu objedinjuje radarske, satelitske i podatke s mreža privatnih i službenih meteoroloških postaja.

403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
Pogledaj još galerija
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx