Nesuđeni Putinov "blitzkrieg" u Ukrajini traje već gotovo mjesec dana, a ruska vojska, prisiljena na promjenu taktike, praktički se ukopala i ne napreduje. Sav fokus usmjeren je na Mariupolj, grad na Azovskom moru koji je pod bjesomučnom opsadom ruskih snaga. Pad tog strateški važnog grada značio bi povezivanje područja anektiranog poluotoka Krima sa separatističkim proruskim regijama Donjeckom i Luganskom. Na ostalim bojištima ruske kopnene snage gotovo i ne napreduju.
Glavni stožer ukrajinskih oružanih snaga u jučerašnjem je izvješću objavio da okupacijske snage u Ukrajini imaju zalihe goriva, streljiva i hrane za najviše tri dana ratovanja. Je li uistinu tako, upitali smo vojnog analitičara Roberta Barića. On napominje kako treba uzeti u obzir da obje strane vode teški propagandni rat pa i tu informaciju treba tumačiti u tom svjetlu. Ipak, kaže, ruska vojna logistika nepripremljena je za ovu zadaću i ruske snage u Ukrajini imaju velikih problema.
'Ukopavaju se i spremaju za bombardiranje gradova'
"Ruske snage imaju strašne probleme s logistikom iz cijelog niza razloga. Možda nisu u pitanju tri dana, ali je definitivno jasno da ruska strana nije sposobna za ofenzivne operacije. To se pokazalo u proteklih desetak dana. Od 10. ili 11. ožujka oni se više ne miču sa svojih položaja. Ukopavaju se i ići će na bombardiranje gradova", kaže Barić.
Osvrnuo se na bitku za Mariupolj i ruske pozicije na drugim bojištima.
"Tamo ruske snage ekstremno krvare. Pitanje je imaju li uopće snage napredovati do Odese, naročito nakon što su prije dva dana odbačeni ukrajinskim protunapadom desetak kilometara od Mikolajeva, na početne pozicije. Ne zaboravimo da se sva ukrajinska mjesta utvrđuju - Zaporožje, Krivi Rog…. Mariupolj ima 350 tisuća stanovnika, dok ova spomenuta mjesta imaju preko 700 tisuća. Mislim da ruska vojska trenutno nema snage i sposobnosti za odsijecanje ukrajinskih snaga u Donbasu. A Ukrajincima bi, budući da nisu ostvarili zračnu nadmoć, možda bilo najbolje da im zasad te snage ostanu tamo. Uvijek ih mogu probati izvući ako nešto pođe loše. Ukratko, ruska ofenziva potpuno je zastala. Dostigla je kulminacijsku točku i praktično više ne može dalje", smatra Barić.
'Ukrajincima trebaju tenkovi, topništvo i zračna potpora'
Za ukrajinske snage Barić kaže da su opskrbljene određenom vrstom protuoklopnog oružja i lakim protuzračnim sustavima, ali da ne mogu voditi klasičnu borbu mehaniziranim sredstvima.
"To su u dva, tri navrata pokušali na jugu zemlje pa su im ruske snage nanijele veće gubitke, posebno kod Melitopolja početkom ožujka. Prema tome, glavna taktika Ukrajinaca i dalje su udari po ruskim opskrbnim linijama i dobra obrana tamo gdje je teren za to povoljan. Vidite da kod Kijeva, Harkiva, Sumija i Černihiva Rusi nisu ništa napravili. Bilo je nekoliko pokušaja da odsjeku te linije, ali je uslijedio niz ukrajinskih napada kojima su ti pokušaji zaustavljeni. U ovom trenutku Rusi nisu spremni napredovati, ali Ukrajincima trebaju tenkovi, topništvo i zračna potpora", ističe.
Slijedi rasputica, blato će biti do koljena
Na koncu smo Barića pitali kako će rasputica - pojava tipična za prostore Rusije i Ukrajine kada se dolaskom toplijeg vremena zbog otapanja snijega smrznuto tlo pretvara u duboki glib - utjecati na sljedeću fazu rata.
"Rasputica se već događa na sjeveru. U par navrata došlo je do otopljenja pa smo vidjeli slike napuštenih ruskih tenkova i oklopnih vozila koji su zapeli u blatu. Na žalost Ukrajinaca, na jugu, gdje su Rusi postigli najviše, i dalje je dosta hladno. Prava rasputica nastupa poslije 1. travnja, kada temperatura počinje značajnije rasti. Pogledajte samo slike njemačkog Wehrmachta u Rusiji tijekom Drugog svjetskog rata - blato je bilo do koljena. Iz istog razloga je i Crvena armija morala prekinuti ofenzivu započetu u siječnju 1943. godine. Rasputica tek slijedi i vjerojatno će utjecati na tijek borbi", kazao je vojni analitičar Robert Barić.
Sve o ratu u Ukrajini iz minute u minutu pratite OVDJE.