Posjet Vranju Dragana Markovića Palme, čelnika Jedinstvene Srbije, izazvao je (ne)očekivane reakcije u političkim krugovima. Naime, Palma (kako ga već više od desetljeća naziva većina birača i novinara) u Vranju je obećao pomoć u dovođenju stranog investitora, te najavio da će JS u novoj podjeli vlasti tražiti ukidanje 'pauka', tj. uklanjanje nepropisno parkiranih automobila.
Ah da, još nešto - Marković je najavio i da će Dačić nakon izbora biti "premijer Srbije", jer ga kampanja SPS-a i JS-a zove upravo tako - "Ivica Dačić, premijer".
Na to su odmah odgovorili iz SNS-a, prvo nepotpisanim priopćenjem iz Gradskog odbora u Vranju, a odmah potom i s "najviše razine". Dragan Stevanović, "prvi naprednjak juga Srbije", državni tajnik i netko tko se smatra bliskim suradnikom predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, izjavio je da "SNS i JS trebaju otići u opoziciju i razgovarati o tome što da rade".
No, nisu li najave i obećanja bit svake političke kampanje? I naprednjaci "obećavaju šakom i kapom" po Srbiji, pa ih nitko ne kritizira. Naime, osim Jedinstvene Srbije i Palme, Stevanović je spomenuo i ministra (trenutačno u tehničkoj vladi) Novicu Tončeva.
Tončev je, inače, već godinama "de facto" najjači političar u ovom dijelu Srbije, a malo je reći da je na vlasti u Surdulici. Dragan Stevanović je, pogađate, također iz Surdulice. U prethodnim kampanjama naprednjaci su često napadali oporbene stranke, prije svega SSP Dragana Đilasa, te "žute" demokrate.
Sada se prvi put događa da se napadaju i koalicijski partneri, i to ne bivši nego - sadašnji.
'Nervoza naprednjaka'
S druge strane, postoji mogućnost da su pravi razlozi ovakve "nervoze naprednjaka" brojna istraživanja javnog mnijenja i birača prema kojima je SNS s koalicijskim partnerima prvi, ali s maksimalno oko 42 posto potpore. To su predviđanja za državnu razinu, dok je lokalno puno "tmurnije", pogotovo u Beogradu.
Također, prvi put od kada je SNS na vlasti, odnosno od 2012. godine, Aleksandar Vučić ima više negativnih nego pozitivnih ocjena anketiranih građana, pokazalo je istraživanje organizacije CRTA. S druge strane, socijalisti i Jedinstvena Srbija već su se u posljednjih nekoliko izbornih krugova praktički "zacementirali" na oko 10 posto potpore u biračkom tijelu, što im, očekivano, daje ogromnu 'koalicijsku snagu'.
SNS-u će svakako trebati SPS i JS nakon izbora, i to ne samo za komotnu većinu u Saboru, nego i za - bilo kakvu većinu. Jedino ako u "pomoć" ne pozovu "žutu opoziciju", kako njihovi dužnosnici već godinama nazivaju proeuropsku oporbu.
Zanimljiva politička pojava
I na kraju, vratimo se Vranju, odakle počinje ova predizborna priča. Naime, mjesni odbor Jedinstvene Srbije vrlo je zanimljiva politička pojava - već nekoliko izbornih jedinica na lokalne izbore izlaze sami, odnosno bez "velikog brata" s državne liste, Socijalista, i uvijek postižu dobar izborni rezultat te sudjeluju u vlasti.
Njihov vođa Dejan Manić je i saborski zastupnik, a smatra se jednim od najbližih suradnika Dragana Markovića. Bilo kako bilo, jedino što uvijek vrijedi su rezultati izbora i broj glasova.
Vođeni tim pravilom, naprednjaci u Vranju počeli su organizirati "narodne veselja" u restoranima, uglavnom za najstarije sugrađane. Na neki način, riječ je o "preslikavanju" Palme, koji takve susrete organizira već više od desetljeća, ali je i poljoprivrednike iz svoje jagodinske regije više puta vodio u delegacije u Grčku, a odnedavno i u Beč.
I kako u Vranju kažu, "kraj će pokazati" - a na kraju izborne utrke rezultati će biti vrlo zanimljivi. I za naprednjake, i za socijaliste, i za Dačića, i za Palmu.
POGLEDAJTE VIDEO: Za Vučića su ovi izbori borba između dobra i zla, a on je spasitelj: Da dođe do pobjede spreman je na sve