Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić će u srijedu ili četvrtak raspisati nove izbore. Također, bit će raspisani i lokalni izbori, ali ne u svim gradovima i općinama, već samo u onima gdje su gradonačelnici i predsjednici općina (po stranačkom naređenju) podnijeli ostavke.
Po procjenama praktično svih analitičara, i onih naklonjenih ljevici ili desnici, i onih "u centru", ovi izbori će sasvim sigurno biti najneizvjesniji do sada. "Borba će se voditi za svaki glas, bit će jako bitno da bude velika izlaznost, jer je vladajuća koalicija SNS, SPS i drugih manjih stranaka do sada izbore uvijek dobivala upravo zahvaljujući velikoj izlaznosti prije svega najstarijih, i onih zaposlenih u državnoj službi, ustanovama i poduzećima", objašnjava Goran Jovanović, kolumnist i analitičar.
"Također, u manjim sredinama ljude najviše pogađa loš životni standard, kao i sveprisutno stranačko zapošljavanje. Na jugu Srbije tako imate republičku istražiteljicu, zaposlenu preko stranke, koja ne ispunjava nijedan uvjet za to radno mjesto. Još je gore što se praktično cijelo posljednje desetljeće liječnici, medicinske sestre pa čak i vozači u Hitnoj pomoći zapošljavaju isključivo po stranačkom ključu", dodaje Jovanović.
Pokušaji međunarodne zajednice, ali i vlada
Sasvim sigurno je da će i pitanje Kosova biti visoko na agendi svih stranaka. Nakon niza neuspjelih pregovora u Bruxellesu, čini se da Beograd i Priština nikada nisu bili dalje od konačnog rješenja, iako je tzv. "Briselski sporazum" potpisan prije točno jednog desetljeća. U međuvremenu je 2019. potpisan i tzv. "Washingtonski sporazum", uslijed pritiska administracije tadašnjeg predsjednika Donalda Trumpa, koji također nije realiziran ni u jednoj točci. Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen proteklog vikenda je izjavila u okviru četverodnevne posjete zemljama Zapadnog Balkana, da se Kosovo i Srbija trebaju angažirati, i da Kosovo mora olakšati postupak za prihvaćanje Zajednice srpskih općina, a od Srbije očekuje da "de facto" prizna Kosova.
Također, pored Kosova, životni standard građana će biti glavna tema predstojeće izborne kampanje. Nije tajna da vladajuće stranke imaju najslabija predviđanja upravo na jugu Srbije. "Što južnije, to tužnije" pravilo je koje nisu mogli promijeniti ni tadašnji DOS, ni dvije vlade Vojislava Koštunice, niti vlada Borisa Tadića. Praktično da nije bilo ni pokušaja da se stanje promjeni u proteklom desetljeću, iako je otvoreno par tvornica te izgrađen novi autoput.
POGLEDAJTE VIDEO: Dekanić nakon podizanja USKOK-ove optužnice: 'Ne namjeravam dati ostavku na mjesto župana'
"Sada u kampanji trebamo obećavati ljudima nekakav nogometni stadion, nekakve hotele i turizam, dok ljude najviše zanimaju radna mjesta. Iako službeno imamo iznad pedesetak posto podrške, u realnosti je ta brojka daleko niža, oko 37 posto", navodi dužnosnik koji je želio ostati anoniman.
Ova kampanja će biti i najkraća do sada - trajat će samo oko 45 dana. Izvjesno je da će se cijela vladajuća koalicija (i stranke oko SNS i stranke oko SPS) "napraviti deal" unaprijed te da će raspored mjesta u Vladi ostati sličan kao i do sada. Sve su glasnije spekulacije i da će Ivica Dačić, kao "ključni čovjek" za formiranje prethodnih, ali i nove Vlade, tražiti mjesto premijera, barem pet ministara te nekoliko velikih javnih poduzeća i ustanova. Hoće li mu ove želje biti i ispunjene - znat ćemo brzo.