Na Badnjak i Božić 1914. u rovovima se Prvoga svjetskog rata dogodila nevjerojatna, gotovo bajkovita scena. Njemački i britanski vojnici, kao i manji broj francuskih, prekinuli su vatru, napustili rovove i stupili na tzv. „ničiju zemlju“ između borbenih linija, gdje su se podružili s neprijateljima i izmijenili poklone.
Bila je to jedna od najčudnijih epizoda u vojnoj povijesti, događaj toliko neobičan da je isprva tretiran kao mit.
Božićno primirje ponegdje je trajalo i do Nove godine.
“Do prosinca 1914. ljudi u rovovima već su bili dovoljno upoznati sa surovom stvarnošću borbe, izgubili su velik dio idealizma, a većina je žudjela za prestankom krvoprolića,” pisalo je u izvještaju "Božićnog primirja" u časopisu Smithsonian.
Više od stoljeća kasnije, šanse da će Rusi i Ukrajinci ponoviti ovakvu povijest, gotovo je nikakva. Ipak, povijesna epizoda "Božićnog primirja" može poslužiti kao svojevrsno upozorenje Putinovim ambicijama u Ukrajini.
Hoće li se povijest ponoviti?
Povijest nas uči da su situacije u kojima se čitave vojske iznenada prestanu boriti, čak i u okolnostima kad su bile brojčano nadmoćnije od svojih neprijatelja, iznimno rijetke, no - ipak postoje.
Što uzrokuje takav fenomen i je li to nešto što bi se moglo dogoditi Rusima pitanje je koje je CNN postavio ratnim veteranima i vojnim povjesničarima.
"Ruske se trupe možda približavaju takvom stanju", kaže Jeff McCausland, veteran Zaljevskog rata i gostujući profesor studija međunarodne sigurnosti na Dickinson Collegeu u Pennsylvaniji.
Navodi i da je sada već jasno da je ruska vojska loše obučena i opskbljena te da se već mogu navesti brojni primjeri gdje su Rusi u ovom ratu gubili volju za borbom. Prema McCauslandu postoje najmanje tri razloga zašto se to događa vojskama.
Jedno je boriti se za opstanak, drugo za plaću
"Kada biste, primjerice, pitali talibanskog vojnika, ‘Za što se, dovraga, borite?‘, vjerojatno bi vam rekao da se bori da oslobodi svoju zemlju od okupatora, isto kao što se njegov djed borio protiv Sovjeta na tom teritoriju, a njegov pradjed protiv Britanaca. Rekao bi, između ostalog, da se bori za svoju vjeru, svoju zemlju i svoj dom. ", govori.
A da se isto pitanje postavilo vojniku afganistanske vojske?
"Rekao bi da se bori za plaću - ako je, u međuvremenu, ne ukrade zapovjednik satnije."
"Potpuno je drugačije boriti se za opstanak ili se boriti za plaću", pojašnjava Mccausland. Ukrajinci se bore za opstanak, Rusi se bore za mizernu plaću, upražnjavajući imperijalističke ambicije svog vrhovnog zapovjednika.
'Vojske gube volju za borbom kada izgube vjeru u svoje vođe'
Nadalje, tvrdi, McCausland, svaki rat ima neke svoje definirajuće trope. Rat u Ukrajini iznjedrio je kontrast u stilovima vodstva Vladimira Putina i Volodimira Zelenskog.
"Putin je obično u odijelu, sjedi sam na čelu apsurdno dugog konferencijskog stola, u velikoj, sterilnoj sobi, s generalom ili birokratom koji se šćućurio na drugom kraju. Naslov fotografije komotno bi mogao glasiti: 'Paranoični diktator na djelu'. Usporedite te fotografije s onima Zelenskog. Samo pogledajte njihove fotografije i upitajte se za koga biste željeli raditi", kaže McCausland.
"Vojske gube volju za borbom kada izgube vjeru u svoje vođe."
Tvrdi i da vojnici, naravno, ne očekuju da će generali i predsjednici sjediti s njima u rovoima na prvoj crti, međutim žele znati da se brinu za njih i da se njihova žrtva poštuje.
Treći razlog koji utječe na vojni moral odnosi se na slom građanskih normi. Vojska, naime, lako može odustati ako ocijeni da je njihova vlastita zemlja, koja bi trebala biti prvi izbor podrške, naprosto postala previše korumpirana ili podijeljena da bi ih mogla podržavati.
Kako navodi povjesničar Michael Butler za CNN, čini se da tome sada svjedočimo i u Rusiji. "Bolest koja pogađa građansku Rusiju možda se širi i na vojsku", komentira.
"Hoćete znakove? Pogledajte tisuće muškaraca koji bježe iz Rusije kako bi izbjegli regrutaciju."
John Kerry, vijetnamski ratni veteran i senator koji se kandidirao i za američkog predsjednika 2004. je godine rekao: "Kako od čovjeka tražiti da bude posljednji koji će umrijeti zbog pogreške?", a upravo je to pitanje koje bi u nadolazećem periodu mogu mučiti ruske vojnike.
Rat u Ukrajini iz minute u miutu možete pratiti OVDJE.