UŽIVO: RAT U UKRAJINI /

Ukrajinci objavili dirljiv video koji sve govori: 'Za ovo se borimo!'; Putinova odluka utjecat će na sve: 'Hrana će biti još skuplja'

Image
Foto: Screenshot/Twitter

Danas je 248. dan rata u Ukrajini. Tijek događaja pratite na portalu Net.hr

29.10.2022.
8:13
Screenshot/Twitter
VOYO logo
  • 248. je dan rata u Ukrajini
  • Rusija planira ponovno uključiti Crnomorsku flotu u rat
  • Zelenskij: Nema pregovora s Putinom dok traje agresija
  • Moskva optužila V. Britaniju da je raznijela plinovod Sjeverni tok
  • Eksplozije na Krimu u sjedištu ruske Crnomorske flote
  • Ukrajinski obavještajac: Možemo osloboditi Herson do kraja studenog
  • EU zamrznula više od 17 milijardi eura ruske imovine
  • Završena evakuacija civila iz Hersona
  • Od početka rata raseljeno više od 7 milijuna Ukrajinaca
  • Rusi tvrde da su odbili napad dronovima na Krim
  • Rusija obustavila sudjelovanje u sporazumu o izvozu ukrajinskih žitarica
  • Bivša britanska premijerka Liz Truss hakirana

TIJEK DOGAĐANJA:

'Hrana je već skupa, a zbog ovoga će biti još skuplja'

23:55 - Ionako skupe cijene hrane mogle bi dodatno porasti nakon što je Vladimir Putin obustavio isporuku žitarica iz Ukrajine. Putin je srušio kompletan dogovor o žitnom koridoru nakon što je optužio Britance da su pomogli Ukrajincima u izvođenju napada bespilotnim letjelicama na Crnomorsku flotu u subotu. Britansko ministarstvo obrane priopćilo je da Kremlj "prodaje lažne priče" kako bi odvratili pažnju od katastrofalne invazije. Neimenovani vladin izvor za britanski Telegraph izjavio je: 'Ukrajina je jedan od najvećih izvoznika pšenice i žitarica u svijetu. Ako ograničite izvoz te robe, cijena robe raste i to se osjeti u cijelom svijetu. Imat će utjecaja.'

Tekst se nastavlja ispod oglasa

David Laborde, viši znanstveni suradnik na Međunarodnom institutu za istraživanje politike hrane, rekao je za Telegraph da bi cijena pšenice mogla narasti za 10 posto kada se tržišta otvore u ponedjeljak, te da će se učinci odluke osjećati u cijelom svijetu još mjesecima. "Hrana je već skupa, a zbog ovoga će biti još skuplja", kazao je.

Rusko ministarstvo obrane iskoristilo je napade bespilotnih letjelica na svoju pomorsku bazu u Crnom moru u Sevastopolju kao opravdanje za povlačenje iz sporazuma o žitu, koji je UN opisao kao "svjetionik nade" koji bi opskrbio siromašne zemlje hranom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Biden ostaje uz Ukrajinu

23:21 - Istraživanja javnog mnijenja pokazuju vjerojatnost velike republikanske pobjede, gdje bi američki Senat, kao i Zastupnički dom mogli doći pod njihovu kontrolu.

Podsjetimo, američki predsjednik Joe Biden izrazio je u četvrtak skepticizam oko izjava ruskog predsjednika Vladimira Putina da nema namjeru upotrijebiti nuklearno oružje u Ukrajini.

"Ako nema namjeru, zašto stalno govori o tome? Zašto govori o mogućnosti korištenja taktičkog nuklearnog oružja? Bio je vrlo opasan u načinu na koji je tome pristupio", izjavio je Biden u razgovoru za televiziju NewsNation.

'Za ovo se borimo'

23:00 - Savjetnik ukrajinskog ministarstva vanjskih poslova Anton Geraščenko objavio je video koji pokazuje dolazak jednog ukrajinskog vojnika s bojišnice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Za ovo se borimo", napisao je upisu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Liz Truss hakirana

21:00 - Osobni mobitel bivše britanske premijerke Liz Truss hakirali su agenti za koje se sumnja da rade za ruskog predsjednika Vladimira Putina, javlja Daily Mail

Hakeri su upali u njen mobitel prije nekoliko mjeseci, kada je Truss bila ministrica vanjskih poslova, no tadašnji premijer Boris Johnson i tajnik kabineta Simon Case odlučili su sve prešutjeti, tvrde britanski mediji. 

Stigla službena potvrda

19:20 - Rusija je službeno obavijestila glavnog tajnika UN-a Antonia Guterresa kako suspendira sporazum o izvozu žita, javlja RIA novosti.

Također, Rusija je zatražila sastanak Vijeća sigurnosti UN-a o zbog 'terorističkog napada' u Crnom moru, javlja RIA.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ukrajina reagirala na obustavu sporazuma

18:00 - "Upozoravali smo na ruske planove da unište sporazum o izvozu žita preko Crnog mora. Sad Moskva koristi izgovore kako bi obustavila dogovor o kojem ovise milijun ljudi. Pozivam sve države da zatraže od Rusiji da prestane u svojim 'igrama gladi' i da se vrati obavezama", napisao je ukrajinski ministar vanjskih poslova Dmitro Kuleba na društvenim mrežama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rusija obustavlja sporazum

17:27 - Rusija je obustavila sudjelovanje u sporazumu o izvozu poljoprivrednih proizvoda iz ukrajinskih luka kojemu je posredovao UN, nakon napada na brodove na Krimu, objavilo je u subotu rusko ministarstvo obrane, a prenosi agencija TASS.

Rusija je rekla da su ukrajinske snage, uz pomoć dronova, napale brodove Crnomorske flote u Sevastopolju, najvećem gradu na Krimu, u ranim satima u subotu.

"Kad se uzme u obzir teroristički napad kijevskog režima uz sudjelovanje britanskih stručnjaka na brodove Crnomorske flote i civilna plovila koja su osiguravala sigurnost "koridora za žitarice", ruska strana obustavlja sudjelovanje u provedbi sporazuma o izvozu poljoprivrednih proizvoda iz ukrajinskih luka", priopćilo je ministarstvo.

Ministarstvo je ranije reklo da su napadi dronovima uvelike odvraćeni, s manjom štetom koja je počinjena ruskom minolovcu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Šef humanitarne pomoći Ujedinjenih naroda rekao je u srijedu da je "relativno optimističan" da će sporazum koji omogućuje nastavak ukrajinskog crnomorskog izvoza žitarica biti produžen dalje od sredine studenog.

Prema sporazumu od 22. srpnja 2022., Ukrajina je mogla nastaviti s crnomorskim izvozom žitarica i gnojiva, koji su bili zaustavljeni kad je Rusija napada Ukrajinu 24. veljače. Sporazum o ukrajinskom izvozu prvotno je dogovoren na 120 dana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Smijenjen još jedan general-pukovnik

17:00 - General-pukovnik Aleksandar Lapin, zapovjednik ruske armijske grupe "Centar" u NVO, smijenjen je s dužnosti. To je izvijestio Telegram kanal TV voditelja i novinara Vladimira Solovjeva, javlja ruska Pravda.

Ključna autocesta je pod ukrajinskom kontrolom?

16:57 - Ukrajina tvrdi da ima ključnu autocestu 'praktički pod kontrolom'. Ukrajinski dužnosnik rekao je da njihove trupe zapravo kontroliraju ključnu autocestu u istočnoj regiji Luhansk. Serhij Haidai, šef vojne uprave regije Luhansk, rekao je za CNN da je ruta koja povezuje ključne gradove Svatove i Kreminna pod 'nadzorom vatre'. To znači da će neprijatelji koji pokušavaju prijeći biti izloženi topničkoj vatri. Haidai je na društvenim mrežama rekao da je cesta 'praktički pod ukrajinskom kontrolom'. Ova tvrdnja se nije mogla neovisno potvrditi. Ako Ukrajina doista drži cestu pod kontrolom, to bi spriječilo Rusiju da pristupi Lugansku sa sjevera. Podsjetimo, Lugansk je, zajedno s još tri ukrajinske regije, pripojen Rusiji prošlog mjeseca.

Održana razmjena zarobljenika: Ukrajinci bacili ruske obroke?

16:30 - Ukrajina je Rusiji predala 50 ratnih zarobljenika nakon pregovora dviju zemalja. Prema ruskom ministarstvu obrane, zamjena se dogodila danas poslijepodne. U međuvremenu su puštena 52 Ukrajinca. Andriy Yermak, šef ureda ukrajinskog predsjednika, rekao je da su među njima dva borca ​​puka Azov, osam policajaca i dva civila, kao i drugi vojnici. Ukrajina je objavila snimke zarobljenika koji se vraćaju i čini se kako bacaju svoje ruske obroke preko mosta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ruska Crnomorska flota ponovno se uključuje u rat

15:59 - Ruska Crnomorska flota, čije je sjedište u Sevastopolju na poluotoku Krimu otetom od Ukrajine 2014. godine, po svemu sudeći ponovno će biti uključena u ratna djelovanja. Crnomorska flota bila je povučena iz ratnih aktivnosti nakon što joj je u travnju potopljen njen zapovjedni brod, krstarica Moskva. Kako piše londonski Times, nedavno imenovani novi zapovjednik ruskih snaga u Ukrajini, general Sergej Surovikin zatražio je od zapovjednika Crnomorske flote, viceadmirala Viktora Sokolova, da "vrati u rat" tu flotu s dvije fregate, četiri korvete i šest podmornica, svih odreda naoružanih krstarećim projektilima dugog dometa. Pretpostavlja se da je jedna od fregata klase Grigorovič opremljena vertikalnim lansirnim sustavom za ispaljivanje krstarećih projektila Kalibr, a šest podmornica klase Kilo također, navodno, mogu ispaljivati Kalibre, ali unaprijeđene, s dometom do 2400 kilometara.

Prema obavještajnim podacima koje je objavio portal Naval News, Rusi pokušavaju proširiti i ojačati svoje pomorske baze na Krimu, među ostalim ponovno koristiti uvalu Balaklava na južnoj obali Krima. Ta uvala, zaštićena strmim stijenama, tijekom Hladnog rata bila je tajna baza ruske mornarice u Crnom moru, ali kasnije nije korištena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Times također piše da su tijekom pomorskih manevara na Baltiku prošle godine, zapadne službe presrele razgovor ruskih oficira koji su spominjali mogući nuklearni napad na Berlin i dvije vojne baze u Njemačkoj kako bi odvratili Njemačku od podrške Ukrajini. Njemački Der Spiegel piše da su uz Berlin kao moguće mete spomenute zračne baze Rammstein i Büchel, gdje je uskladišteno 20 američkih nuklearnih bojevih glava.

Britanski kontraadmiral: Svi znamo da su to učinili Rusi

14:50 - Na tvrdnje ruskog Ministarstva obrane da su pripadnici Britanske mornarice raznijeli plinovod Sjeverni tok, reagirao je bivši viši časnik Kraljevske mornarice, kontraadmiral Chris Parry. On je u razgovoru za Sky News rezolutno odbacio optužbe iz Moskve.

"To je čista laž. Svi znamo da su to učinili Rusi", rekao je .

"Uvijek morate biti sumnjičavi prema onome što kaže rusko Ministarstvo obrane, teško da je to Ministarstvo istine. Ruska propaganda optužuje druge da rade ono što su oni zapravo učinili Kraljevska mornarica ili bilo tko u britanskoj offshore industriji ne može dići te cjevovode u zrak". kazao je Parry.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Službeno se oglasilo i britansko Ministarsvo obrane tvrdeći da je Rusija "iznijela "lažne tvrdnje epskih razmjera kako bi skrenula pažnju s katastrofalnih neuspjeha invazije na Ukrajinu".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rusi optužuju: Britanska mornarica raznijela je Sjeverni tok

14:42 - Rusko ministarstvo obrane ustvrdilo je da su pripadnici Britanske mornarice prošli mjesec raznijeli plinovod Sjeverni tok, izravno optuživši NATO članicu za sabotažu ključne ruske infrastrukture. Ministarstvo obrane nije dokazima potkrijepilo svoju tvrdnju.

"Prema dostupnim informacijama, pripadnici jedinice Britanske mornarice sudjelovali su u planiranju, pripremi i provođenju terorističkog napada u Baltičkom moru 26. rujna ove godine - raznijevši plinovode Sjeverni tok 1 i Sjeverni tok 2", reklo je ministarstvo.

Više pročitajte OVDJE

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zelenskij: Teško je reći tko je ili što je 'Putin'

14:26 - Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij u razgovoru putem videoveze sa studentima i profesorima američkog sveučilišta Yale, rekao je da je dijalog s režimom Vladimira Putina trenutačno nemoguć, jer Moskva vodi politiku uništenja ukrajinskog naroda.

"Teško mi je uopće reći tko je ili što je '"Putin". Putin je danas krug ljudi, vojno-političko vodstvo koje pod markom "Putin" vodi agresiju kako bi uništilio našu naciju", rekao je Zelenskij. "Nismo spremni razgovarati s Putinom, niti s njeovim režimom općenito", dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što se tiče mogućih pregovora, Zelenskij kaže da će biti mogući tek nakon povlačenja ruskih trupa s ukrajinskih teritorija.

"I tu postoje nijanse. Pregovori se mogu voditi ako naše oružane snage istisnu neprijatelja iz Ukrajine. Druga opcija je da sam agresor povuče trupe", kazao je.

Prema Zelenskom, rusko vojno-političko vodstvo samo će izabrati opciju, a time i koliko dugo će rusko društvo biti izolirano nakon rata: 10, 20 ili 100 godina.

"Kad su vam ruke skroz krvave, nitko ne želi rukovati se s vama", kazao je Zelenskij.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rusija potvrdila da je oštećen jedan ratni brod u Sevastopolju

13:40 - Nakon što je Rusija najprije objavila da su odbijeni ukrajinski napadi dronovima na Krim, kasnije je iz Moskve ipak stigla potvrda da je u Sevastopolju, sjedištu ruske Crnomorske flote, oštećen jedan brod. Rusko Ministarstvo obrane priopćilo je da je minolovac "Ivan Golubec", dio crnomorske flote,u napadu pretrpio manju štetu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Minolovac "Ivan Golubec", kao i dio barijere u zaljevu Južnaja, pretrpjeli su manja oštećenja", priopćilo je rusko Ministasrtvo obrane dodajući da je u napadu sudjelovalo 16 dronova i da su svi oboreni.

Prema drugim, neruskim izvorima, u luci u Sevastopolju odjeknula je snažna eksplozija, a govori se da je pogođena fregata Admiral Makarov.

Proruski guverner Sevastopolja, Mihail Razvožajev, zatražio je od stanovnika da ne objavljuju slike i snimke napada dronova na grad na društvenim mrežama tvrdeći da su 'takve informacije "pomažu ukrajinskim nacistima" u otkrivanju obrambenih položaja.

EU zamrznula više od 17 milijardi eura ruske imovine

13:11 - Europska unija zamrznula je više od 17 milijardi eura ruske imovine u sklopu paketa sankcija protiv Moskve, kazao je povjerenik Europske komisije za pravosuđe Didier Reynders. "Do sada je zamrznuta imovina 90 ljudi, više od 17 milijardi eura u sedam država članica, uključujući 2,2 milijarde eura u Njemačkoj", rekao je Belgijac za njemački medijski koncern Funke.

EU je usvojila osam paketa sankcija od početka ruske agresije na Ukrajinu prije osam mjeseci. Posebno su ukrajinski političari opetovano tražili da se zamrznuta imovina iskoristi za obnovu zemlje nakon rata.

"Ako EU zaplijeni novac od kriminalnih poslova, moguće ga je usmjeriti u kompenzacijski fond za Ukrajinu. Međutim, iznos nije ni blizu dovoljan za financiranje obnove", kazao je Reynders.

EU je također zamrznula 300 milijardi eura deviznih rezervi Ruske središnje banke, istaknuo je povjerenik.

"S moje točke gledišta, barem je moguće zadržati ovih 300 milijardi eura kao jamstvo dok Rusija dobrovoljno ne sudjeluje u obnovi Ukrajine", rekao je Reynders.

Za novine Hamburger Abendblatt Reynders je pak kazao da bi ove godine moglo doći do prvih suđenja za ratne zločine počinjene u Ukrajini.

"Ako tužitelji žele početi na najvišoj razini, neka to učine", poručio je.

Reynders je dodao kako je "prilično siguran" da će prva suđenja za ratne zločine ruskim osumnjičenicima započeti na Međunarodnom kaznenom sudu ove godine.

Image
RUSKI BDP RASTE /

Štete li sankcije ruskoj ekonomiji? 'Na Zapadu imate inflaciju i ljudi su jako uplašeni. Rusko društvo ne funkcionira tako'

Image
RUSKI BDP RASTE /

Štete li sankcije ruskoj ekonomiji? 'Na Zapadu imate inflaciju i ljudi su jako uplašeni. Rusko društvo ne funkcionira tako'

Ukrajina: Možemo osloboditi Herson do kraja studenog

12:52 - Šef ukrajinske vojne obavještajne službe, Kirilo Budanov, kazao je u razgovoru za The War Zone kako vjeruje da ukrajinska protuofenziva u Herosnskoj regiji i oslobađanje Hersona mogu biti gotovi do kraja studenoga. Rusija, kaže Budanov, trenutno pregrupira oko 40.000 vojnika na tom području, uključujući i najeltinije jedinice koje ima u Ukrajini. One uključuju protuzračnu obranu, snage za specijalne operacije i mornaričko pješaštvo.

Upitan planira li Ukrajina protuofenzivu i na Krim, koji je Rusija anektirala 2014. godine, Budanov je rekao da će se to "dogoditi sljedeće godine".

To bi ujedno, po njemu, bila dobra prilika za okončanje rata koje, smatra, Putin ne bi preživio.

"Malo je vjerojatno da će Putin to preživjeti. U Rusiji se trenutno vode aktivne rasprave o tome tko bi ga mogao zamijeniti", kazao je Budanov.

Velika eksplozija u Sevastopolju na Krimu, pogođeni ruski vojni brodovi?

11:29 - Na Twitteru se pojavila snimka navodnog napada dronovima na Sevastopolj, luku na nektiranom poluotoku Krimu. Prema informacijama iz nekoliko izvora, u eksplozijama je oštećeno nekoliko brodova ruske Crnomorske flote, čije je sjedište u Sevastopolju.

Navodno je pogođena i fregata Admiral Makarov, koja je postala glavni brod crnomorske flote nakon potapanja raketne krstarice Moskva.

Prema nekim informacijama, Rusi su potpuno blokirali ulaz u Sevastopoljski zaljev, a snimke s nadzornih kamera prikazuju snažnu eksploziju u pristaništu.

Moskva: Raspoređivanje nuklearnog oružja u Europi snizilo bi 'nuklearni prag'

11:18 - Rusija je u subotu rekla da bi ubrzano raspoređivanje moderniziranog taktičkog nuklearnog oružja B61 u bazama NATO saveza u Europi snizilo "nuklearni prag" i da bi Rusija taj potez uzela u obzir prilikom razvijanja vlastitih vojnih planova. Ruska invazija na Ukrajinu izazvala je najveću konfrontaciju između Moskve i zapada od Kubanske raketne krize 1962., kada su se dvije hladnoratovske svjetske supersile najviše približile nuklearnom ratu.

"Ne možemo ignorirati planove da se modernizira nuklearno oružje u Europi", rekao je zamjenik ruskog ministra vanjskih poslova Aleksandr Gruško za novinsku agenciju u vlasništvu ruske države RIA.

Više pročitajte OVDJE

U Kijev stigli novi sustavi protuzračne obrane

10:56 - Glavni grad Ukrajine bori se s nestancima električne energije zbog već višetjednih ciljanih zračnih napada ruskih snaga na elektroenergetsku infrastrukturu. Stoga bi u Kijev, prema riječima gradonačelnika Vitalija Klička, trebala stići nova oprema za protuzračnu obranu.

"Vojska me uvjerila tijekom nedavnog sastanka da je nova oprema protuzračne obrane stigla u glavni grad i da će naše nebo biti sigurnije. Nadamo se da više neće biti napada i provokacija dronovima kamikazama i raketama", rekao je Kličko.

On je ranije rekao da je električna mreža Kijeva u "kriznom režimu rada" i da je opskrba električnom energijom smanjena za čak 50 posto u usporedbi s prijeratnim razinama.

Zašto Putin nije sam objavio završetak mobilizacije u Rusiji?

10:33 - U petak je ruski ministar obrane Sergej Šojgu objavio kraj djelomične mobilizacije. Institut za rat (ISW) piše kako Putin - dajući mu da objavi kraj mobilizacije - vjerojatno pokušava rehabilitirati poljuljani Šojguov ugled u ruskoj javnosti kako bi uspostavio ravnotežu s rastućim utjecajem frakcije "silovika", moćnih ljudi unutar Putinovog unutarnjeg kruga suradnika.

"Šojgu se proljetos i ljetos vrlo rijetko pojavljivao u javnosti. Njegova prisutnost u medijima ovisi o odobrenju Kremlja, jer Putin može kontrolirati kada će i hoće li Šojgu javno istupati. S druge strane, "siloviki" koji slove za Šojguove suparnike, redovito se oglašavaju na svojim Telegram kanalima i slobodno govore u medijima", stoji u izvješću ISW-a.

Više o tome pročitajte OVDJE.

Rusija tvrdi da je odbila napad dronovima na Krim

9:44 - Ruske mornaričke snage navodno su odbile napad bespilotnih letjelica u Sevastopoljskom zaljevu. Sevastopolj je najveći grad na Krimu, poluotoku koji je Rusija anektirala 2014. godine, a ondje je sjedište ruske Crnomorske flote. 

"Brodovi Crnomorske flote odbili su napad drona u vodama Sevastopoljskog zaljeva. Ništa nije pogođeno u gradu. Ostajemo mirni. Situacija je pod kontrolom", rekao je guverner Sevastopolja Mihail Razvožajev na Telegramu.

Ukrajinska strana nije priznala incident, iako je bilo izvješća na društvenim mrežama o eksplozijama koje su izgleda dolazile iz tog područja. 

Ukrajinska vojska objavila podatke o novim napadima

8:50 - Glavni stožer ukrajinskih oružanih snaga izvijestio je jutros da su ruske snage izvele četiri raketna i 25 zračnih napad te više od 70 napada višecijevnim raketnim sustavima. Na udaru su bila područja više od 35 naselja. U petak su, kako stoji u priopćenju, ukrajinske zračne snage oborile dva ruska jurišna zrakoplova Su-25, jedan helikopter Mi-8 i jednu bespilotnu letjelicu.

Ukrajina: Ruski vojnici u Hersonu presvlače se u civilnu odjeću

8:42 - Ruski su dužnosnici objavili da je završena evakuacija civila, njih oko 70 tisuća, iz Hersona i Hersonske regije, gdje se očekuje velika bitka. Istodobno, ukrajinski su dužnosnici priopćili da se "okupatori povlače" te da se u naselju Berislav "masovno presvlače u civilnu odjeću i useljavaju u napuštene kuće". Osim toga, kažu da se evakuiraju i bolnice.

"Sva oprema i lijekovi iznose se iz hersonskih bolnica. Liječnicima koji odbiju izaći nije dopušten ulazak u krug bolnice, čak ni po osobne stvari."

Više od sedam milijuna raseljenih unutar Ukrajine

8:12 - Više od sedam milijuna ljudi raseljeno je unutar Ukrajine do kolovoza ove godine, pokazalo je istraživanje koje su provele međunarodne agencije. Većina njih su žene, a gotovo trećina ih je raseljena više puta, navodi se u zajedničkom izvješću agencije EU-a za azil, Organizacije za gospodarsku suradnju i razvoj (OECD) i Međunarodne organizacije za migracije (IOM) objavljenom u petak. U isto vrijeme, više od šest milijuna ljudi izbjeglih iz Ukrajine ili raseljenih unutar zemlje odlučilo se vratiti svojim domovima do kolovoza.

Prema podacima UN-ove agencije za izbjeglice, iz Ukrajine je dosad pobjeglo ukupno 14,3 milijuna ljudi. Tri četvrtine ih je otišlo u četiri susjedne zemlje EU-a Mađarsku, Poljsku, Rumunjsku i Slovačku.

Rusija: Završena evakuacija civila iz Hersona

8:10 - Ruski dužnosnici objavili su da je završena evakuacija civila iz Hersona, strateški ključnog okupiranog grada na jugu Ukrajine, a uoči očekivane bitke s ukrajinskim snagama. Najmanje 70.000 civila prebačeno je na istočnu obalu Dnjepra.

"Pripremamo Herson za obranu", rekao je jedan ruski zapovjednik.

Ukrajina tvrdi da je ono što Rusi zovu evakuacijom civila, u stvari bila prisilna deportacija.

Ukrajina kontrolira ključnu cestu u Luhansku

8:05 - Ukrajinska vojska u velikoj mjeri kontrolira ključnu cestu koja povezuje dva okruga pod ruskom okupacijom na istoku zemlje, rekli su prokijevski dužnosnici u petak. Nakon vraćanja dijelova teritorija u munjevitoj ofenzivi, ukrajinske snage se sada polako probijaju na istok u regiju Luhansk kako bi preuzeli kontrolu nad gradovima pod ruskom okupacijom, Svatove i Kreminu, koja se nalazi 45 kilometara južno od Svatova.

"Cesta od Svatova do Kremine praktički je pod kontrolom oružanih snaga Ukrajine. Naši vojnici napreduju na dnevnoj razini", rekao je nacionalnoj televiziji Serhij Gaidai, guverner regije Luhansk.

Finska i Švedska zajedno će u NATO

8:00 - Finska i Švedska zajedno će se pridružiti NATO-u, izjavili su u petak njihovi premijeri, čime su pokazali ujedinjenu frontu Turskoj koja se usprotivila njihovim kandidaturama. Nordijski susjedi podnijeli su zahtjev za članstvo u NATO-u u svibnju kao odgovor na rusku invaziju na Ukrajinu, ali su naišli na prigovore Turske koja ih je optužila za pružanje utočišta "terorističkim skupinama". Finska premijerka Sanna Marin rekla je u petak da joj je turski predsjednik rekao da ima više pitanja za Švedsku nego Finsku. No naglasila je da neće ostaviti za sobom Švedsku u tom procesu.

Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo