Hakerski napadi i krađe podataka, kako privatnih tako i onih velikih tvrtki, postali su svakodnevica, kako u svijetu tako i na ovim prostorima.
Svakodnevno se u svijetu dogodi više od 30.000 napada na različite web stranice, a u tvrtkama se detektira preko 500.000 slučajeva malwarea (spyware napada ili krađe podataka). Samo prošle godine bilo je 493 tisuće krađa podataka velikih svjetskih kompanija, ali i manjih, domaćih. Također, zabilježeno je oko 620 napada na državne sustave za pohranu podataka, uglavnom u SAD-u i zemljama Europske unije.
Hakeri sada također imaju cijeli niz novih alata za krađu podataka. Tako je nastao 'Drone WiFi attack'. Iako se na prvi pogled čini kao nešto iz znanstveno-fantastičnih filmova, zapravo se radi o prilično jednostavnom i jeftinom načinu izvođenja kibernetičkog napada. Hakerima je potreban mali dron, mali SBC (single board computer), poput Raspberry Pi-a, i USB WiFi adapter. Kada se sve to 'zalijepi' na dron, na minijaturno računalo se instalira poseban Linux operativni sustav i softver (software script) koji može pristupiti lozinci WiFi mreže i pratiti sav internetski promet na njoj.
Hakeri tada lete dronom iznad tvrtke ili ureda u kojem se nalaze 'meta' računala ili mreža. Takvom sustavu treba od nekoliko do deset minuta da 'pokupi' lozinke i informacije s WiFi mreže, a dron najčešće ostaje neprimjećen. Cijeli 'sustav hakiranja' ne košta više od nekoliko stotina dolara, a podaci koji se potencijalno mogu 'pokupiti' često vrijede stotine tisuća dolara, u mnogim slučajevima i puno više. Ono što je vrlo opasno jest da tvrtke takve napade otkriju tek nakon nekog vremena, a najčešće ih ne prijave zbog "lošeg publiciteta" i gubitka povjerenja na tržištu.
Jeftinija verzija napada
Postoji čak i puno jeftinija 'verzija' ovog kibernetičkog napada, gdje nije potreban dron. Hakeri jednostavno "zaborave" malo SBC računalo (s baterijom, poput jeftinih USB baterija za pametne telefone) u hodniku tvrtke ili u njezinoj blizini, na parkiralištu na ulazu u zgradu. Kada SBC računalo s Linuxom i posebnim softverom "odradi" svoj posao, hakeri se na njega spajaju putem interneta, preuzimaju podatke i brišu sve sa SD memorijske kartice na računalu. Čak i ako netko kasnije pronađe to računalo, gubitak nije velik - SBC računala s baterijom i WiFi adapterom ne koštaju više od pedeset do osamdeset dolara, a opet potencijalna vrijednost ukradenih podataka može biti golema.
Nažalost, u ubrzanom tempu današnjih tvrtki, zaposlenici lako previde malu plastičnu kutiju u kojoj se nalazi SBC (veličine kutije cigareta), dok brojne dronove više nitko ne primjećuje. Naravno, ova vrsta napada nije samo 'specijalizirana' za tvrtke, već je hakeri koriste i za napade na privatna računala. U velikim zgradama, stambenim blokovima, kao iu privatnim kućama, WiFi mreže su obično slabo osigurane, a kodovi su uglavnom kratki, kako bi bili 'lakši za pamćenje'.
Također, hakeri su unaprijedili ovaj sustav, pa sada koriste dronove i SBC računala koja imaju vlastiti pristup internetu, putem 4G ili 5G, te odašilju vlastiti WiFi signal, koji se obično naziva 'Free WiFi' ili po nazivu bunara - poznata trgovina ili restoran u blizini. Ovo je posebno opasno na javnim mjestima s puno ljudi, koji (naravno) žele koristiti besplatni WiFi. Stručnjaci kažu kako je manje od minute dovoljno da se ukrade velika količina podataka s pametnog telefona ili računala koje se spaja na ovakvu 'lažnu' WiFi mrežu.
POGLEDAJTE VIDEO: Raste broj hakerskih napada - meta su građani! 'Vrlo je neugodno jer je riječ o pornografiji'