NAJEZDA TRČAKA /

Imate ih u stanu? Ne, ovo nisu žohari: Zbog izgleda nekima su noćna mora, a evo zašto ih se ne trebate bojati

Ovih ste dana primijetili mnoštvo crnih buba na ulici ili u stanu? Možda ste pomislili da je riječ o žoharima i da treba zvati dezinsekciju, ali ne. Pogledajte bolje jer vjerojatno je riječ o trčcima, insektima koji nisu opasni za ljude

Lucija Ptičar

Lucija Ptičar

15.7.2024.
20:00
VOYO logo

Njih se boje škorpioni, pravi su maratonci brži i od Usaina Bolta, a posljednjih dana sve češće i uspješnije zavlače se i okupiraju domove građana. Riječ je o trčcima.

"Velike su vrućine, imamo otvorene prozore, palimo navečer svjetla, a trčkove privlači svjetlo i mi smo u poziciji da ih percipiramo. I normalno - ako plaze po vama dok gledate televiziju - da ih morate primijetiti", objašnjava profesor na Fakultetu šumarstva i drvne tehnologije u Zagrebu Milivoj Franjević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zbog izgleda mnogima su prava noćna mora, ali trčci su dokaz da u svijetu insekata izgled ne znači i opasnost. No, zbog sličnosti sa žoharima građani su ipak u strahu, pa sve češće okreću brojeve Zavoda za javno zdravstvo.

Image
BORBA S 'VAMPIRIMA' /

Zaprašuju komarce, Osječani se boje šteti li to: 'Ne treba vući 'vraga za rep, ali bez panike'

Image
BORBA S 'VAMPIRIMA' /

Zaprašuju komarce, Osječani se boje šteti li to: 'Ne treba vući 'vraga za rep, ali bez panike'

Nema razloga za paniku

"Žohar ima puno veća ticala u odnosu na trčka, vizualno je veći. Žohar ne leti, a trčak leti", pojasnila je biologinja Službe za epidemiologiju NZJZ-a Dr. Andrija Štampar Marcela Curman Posavec.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povećana najezda trčaka zabilježena je i u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji. "Imamo već preko 50-ak poziva prvenstveno zdravstvenih ustanova, ljekarni i privatnih ustanova", istaknuo je ravnatelj ZJZ-a Bjelovarsko-bilogorske županije Vedran Trupac.

Razloga za paniku ipak nema jer je riječ o kukcima koji se hrane plijenom, love druge kukce. Za okoliš se smatraju korisnima jer uništavaju štetnike i pomažu stabilnosti šumskog sustava.

"Ne trebamo ih se bojati jer ti kukci nisu zainteresirani za čovjeka, privučeni su svjetlom, a nisu isto tako otrovni niti imaju kojima bi mogli izazvati alergijske reakcije, bol ili bilo koju neugodnost za čovjeka", poručio je Franjević. Jedino ako se pojave u velikom broju u prostorima od zdravstvenog značaja, preporučuje se dezinsekcija. U protivnom za time nema potrebe.

Savjeti stručnjaka

"Dovoljno da ih mi sami mehanički uklonimo. Možemo ih sakupiti i odnijeti u prirodu ili upotrijebiti usisavače i na taj ih način ukloniti", dodala je Curman Posavec.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako bi u prostorijama bili daleko od vaših očiju, stručnjaci imaju nekoliko savjeta.

"Prije svega trebalo bi obraditi otvore kojima se ulazi u prostor - prozori, ventilacije, otvori vrata, štokovi bilo kakvi procijepi kuda oni nalaze mjesta za ulaz u prostor", naglašava sanitarni inženjer i vlasnik tvrtke za deratizaciju Rene Švajger

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Postaviti mrežice na prozore i vrata, vrata zatvarati. Pregledati zidove ako ste uočili neke pukotine, iste je potrebne zatvoriti i prvenstveno održavanje čistoće i higijene", dodaje Trupac.

I onda s trčcima, kojih u Hrvatskoj ima oko 300 vrsta i koji mogu živjeti dvije ili više godina, problema nećete imati.

FON
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo