BRAČNI PRESEDAN /

Europski sud: 'Žena može odbiti seks u braku'. Odvjetnica otkriva kakva je praksa u Hrvatskoj

Sud u Strasbourgu smatra da je samo postojanje koncepta takve bračne dužnosti u suprotnosti sa spolnom slobodom i tjelesnom autonomijom

Ana Trcol

Ana Trcol

Prati pitanja okoliša i ljudskih prava. Od ostalih interesa izdvaja ljeto i pričanje s psima na ulici

25.1.2025.
7:25
VOYO logo

Odluka francuskih sudova da je supruga kriva za raspad braka jer nije htjela imati seksualne odnose sa suprugom - je kršenje ljudskih prava. Potvrda toga je stigla iz suda u Strasbourgu.

"Brak ne može biti seksualno ropstvo. Činjenica da je par u braku ne podrazumijeva implicitni pristanak na buduće seksualne odnose unutar braka", kaže odvjetnica žene koja je tužila Francusku Lilia Mhissen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sada već bivši supružnici zatražili su razvod, koji im je odobren 2019., a nakon utvrđivanja krivnje. I nije razlog bio nasilničko ponašanje supruga, nego je Francuskinja - prema odluci suda - bila odgovorna jer je ozbiljno i kontinuirano kršila bračne dužnosti!

Image
HEROINA DOČEKALA PRAVDU /

Silovana Gisele napravila je iznimno važnu odluku, hrvatska stručnjakinja: 'Nije ona ta koja se treba sramiti'

Image
HEROINA DOČEKALA PRAVDU /

Silovana Gisele napravila je iznimno važnu odluku, hrvatska stručnjakinja: 'Nije ona ta koja se treba sramiti'

"Ja bih rekla da je upravo to jedna od definicija rodno uvjetovanog nasilja jer se upravo na ženu stavlja teret toga da ima nekakve dužnosti koje mora ispunjavati", kaže odvjetnica Una Zečević Šeparović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sud u Strasbourgu smatra da je samo postojanje koncepta takve bračne dužnosti u suprotnosti sa spolnom slobodom i tjelesnom autonomijom.

"Svaki izostanak pristanka na seksualne odnose je zapravo silovanje. Vi za seksualni odnos morate imati pristanak obiju strana. Sve ostalo predstavlja nedopušteni pristanak ne tjelesni integritet žene, na njezino dostojanstvo. Dakle apsolutno je neprihvatljiva takva odluka francuskog suda", odvjetnica Teuta Palčić.

Praksa u Hrvatskoj

U Hrvatskoj je još 1998. ukinut institut krivnje za razvod. Međutim, duže je postojala praksa prema kojoj se silovanje u braku nije shvaćalo ozbiljno.

"Mi smo u radnoj skupini prije tri godine iz Kaznenog zakona maknuli spolni odnošaj bez pristanka koji je običavao upravo slučajeve gdje je bilo silovanje u braku, koje nije tako nazvano, nego se upravo radilo da se radilo da je žena protiv svoje volje morala imati intimne odnose", kaže odvjetnica Zečević Šeparović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odluka Europskog suda je značajna, iako sama potreba za njom u 2025. je poražavajuća.

"To je korak naprijed za žene. Ali sustavno nasilje nad ženama je još prisutno", kaže odvjetnica Mhissen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

A ništa to nije osvijetlilo kao nedavni slučaj Gisele Pelicot, čiji je muž godinama pozivao više od 50 muškaraca da je siluju. Cijela Francuska se - jasno - nad time sablažnjavala. Međutim i Pelicot i slučaj s Europskog suda imaju zajednički korijen problema: kulturu koja zlostavljanje žena omogućava, opravdava i dopušta.

savrseni kandidatkinje
GLEDAJ ODMAH!
VOYO logo