NAKLON DO PODA, VATRENI / Veličanstvena Hrvatska osvojila broncu na SP-u i kreirala jedan od najvećih uspjeha našeg sporta ikad

Hrvatska - Maroko 2-1

Hrvatska (4-2-3-1): Livaković - Stanišić, Šutalo, Gvardiol, Perišić - Modrić, Kovačić - Majer, Kramarić, Oršić - Livaja

Maroko (4-3-3): Bounou - Hakimi, Dari, El-Yamiq, Attyat-Allah - Khannouss, Amrabat, Sabiri - Ziyech, En Nesyri, Boufal

Hrvatska nogometna reprezentacija osvojila je danas treće mjesto na Svjetskom prvenstvu nakon što je u Dohi porazila Maroko s 2-1 (2-1). Za Hrvatsku su zabijali Joško Gvardiol (7) i Mislav Oršić (42), a za Maroko Achraf Dari (9). Vatreni su kreirali jedan od najvećih hrvatskih sportskih uspjeha ikad.

PAMTIT ĆEMO MUNDIJAL I PO NJEMU /

Jedan jedini Željko Kopić briljirao u posljednjoj studijskoj video analizi SP-a: Majstore, hvala na svemu, bila je ovo 'vožnja' za pamćenje'; 'Prvo ti moram dati jednu kritiku...'

Hrvatska je povela udarcem glavom Joška Gvardiola nakon uigrane akcije i dodavanja također glavom Ivana Perišića u 7. minuti. Marokanci su izjednačili samo dvije minute kasnije, kada je nakon slobodnog udarca potpuno sam ostao stoper Achraf Dari (9), koji je glavom poslao loptu u mrežu. U 42. minuti Vatreni opet vode nakon dodavanja Marka Livaje i preciznog lob-udarca s vrha kaznenog prostora Mislava Oršića.

Hrvatskoj je ovo druga svjetska bronca, a prvu su osvojili 1998. godine.

U velikom finalu u nedjelju u 16 sati igraju Argentina i Francuska.

Kronološki tijek utakmice - LIVE

96' - Gotova je utakmica - Hrvatska je treća na svijetu. Naklonite se Vatrenima, zaplješćite im i čestitajte, zahvalite za Božić za pamćenje,, a onda se slobodno napijte večeras kao majka. VATRENI SU BRONČANI, VATRENI SU ISPISALI POVIJEST HR SPORTA.

96' - En Nesyri nebesko skače, lopta je lizala mrežu, ali gornji dio.

95' - Oršić izlazi, Jakić ulazi.

90' - Igrat će se još najmanje 6 minuta drame, strepnje i nade da ćemo izdržati i kad ćemo uzeti broncu.

87' - Mateeeooooo... Kovačić je tukao blizu gola, milimetri su dijelili Hrvatsku od zakljulivanja pobjede i bronce. Ostaje 2-1.

85' - Koškanje na terenu, Marokanci su out of control.

82' - Bruno Petković zarolao je loptu i ubacio, ali izbijaju to u korner Marokanci.

74' - Pa ljudi moji ovo je penal, čisti penal?! Gvardiol je srušen, a katarski sudac ne vidi očiti penal. Cirkus.

72' - Brani Dominik Livaković, podiže svoju vrijednost. Opet sveti Dominik - dignite mu spomenik - spašava Hrvatsku.

69' - Stanišić je dobio udarac, Marokanci su sve nervozniji.

66' - Izlazi Livaja, umjesto njega ide Petković, a Pašalić mijenja Majera.

61' - Trenutno se branimo s igrače, manje. I evo Niksija, evo nam Nikole Vlašića.

60' - Kramarić u suzama napustio teren zbog ozljede, zamijenio ga je Nikola Vlašić. Ili nije još, igrat ćemo s igračem manje još trenutak.

55' - Odlično stojimo u obrani, ovo miriši na broncu, ali nećemo žuriti.

47' - Jaoooo majko moja mila... Već smo svi skočili sa svojih stolica, ali trese se mreža nakon udarca Oršića, ali ona mala, vanjska.

46' - Počinje drugo poluvrijeme.

Luka viče svojima "ajmo ovo riješiti!" - Naši su spremni za nastavak ove velike bitke.

Izlaze naši na travnjak. Čeka nas još najmanje 45 minuta utakmice, nadamo se da ćemo se mi i nakon tih 45 minuta veseliti.

47' - Gotovo je prvo poluvrijeme. Pogodak za 2-1 Hrvatske došao je u idealnom trenutku, pred kraj, a prvi isto u idealnom tajmingu - na početku.

45' - Igrat će se još najmanje 2 minute.

42' - GOOOL - Miiiislav Oooooršić zabija nebeskim golom. 2-1 za Hrvatsku. Dva puta probijena, slomljena obrana Maroka, a onda je Kova spasio akciju, Livaja pustio Oršiću koji je čudesno zabio od vratnice. Kakva ljepotica... Dugo je trajala ova akcija Vatrenih, kombinatorika gotovo svih hrvatskih nogometaša urodila je plodom kada su Majer i Stanišić napravili pomutnju na desnoj strani terena, na trenutak je Majer izgubio loptu - ipak, spasio je Kovačić, proslijedio Livaji koji gura lagano i pametno ulijevo za Oršića, a Dinamov krilni napadač prekrasnom parabolom - nebeskim pogotkom - pogađa suprotni kut, od vratnice ulazi lopta u mrežu!!! Kakav pogodak Mislava Oršića, pamtit će se ovo...

Mislav Oršić

40' - Ziyech je pakleni igrač, promiješao he dvojicu lijevo.desnim brzim dirblingom i tukao s nekih 20 metara pokraj gola Livija.

39' - Pletu naši mrežu, pritisak pred kraj prvog dijela.

37' - Uf, ovo je bilo blizu. En Nesyri je bio visok u skoku, a radi se o igraču koji je zabio Portugalu glavom.

33' - Nastala je opća pomutnja kada su marokanski nogometaši tražili korner nakon jedne akcije, oštro su napali katarskoga suca, međutim na kraju je bila riječ o gol-autu. Ipak, neobično je da nitko od Marokanaca zbog takve žestoke reakcije nije dobio žuti karton. I čudno, glupo pomalo je što su tako žestoko reagirali na jednu običnu sudačku odluku.

30' - Prošla je 30. minuta, za sad smo nešto malo bolji, ali Maroko je granitno opasan.

26' - Perišić u zaleđu, i da je pogodio ne bi se važilo.

24' - Jaoooo, Bounou je sad jedva izbio loptu koja mu je bježala iz ruku, a udarac je uputio Luka Modrić.

22' - Pritisnuli smo ih, za sad su Marokanci bezopasni.

18' - Kramarić tuče, Bono brani. Napadamo, pritišćemo, nadamo se da ćemo opet zabiti vrlo skoro. Prije toga je Oršić pogodio Livaju jer je dosta dugo čekao s udarcem.

16‘ - Tandem Oršić-Livaja radi pomutnju po lijevoj strani, bit će to još jedan korner za Hrvatsku.

14‘ - Nova dobra akcija Vatrenih završila je Stanišićevim projektilom koji je prohujao iznad gola. Sabrali su se hrvatski nogometaši nakon šokantnog izjednačenja, konsolidirali su redove i aktivno rade presing na marokansku posljednju liniju.

9' - Nevjerojatno - Maroko uzvraća na isti skoro način - glavom nakon slobodnjaka, dakle iz prekida isto kao i mi. 1-1 - Kakav početak pala su dva gola u manje od dvije minute. Ziyechov slobodnjak nesretno je glavom prebacio Majer u naš peterac gdje Achraf Dari​ glavom pored istrčalog Livakovića, nažalost, pogađa za ekspresno izjednačenje.

Marokanci slave gol za 1-1.

Achraf Dari​ zabija u 9. za 1-1.

7' - GOOOL - Kakva akcija - Joško Gvardiol zabio nakon najbolje akcije Vatrenih na SP-u. Perišić je ubacio na slobodnjak Lovre Majera, ubacio - prebacio poput najvećeg umjetnika točno Jošku na glavu za vodstvo. Ovo je spektakl, kakvi su to španeri, čudo akcija, ljepota ratovanja s loptom. Poveli smo iz prekida i dosta rano, to je jako dobro. Joško Gvardiol postao je najmlađi Hrvat koji je ikad zabio na SP-u.

Livaja, Gvardiol, Kramarić, Luka i ekipa kreću sretni s centra.

Gvardiol je pogodio glavom Marokancima u 7. nakon najbolje akcije na turniru za našu izabranu vrstu.

3' - Prekinuta utakmica, netko od Marokanaca je dobio udarac u nezgodno mjesto. Brzo je nastavljena.

2' - Odmah smo napali, Perišić je bio u opasnoj situaciji za Maroko, ali izbacuju to braniči Maroka. Marokanci se ne libe razigravati preko svog golmana, čak znaju vraćati loptu u pet metara blizu suparničkih napadača. To bi mogla biti šansa.

16.00 - 1' - Počela je utakmica, sretno Vatreni, donesite nam sutra u Hrvatsku broncu zlatnog sjaja. Krećemo prvi s centra u svojim prvim dresovima. 4-2-3-1 očekivani je sastav, tj formacija Vatrenih.

15.55 - Na redu je himna Maroka.

15.54 - Ustanite dame i gospodo, svira se Lijepa naša posljednji put na ovom 22. SP-u.

15.53 - Igrači izlaze na teren.

15.39 - Maroko je vrlo kompaktan kad se nisko brane, ali Orišć bi ih mogao raširiti, kao i Livaja. Marko može istrpiti duel, može zadržati loptu. Stanišić će davati balans našoj obrani. Krama nije klasično desno krilo, pa po desnoj strani nemamo neka očekivanja što se tiče ubacivanja, ali lijeva će biti jak adut.

Ivana Knoll ima show na tribinama.

15.12 - Morat ćemo biti jako dobri i uravnoteženi, više nego dosad.

14.45 - Evo sastava i Maroka. Hakimi i Ziyech predvode momčad koja ima tri promjene.

14.39 - Ovo je sastav Hrvatske. Objavljen je i službeno i zaključak je sljedeći - Izbornik Zlatko Dalić donio je posljednju prijelomnu odluku, te je stavio u momčad Šutala, debitanta na turniru kao i Stanišića, a Livaja je također promjena u odnosu na prijašnje sastave. Livaja je započeo susret s Kanadom, nakon toga ušao protiv Japana i zapucao onaj penal. No, Marko Livaja itekako zna, može i on bi mogao biti presudan faktor.

Hrvatska (4-2-3-1): Livaković - Stanišić, Šutalo, Gvardiol, Perišić - Modrić, Kovačić - Majer, Kramarić, Oršić - Livaja

Veliko iznenađenje Dalić je napravio u obrani, gdje je od prve minute odlučio staviti Perišića na poziciju lijevog beka. Ispred njega bit će Oršić. U obrani debitiraju Šutalo i Stanišić. Majer je zamijenio Brozovića koji ima problema s ozljedom. Prvi put nakon Belgije u prvih 11 je i Marko Livaja. Zlatko Dalić

14.30 - Dobar vam dan dragi čitatelji Net.hr-a, domoljubi, svi hrvatski navijači kojima su kockice i naša nogometna reprezentacija u srcu. Pred nama je od 16.00 posljednja utakmica na turniru za hrvatsku nogometnu reprezentaciju. Vatreni su opet ostali do kraja turnira, kao i 2018. u Rusiji. I ovog puta imaju priliku ispisati povijest. Dalićevi ratnici protiv Maroka žele osvojiti povijesnu broncu, što bi bio jedan od najvećih sportskih rezultata ikad u hrvatskoj sportskoj povijesti.

Najava

Došao je i taj dan D. Hrvatska nogometna reprezentacija danas igra za broncu i za treće mjesto na Svjetskom prvenstvu. Mnogi nisu vjerovali u nas, a dogurali smo daleko i iako nisu prošli u finale, ova bronca uistinu je zaslužena i trebamo na njoj biti zahvalni.

Mogući sastav Hrvatske: Livaković - Stanišić, Šutalo, Gvardiol, Perišić - Modrić, Kovačić - Majer, Kramarić, Oršić - Livaja

Vatreni će danas od 16 sati istrčati na Khalifa International stadion i borit se s Marokom za treće mjesto. U okršaju smo s reprezentacijom protiv koje smo već na ovom Svjetskom prvenstvu igrali na samome otvaranju, u prvoj utakmici grupne faze. Tada smo remizirali 0:0, ali ova će utakmici biti u potpunosti drugačija, tim više što je i ulog veći.

Problemi za Dalića

Izbornik Zlatko Dalić u ovoj će utakmici imati velike probleme. Ne može računati na standardnog desnog beka Josipa Juranovića koji je u polufinalnoj utakmici protiv Argentine ozlijedio list i morat će pauzirati desetak dana kako bi se potpuno oporavio.

Upitan je i Marcelo Brozović koji je osjetio bol u lijevom bedru. Jučerašnji trening propustili su i Dejan Lovren te Nikola Vlašić. Stoper se žalio na manju ozljedu i umor, a Vlašić je navodno dobio virozu.

Velika potrošnja u šest odigranih utakmica, od kojih su dvije otišle i u produžetke, ostavila je veliki trag na naše Vatrene. Stoga su velike šanse kako ćemo danas na terenu vidjeti i neke 'debitante' na svetom tlu na Svjetskom prvenstvu u Kataru.

Kako će izgledati prvih 11?

Ono što je sigurno je kako će Juranovića zamijeniti Josip Stanišić. Umjesto Lovrena bi svoju priliku trebao dobiti Josip Šutalo. Za Stanišića i Šutala će to onda biti i debi na velikom natjecanju. Još se ne zna što će izbornik odlučiti kada je riječ o špici, hoće li priliku ponovno dobiti Bruno Petković ili Marko Livaja, ali se čini kako hajdukovac ima malu prednost.