DOBAR POČETAK / Hrvatska pregazila Grčku u Varaždinu: Izbornik Horvat priredio iznenađenje u posljednjoj sekundi

Druga utakmica prvog kola u kojoj će Nizozemska ugostiti Belgiju na rasporedu je u četvrtak, a Hrvatska će u utakmici drugog kola u nedjelju gostovati u Belgiji

12.10.2022.
13:48
Grafika RTL.hr - Sanjin Strukic/PIXSELL

Hrvatska rukometna reprezentacija pregazila je Grčku u prvom susretu kvalifikacija za Europsko prvenstvo 2024. godine. Konačan rezultat na semaforu je bio 33-25, a izabranici Hrvoja Horvata su dominirali i diktirali tempo gotovo svih 60 minuta. Bio je to peti okršaj Kauboja protiv Grčke, ali i peta pobjeda.

MAĐIONIČAR S LOPTOM /

Luka Cindrić otvorio dušu i priznao: 'Naslove prvaka Europe mijenjao bih za uspjeh s Hrvatskom'

Efikasan napad

Strijelce naše reprezentacije je predvodio Filip Glavaš sa šest pogodaka, a David Mandić i Ivan Martinović su postigli pet, dok je Marin Jelinić dodao četiri pogodaka. Marin Šego je sakupio pet obrana, a Dominik Kuzmanović dvije. U grčkoj reprezentaciji je najbolji strijelac bio Dimitrios Tziras s pet golova, a četiri je postigao Achilleas Toskas. Manje od četiri minute trebalo je hrvatskim rukometašima da u Areni Varaždin postignu tri pogotka i povedu s 3-0. Činilo se tada da će izabranici Hrvoja Horvata lakoćom ostvariti prvu pobjedu u ovim kvalifikacijama.

Grci su se približili, pa su vraćeni na tvorničke postavke

Grci su tada uzvratili s dva pogotka, ali je do 12. minute prednost hrvatskih rukometaša narasla na +4 (9-5). Dva promašaja Davida Mandića kad je išao sam na grčkog vratara u kontranapadu, jedan takav Marina Jelenića i jedan promašeni 'zicer' Igora Karačića, pomogli su Grcima da se vrate u utakmicu. Malo po malo, grčki rukometaši došli su do izjednačenja u 25. minuti (13-13). Tada je ponovno proradila hrvatska obrana '5-1', predvođena kapetanom Domagojem Duvnjakom, pa su do kraja poluvremena Horvatovi izabranici napravili seriju 5-0 i na odmor otišli s vodstvom 18-13.

Riječki pogon vukao je Hrvatsku u nastavku

Hrvatska je jednako angažirano ušla i u drugo poluvrijeme pa je već u 35. minuti prednost narasla na +7 (21-14), a u tim je trenucima razigran bio Tin Lučin. Grci su do 40. minute uspjeli smanjiti zaostatak na pet golova (22-17), ali je domaća reprezentacija odgovorila novim nizom od četiri pogotka za najvećih +9 (26-17) u 43. minuti. Grčka se u 51. minuti ponovno spustila do pet golova zaostatka (28-23), ali su Jelinić, Šarac i Karačić s tri uzastopna pogotka doveli Hrvatsku ponovno do +8 (31-23) u 58. minuti.

Horvatovo iznenađenje

Na kraju dvoboja hrvatski rukometaši su pobjedu začinili sjajno izvedenom akcijom u kojoj je na Karačićevu asistenciju Vlado Matanović u letu s desnog krila uhvatio loptu i postigao pogodak za konačnih 33-25. Druga utakmica prvog kola u ovoj skupini, u kojoj će Nizozemska ugostiti Belgiju, na rasporedu je u četvrtak. Hrvatska će u utakmici drugog kola, koja je na rasporedu u nedjelju, 16. listopada (13.45 sati), gostovati u Belgiji.

Na Europsko prvenstvo, koje će od 10. do 28. siječnja 2024. biti održano u Njemačkoj, plasirat će se po dvije najbolje reprezentacije iz svake skupine te još četiri najbolje od trećeplasiranih reprezentacija. Izravno pravo sudjelovanja ima Njemačka kao domaćin te najbolje tri reprezentacije s prošlog EP-a, a to su Švedska, Španjolska i Danska.

Tekstualni prijenos možete pročitati u nastavku:

KRAJ!

Hrvatska 33-25 Grčka

----------------------------------------------

60' Kraj susreta u Varaždinu!! Kauboji nose puni plijen iz prvog susreta te zauzimaju prvo mjesto skupine, a sutra ćemo na rasporedu imati susret Nizozemske i Belgije

60' GOOOLLL!! Zamisao Hrvoja Horvata je prošla dobro!! Vlado Matanović je realizirao cepelin i stavio točku na i ovog dvoboja

60' Hrvoje Horvat zove timeout i traži da Martinović baci Karačiću cepelin

60' Arampatzis je ostao sam na desnom krilu i postigao pogodak

59' Martinović se zabio u sredinu među Grke, no oni nisu imali rješenja za hrabrog Hrvata koji postiže svoj novi pogodak

58' Marino Marić je zaradio isključenje i završio svoj nastup za večeras

57' Kauboji su bili bez vratara zbog igrača manje, a u nastavku akcije Šarac je uspio postići pogodak

55' Drugi sedmerac kojeg je iznudio marin Šipić, no Igor Karačić je pogodio vratnicu! Do sad smo vidjeli šest sedmerca na susretu, a Karačićev sedmi je ujedino i prvi koji nije završio iza vratarovih leđa

51' Arampatzis uspjeva svladati Kuzmanovića nakon kontre koje su suigrači stavili u neugodnu poziciju oči u oči s Grkom

50' Iako nije bila najbolja pozicija za udarac Toskas uspjeva matirati Šegu

49' Tziras realizira sedmerac i ostaje nepogrešiv s četiri pogotka

48' Hrvatska ima šest izgubljenih lopti, dok su Grci izgubili velikih 15 lopti

47' Pogodak Halila Jaganjca na lijepu asistenciju Igora Karačića koji ga je vidio kako se ubacuje na lijevo krilo i upisao asistenciju

46' Izbornik Horvat zove timeout i kaže kako će u igru Halil Jaganjac koji već ima jedan pogodak i Šarac koji još nije igrao večeras

44' Dva vezana pogotka Grčke za kakvu takvu nadu gostiju iako ima još vremena do kraja, no iznenađenja ne bi trebalo biti

43' Nemamo podatak koliko je oduzetih lopti imao Domagoj Duvnjak, no možemo reći kako ih je bilo dosta. Nakon još jedne lopte koju je ukrao hrvatski kapetan Mandić realizira kontru

41' Martinović se odlučio odužiti Mandiću za predivnu asistenciju u prošlom napadu te nije bio sebičan, Hrvatska ima +6

41' Kakvi potezi Kauboja! Mandić baca cepelin prema Martinoviću koji se prikrao iza obrane i postigao atraktivan pogodak

40' Papavasilis je prihvatio dugu loptu i iskoristio kontru Grčke koja pokušava stići ovu veliku Hrvatsku prednosti

39' Hrvatska u nastavku matira Grke samo na riječki pogon! Lučin i Glavaš glavne face Kauboja

37' Treći pogodak na utakmici zabija Lučin koji je potegnuo loptu s devet metara i pogodio mrežu Grčke

35' Lučin se odlučio za jednu nisku loptu koju Grci nisu očekivali i Hrvatska ima +6

33' Šipić je dobio priliku na crti u nastavku, a nakon što mu je Lučin proslijedio loptu, pivot Kauboja je izborio sedmerac. Glavaš se prihvatio te zadaće i još jednom matirao gostujućeg čuvara mreže.

31' Počeo je nastavak susreta! Grci imaju napad, no gube loptu, Mandić za Martinovića, a on vidi Glavaša koji nije imao težak zadatak

30' Kraj prvog djela u Areni! Kauboji s dobrim rezultatom odlaze na kratki predah

30' Glavaš posprema loptu u mrežu s desnog krila za plus pet i ujedino najveću prednost Hrvatske

29' Izbornik Hrvoje Horvat je odlučio iskoristiti svoj timeout

29' Duvnjak pogađa više s pola igrališta na prazan gol za znatnu prednost

28' Treća ukradena lopta Duvnjaka koji ju prosljeđuje za Martinovića koji je srušen pri ulasku s desnog krila. Jelinić realizira sedmerac za plus tri

27' Naši reprezentativci odgovaraju s dvama brzim pogocima, precizni su Karačić i Jelinić

26' Gosti su dobili sedmerac kojeg su i realizirali, Kuzmanović je bio priliku na vratima i bio nemoćan iako je obranio prijašnju akciju, no suđena je obrana iz prostora

25' Grčka ima napad za prvo izjednačenje, a njihov izbornik zove timeout. Idemo vidjeti što je pripremio

24' Hrvatska nije imala rješenje u napadu pa se Duvnjak odlučio na udarac s desnog vanjskog, ali je pucao ravno u vratara

23' Toskas zabija i koristi igrača više kojeg ima Grčka isključenjem Martinovića koji pritom ima i žuti karton

22' Halil Jaganjac snažnim pokušajem postiže pogodak i koristi svoju priliku, ništa tu nije mogao Boukovinas

20' Evo nam prvog sedmerca na okršaju, Martinovićeva noga je bila vidljivo u šest metara. Grčka je to iskoristila i vratila se na -1

18' Nakon dva promašaja Horvat je ubacio Jelinića umjesto Mandića, a lijevo krilo Nexea je odmah iskoristilo svoju priliku i postiglo pogodak u trenutku kad se Hrvatska mučila s postizanjem pogodaka

17' Boskos se nije libio opaliti izvana, a Gojun i Musa ga blokom nisu uspjeli zaustaviti. Lopta je završila u rašljama Šeginih vrata

16' Mandić je najbolji Hrvatski strijelac na susretu, no promašio je drugi uzastopni zicer. Pucao je visoko i grčki vratar brani njegov udarac

15' Uf kakav potez nam je pripremio Grk Papavasilis - Nanjušio je slobodan prostor na krilu i svladao Šegu frkom u donji desni kut

13' Liapis se prikrao na crtu iza leđa Hrvatske obrane i smanjio na tri gola zaostatka

13' Grčka ima četiri izgubljene lopte dok je Hrvatska na dvije

10' Šego upisuje treću obranu nakon još jednog pokušaja s krila na koje Grci forsiraju lopte, ali ne uspijevaju svladati Hrvatskog vratara

9' Ponovno glavni akter jedne Hrvatske kontre je David Mandić koji matira Boukovinasa i vraća Kauboje na plus tri

7' Mandić se još jednom upisao u strijelce nakon što ga je proigrao Duvnjak, a kapetan Kauboja je odmah nakon oduzete lopte u sljedećem napadu i sam lansirao jednu raketu prema vrataru Grčke i poentirao

6' Luka Cindrić ekspresno odgovara i vraća rezultat na dva gola prednosti

5' Tziras postiže pogodak s krila u mini seriji gostiju koji su sada na -1

4' Kontra Hrvatske, Duvnjak je ukrao loptu i proslijedio ju za Martinovića kojemu nije bilo teško realizirati situaciju jedan na jedan

3' Odlično otvaranje Kauboja, nakon Mandića precizan je i Glavaš, no to mu je omogućio Šego koji je skinuo Grcima zicer s krila

2' Prvi pogodak na susretu, otvorilo se dosta prostora za Davida Mandića na lijevom krilu koji posprema loptu u mrežu

1' Počeo je susret u Varaždinu, prva lopta će biti za Hrvatsku

Hrvatska rukometna reprezentacija danas od 18 sati započinje ciklus kvalifikacija za Europsko prvenstvo 2024. godine. Reprezentacija se okupila nakon gotovo šest mjeseci, a dobra vijest je ta da su svi igrači zdravi i spremni na raspolaganje izborniku Horvatu. Protivnik na startu kvalifikacija je Grčka, još jedna rukometna egzotika, no protivnik s kojim treba biti oprezan.

Hrvatska je u uzlaznoj putanji

Nakon nekoliko loših turnira i serija rezultata na koje nismo navikli, Hrvatska napokon izgleda zanimljivo i moderno. Iako je koronavirus onemogućio da vidimo što Horvat i pomlađena Hrvatska znaju i mogu napraviti, prošlo Europsko prvenstvo dalo nam je šansu da se nadamo u svijetlu budućnost. Iz reprezentacije su se izrodila neka nova imena koja će u ovom ciklusu imati važnu ulogu. Ove kvalifikacije omogućit će reprezentaciji da se dodatno uigra za Svjetsko prvenstvo koje je u siječnju.

U reprezentaciju se nakon serija ozljeda vratio Josip Šarac koji je dodatno zaoštrio konkurenciju u vanjskoj liniji. Vanjska linija najjače je hrvatsko oružje i nositelj ove reprezentacije. Domagoj Duvnjak je ovdje, no Horvat će ga najvjerojatnije većinu utakmice koristiti u obrani. Naravno to je sve pod uvjetom da Hrvatska u utakmicu s Grčkom krene ozbiljno i ne dopusti nikakvo iznenađenje. Hrvatska ima širinu i igrače raznih profila. U Jaganjcu smo dobili šutera na lijevom vanjskom, Karačić i Cindrić su standardni na sredini, a Klarica i Martinović se iz utakmice u utakmicu pokazuju kao veliki igrači. Tu je naravno i Tin Lučin, najveća zvijezda prošlog prvenstva koji može pokrivati sve vanjske pozicije i odlično odraditi obranu.

Vratari, koji su na prošlom prvenstvu bili najslabija karika sada brane u dobroj formi u klubovima i nadamo se da će to prezentirati i za reprezentaciju. Mandić i Jelinić igrat će na lijevom krilu, dok će Matanović i Glavaš biti desno. Ivan Ćupić jedini će propustiti ovo okupljanje zbog bolova u koljenu, no Matanović i Glavaš su budućnost reprezentacije i ovo je za njih sjajna prilika.

Na crti je također jaka konkurencija. Željko Musa najiskusniji je od sve četvorice pivota i zasigurno prvo ime obrane. Marino Marić i Marin Šipić napadački su učinkovitiji, no sve ovisi o tome hoće li Horvat mijenjati centarhalfa Musu za nekog od ove dvojice. Veron Načinović četvrta je opcija i on može igrati u oba dva smjera, no izglednije je kako će Horvat graditi igru na ovoj trojici.

Grčka nema velikih imena, ali...

Grčka reprezentacija sastoji se od igrača koji igraju u Grčkoj ligi. U posljednjih pet utakmica izgubili su svih pet puta i nisu u dobroj seriji. Naravno, Grčka je reprezentacija koja je minimalno jednu stepenicu ispod Hrvatske i teško je napraviti kvalitetnu analizu. Među reprezentacijama svojeg ranga, Grčka izgleda kao najkvalitetnija momčad, a čak su dva puta slavili protiv reprezentacije Bosne i Hercegovine koja je sudjelovala na prošlom Europskom prvenstvu. Slavili su i protiv Crne Gore i tako kreirali senzaciju koja će ostati upamćena u grčkom rukometu.

Najbolji pojedinac im je Thedoros Boskos. Mladi igrač Ademar Leona zabio je deset golova u pobjedi protiv BIH prije nekoliko mjeseci i lijevi vanjski Grčke bit će najveća opasnost za Hrvatsku. Većina ostalih igrača igra u grčkoj ligi koja je kvalitetom malo iznad Hrvatske, ako ne uključujemo PPD Zagreb i Nexe. Ipak, igrači su vjerojatno navikli jedni na druge i zasigurno imaju dobru kemiju unutar ekipe. Grci rijetko zabijaju iznad 25 golova, a jače reprezentacije ne mogu zaustaviti na granici ispod 30 golova.

Međusobni susreti

Hrvatska je s Grčkom igrala četiri puta. Kauboji su slavili u svim dosad odigranim susretima. Prvi put smo ih porazili u četvrtfinalu Olimpijskih igara u Ateni. Od Grka smo bili bolji još 2009. godine u kvalifikacijama za Europsko prvenstvo. Hrvatska je u prvom susretu vodila veliku bitku i slavila tek s dva razlike, a u uzvratu s pet razlike. Posljednji put susreli smo se 2013. godine kada je Hrvatska slavila s četiri razlike. Izgleda kako se uvijek nekako mučimo s Grcima i u današnji susret treba ući ozbiljno.

Tekstualni prijenos pratite na našem portalu.