KVALIFIKACIJE ZA EP / Hrvatska slavila protiv Belgije nakon drame: Obrana je plivala, ali čudesni Kuzmanović je spasio Kauboje

Hrvatska je na vrhu skupine s četiri boda, slijedi Nizozemska s dva, dok su Belgija i Grčka bez bodova. U ovoj skupini još će od 17 sati igrati Grčka i Nizozemska

16.10.2022.
13:09
Grafika RTL.hr - Igor Soban/PIXSELL

Hrvatska rukometna reprezentaciju u susretu je drugog kola kvalifikacija za plasman na Europsko prvenstvo 2024. godine kao gost uz puno muke svladala Belgiju u Hasseltu s rezultatom 30-27.

PRVI POKAZATELJ /

Hrvatska ima ozbiljnu širinu na svim pozicijama, a Horvat i Duvnjak pokazali su da neće kalkulirati

Luka Cindrić, Tin Lučin i Ivan Martinović postigli su po šest golova za Hrvatsku, dok su isti učinak u sastavu Belgije imali Yves Vancosen i Joris Gille. Iako je Hrvatska koncentrirano krenula u dvoboj i sredinom prvog poluvremena imala prednost od 10-6, domaći su u nastavku utakmice prvenstveno kvalitetnom igrom sa sedmoricom igrača u napadu te raspoloženim vratarom Lettensom uspjeli vratiti u igru. Do poluvremena se Belgija primaknula na 15-13, da bi nastavak otvorila serijom 5-2 i stigla do prednost 18-17 20-ak minuta prije kraja.

Čudesni Kuzmanović spasio Kauboje

Ipak, Hrvatska nije u završnici dopustila iznenađenje, mladi 20-godišnji Dominik Kuzmanović zaustavio je nekoliko teških lopti, dok su ključne pogotke za vodstvo 27-26 i 28-26 postigli Tin Lučin i kapetan Domagoj Duvnjak. Ovo je druga pobjeda Hrvatske u kvalifikacijama kojom se uvelike približila plasmanu na EP koji će se igrati u siječnju 2024. u Njemačkoj.

Hrvatska je na vrhu skupine s četiri boda, slijedi Nizozemska s dva, dok su Belgija i Grčka bez bodova. U ovoj skupini još će od 17 sati igrati Grčka i Nizozemska. Plasman na EP izborit će dvije prvoplasirane reprezentacije iz skupine te četiri od osam najboljih trećeplasiranih. Kvalifikacije za EP nastavit će se u ožujku sljedeće godine kada će Hrvatska igrati protiv Nizozemske.

Tekstualni prijenos utakmice možete pročitati u nastavku:

KRAJ!

Belgija 27-30 Hrvatska

----------------------------------------------

60' Kraj dvoboja u Hasseltu! To je to što se tiče kvalifikacija u ovom ciklusu. Kauboje sad čeka Svjetsko prvenstvo u siječnu nakon kojeg se vraćam kvalifikacijama utakmicom protiv Nizozemske

60' Duvnjakkkkk!!! Šećer na kraju koji nam donosi nova dva boda i tri razlike u ovom susretu

60' Kuzmanović skida dvije lopte dok treću Belgijci promašuju i Hrvatska je možemo sad slobodno reći upisala nova dva boda u kvalifikacijama

60' Golčina Tina Lučina u posljedjoj minuti nakon kojeg se lakše diše!! Hrvatska vodi +2

58' Izgleda kako bi ova minuta mogla ostati presudna jer je Hrvatska iskoristila dva poklona domaćina i došla na dva razlike uoči posljednjih 120 sekundi dvoboja. Belgijski izbornik zove timeout

57' Opet smo zaspali u obrani! prošao je udarac s lijevog krila te u posljednje tri minute ulazimo s rezutatom 26-26

56' Neodlučni Glavaš dobija loptu na krilu i pogađa domaćeg vratara ravno u nogu i tako propušta zabiti za +2

55' Kakva obrana Kuzmanovića na poluvisok udarac s desnog krila Belgije, no u nastavku akcije obrana je ponovno zaspala i mladi hrvatski golman nema nikakve izglede

54' Marić je dobio loptu na crti i jedva uspio izdržati igrača na leđima te na kraju uspio postići pogodak

53' Hrvatska je gotovo izgubila loptu! Obrana Belgije je stvarno energična i pokretljiva te nema ni jedne jedine rupe. Kauboji ovise o udarcu s devet metara

52' Lučin postiže pogodak i po prvi put nakon dugo vremena Hrvatska ima više od jednog pogotka prednosti, ali tko zna koliko ćemo još moći ovako kada smo odmah u idućem napadu Belgije primili pogodak kojeg postiže Vancosen

51' Cindrić najbolji pojedinac Hrvatske u drugom poluvremenu! Martinović je stao nakon sjajnog prvog djela pa Hrvatska trenutno igra na pogon igrača Barcelone

50' Nevjerojatno…. Kauboji su uspjeli postići pogodak s krila iz gotovo mrtvog kuta, da bi Belgija u par poteza prilično lako odgovorila

48' Igra se gol za gol! Belgija ne pušta Hrvatsku da dođe do daha

46' To je tooo!!! Cindrićevo individualno rješenje i udarac iz vana prolazi u belgijsku mrežu

45' Uff kakva bomba! Qerimi zabija projektil kojeg Kuzmanović ne može zaustaviti i Belgija je ponovno izjednačila

45' Evo pogotkaaa!!! Cindrić uspijeva pogoditi mrežu Belgije i vratiti prednost na stranu Kauboja

44' Duvnjak ne uspijeva zabiti pogodak da bi u nastavku Belgija došla do još jednog lakog pogotka

43' Kuzmanović je još jednom nerješiva zagonetka za Belgijce

43' Jelinić koristi to što Belgija igra bez vratara i postiže pogodak za vodstvo koji tjera Belgijce na timeout

42' Kuzmanović još jednom junak te upisuje sedmu obranu od 15 udaraca! Hrvatska napokon ima doprinos vratara, sad je sve na napadu da se probudi

41' Evo napokon nečeg s krila!!! Glavaš pogađa za izjednačenje u Hasseltu

40' Hrvatska ne uspijeva postići pogodak Belgiji ni u igri s igračem više, ovo ne izgleda dobro za izabranike Hrvoja Horvata

39' Izbornik Horvat zove timeout i ljutito govori: "Dečki trgnite se u obrani! Nećemo dobiti utakmicu napadima već obranom.."

39' Kuzmanović spašava Kauboje, ali ne može sve zaustaviti.. Vancosen pogađa za prvo vodstvo Belgije

37' Belgija je pronašla višak na desnom krilu, ali tu je još jednom mladi Dominik Kuzmanović

36' Kako opisati ovaj trenutak… Čudesni Kuzmanović brani dva zicera u nizu i ima nevjerojatnih 40 posto obrana

35' Izbornik Horvat je naglašavao da Belgija voli igrati bez vratara s igračem više u polju, a upravo im je takva igra donijela sedmerac kojeg je realizirao Glorieux

35' Kaubojima nije išlo u napadu, no individualno rješenje Cindrića vraća Hrvatsku na +2

33' Gille zabija za drugi pogodak domaćina nizu, a Hrvatska opet ne može zaustaviti Belgijce

33' U prvom djelu smo imali priliku gledati Šipića na crti, a sada se izbornik odlučio ubaciti Marića

31' Odlično otvaranje u nastavku za Kauboje! Udarac Belgije je otišao iznad vrata da bi Martinović postigao pogodak za Hrvatsku i nastavio svoju seriju pogodaka

31' Počeo je nastavak susreta! Lopta je za domaćine

30' Poluvrijeme u Belgiji! Rezultat je dobar s obzirom na probleme u obrani koje su Kauboji imali

30' Hrvatska na pogon Lučin - Martinović zabija pogodak za plus dva

29' Kuzmanović je stao na vrata umjesto Šege, no nakon sjajne obrane napravio je pogrešku i predao loptu De Beuleu koji je izašao oči u oči s njime i poentirao

28' Martinović je najraspoloženiji kod Kauboja, njegov peti pogodak za prekid mini serije Belgije

28' Gille se našao sam na crti i progurao tu loptu točno ispod noge našeg vratara u prvi kut

26' Kauboji prelagano ispadaju u obrani, još jedna rupa koji Belgija koristi i vraća rezultat na -2

25' Martinović je nerješiva zagonetka za Lettensa sa sedam metara, Hrvatska ponovno na +3

24' Dva pogotka naših u nizu nakon timeouta izbornika Horvata! Lučin je išao na udarac izvana i pogodio mrežu vratara Belgije

23' Prvi pogodak Karačića na utakmici, a u nastavku smo oduzeli loptu brzopletim Belgijcima i imamo priliku povećati prednost na tri pogotka

22' Horvat zove prvi timeout na susretu nakon što je Hrvatska ponovno primila isti pogodak sa šest metara nakon rupe u obrani

20' Dva pogotka u nizu domaćina, a Glorieux realizira sedmerac i Belgija se ponovno primaknula

19' Projektil Lučina koji je išao u desne rašlje, no Lettens to sjajno skida i daje svojoj momčadi priliku da se ponovno vrati na -2

18' Nevjerojatno koliko je prostora ostalo između dva igrača u obrani, a Serras njuši prazan prostor i matira Šegu koji je nemoćan

17' Evo i Marina Šege, budi se vratar Hrvatske, no šteta što je Duvnjak u napadu pogodio vratnicu pa je lopta za Belgiju

16' Belgijci su pokušali proigrati loptu na crtu, no tamo se našao Musa i presjekao tu loptu da bi Duvnjak u nastavku napada postigao pogodak na prazna vrata

15' Prvi timeout na ogledu! Izbornik Belgije je prosudio da je sad pravo vrijeme da podijeli neki savjet svojim igračima

15' Obrana možda spava, ali ne i Martinović koji je realizirao svoj drugi sedmerac i vratio prednost na tri pogotka

15' Hrvatska obrana kao da ne postoji! Lijepo izigrana akcija na desno krilo s kojeg Brixhe zabija

13' Činilo se kako se Hrvatska obranila i da Belgija nema rješenje, no onda je Qerimi odlučio potegnuti i zabio za -2

12' Prvi put da je Hrvatska odigrala loptu na lijevo krilo gdje se našao Mandić i pogodio za najveću prednost Kauboja od tri pogotka

11' Martinović je realizirao prvi sedmerac Hrvatske na susreru i postigao svoj drugi pogodak na utakmici

10' Efikasna Belgija ekspresno odgovara Hrvatskoj, a Qerimi postiže sjajan pogodak

9' Kauboji su brzo odgovorili, a Martinović pogađa za novo vodstvo Kauboja

8' Odlična akcija Belgije! Vancosen se ubacio iza leđa Martinovića i Glavaša te od poda matirao Šegu na novo izjednačenje

7' Drugi pogodak Duvnjaka! Ovog puta se odlučio na udarac iz koraka bez skoka i matirao vratara Belgije

6' Glavaš drugi put promašuje priliku s krila! Mogao je vratiti Kauboje u vodstvo, no pogodio je gredu

4' Ovo ne izgleda najbolje! Hrvatska je ostala bez Duvnjaka u napadu, a nakon gubitka jedne lopte Belgijci kažnjavaju prostor na desnom krilu i dolaze u prvo vodstvo

3' Dvostruka kazna, Hrvatska je ostala s igračem manje, a domaćini će imati i priliku sa sedam metara. Glorieux puca u desne rašlje i ostavlja Šegu bez šanse da skine ovu loptu

2' Evo prvog pogotka na susretu! Duvnjak je istrčao jednu kontru i pričekao reakciju domaćeg vratara i pogodio za 1-0

1' Kauboji su kružili oko gola Belgije, no nisu pronašli rješenje pa je Cindrić odlučio potegnuti, a njegov udarac je prohujao pored lijeve vratnice

1' Počeo je susret u Belgiji, prva lopta će biti za Hrvatsku

Hrvatski rukometaši će u nedjelju od 13:45 sati u Hasseltu gostovati protiv Belgije. To će biti druga utakmicu u kvalifikacijama za Europsko prvenstvo 2024. godine, a u prvom kolu izabranici Hrvoja Horvata su u Varaždinu svladali Grčku s 33-25. Drugi susret između Belgije i Nizozemske završen je minimalnom pobjedom Nizozemaca na domaćem parketu s rezultatom 25-24.

Ne smijemo se opustiti

Belgija je tako pokazala kako će biti ozbiljniji suparnik nego što smo to očekivali budući da su na gostovanju kod Nizozemske koja je uz Hrvatsku nominalno prvi kandidat za plasman izgubili samo s jednim pogotkom razlike. Naši rukometaši će i dalje biti veliki favoriti, no ne smijemo se opustiti i dovesti u neku nepovoljnu situaciju. Hrvatska je krajem siječnja ove godine na Euru remizirala s Nizozemcima koji su sada jedva uspjeli svladati Belgijce.

"Poslali su nam upozorenje u utakmici s Nizozemskom. Sigurno će pred svojom publikom htjeti se pokazati u najboljem svjetlu, upisati bodove. Na nama je da budemo što bolji, da odigramo utakmicu kakvu smo odigrali protiv Grčke i vratimo se sa željena dva boda", izjavio je izbornik Hrvoje Horvat uoči današnjeg susreta.

"Nizozemci, koji su jedna jako dobra ekipa, pobijedili su ih jedan razlike u Nizozemskoj, što znači da će biti ozbiljan protivnik, još na njihovom terenu. Nadam se da će sve biti u redu i da ćemo mi to pobijediti i s pozitivnim tonom se oprostiti od reprezentacije da bi nas čekao lijep uvod u Svjetsko prvenstvo", rekao je Marino Marić te istaknuo što je osnovna značajka sljedećeg suparnika:

"To su sve ekipe koje pokušavaju dati svoj maksimum kroz disciplinu, kroz pametnu igru, uz pomoć navijača. Uvijek se može u nekom scenariju odviti na njihovu stranu. Zato moramo ući maksimalno koncentrirani, oprezni i s respektom prema protivniku, dati svoje najbolje i nadamo se pobjedi".

Nakon prvog kola Hrvatska i Nizozemska imaju po dva boda, a Belgija i Grčka su bez bodova. Na Europsko prvenstvo, kojem je u siječnju 2024. domaćin Njemačka, plasirat će se najbolje dvije reprezentacije iz svake od osam kvalifikacijskih skupina te još četiri najbolje trećeplasirane momčadi.