BRAVO VATRENI / Hrvatska svladala Kanadu i poslala je kući: Dalićev orkestar pokazao raskoš u napadu

27.11.2022.
9:00
Grafika Danas.hr

Hrvatska nogometna reprezentacija svladala je Kanadu s 4-1 u dvoboju drugog kola skupine SP-a kojem je domaćin Katar. Kanada je povela golom Alphonsa Daviesa već u drugoj minuti, ali je potom uslijedio preokret.

REAKCIJE U REGIJI /

Srpski mediji računaju kako Vatreni mogu ispasti sa SP-a: 'Izvukli su se, ali još nije gotovo'

Andrej Kramarić je zabio dva, u 36. i 70. minuti, a Marko Livaja jedan pogodak, u 44. minuti, za slavlje Hrvata. Sve je okončano golom Lovre Majera u 94. minuti.

Utakmica je šokantno počela za Hrvatsku, već u drugoj minuti Kanada je povela. Buchanan je odlično ubacio, a natrčali Alphonso Davies je ispred Juranovića glavom zakucao loptu u hrvatsku mrežu za 1-0. U 26. minuti Hrvatska je izjednačila pogotkom Kramarića, ali prethodno je Livaja bio u zaleđu pa je pogodak poništen.

No, spomenuti dvojac do kraja prvog dijela donio je preokret Hrvatske. Prvo je Kramarić, nakon lijepe asistencije Perišića, u 36. minuti zabio za 1-1, dok je u 44. Livaja odlično potegnuo s vrha šesnaesterca za preokret i 2-1 Hrvatske.

Otvoreno s obje strane, uz stalno jurišanje po cijelom travnjaku, nastavilo se igrati i u drugom poluvremenu. Prvo je zaprijetio Osorio, dok je u 54. minuti sjajnu šansu imao Kramarić, ali je Borjan spriječio 3-1 Hrvatske. Potom se utakmica pomalo smirila do 70. minute kada je opet proradila veza Perišić - Kramarić.

Prvi je još jednom asistirao, a potonji se riješio čuvara i precizno plasirao za 3-1. Do kraja susreta bliže je Hrvatska bila četvrtom golu (šanse Perišića i Brozovića) nego li Kanada drugom. Sve je zaključeno novim hrvatskim golom u 94. minuti. Kontru na samog vratara Borjana zaključio je Majer golom za konačnih 4-1.

Na ljestvici nakon drugog kola vode Hrvatska i Maroko s po četiri boda. Tri ima Belgija, dok je bez bodova Kanada koja više jedina u ovoj skupini nema šanse za proboj prema osmini finala.

U posljednjem, trećem kolu ove skupine F, u četvrtak od 16 sati igraju Hrvatska - Belgija i Kanada - Maroko. Hrvatskoj je dovoljan i remi protiv Belgije za osminu finala.

UŽIVO!

Hrvatska 4-1 Kanada

Kramarić 36' 70' / Livaja 44' / Majer 90+4'

Davies 2'

-----------------------------

90+6' KRAJJJ!!! Hrvatska je upisala prva tri boda na ovom SP-u pobjedom protiv Kanade s 4-1

90+4' GOOOOLL!!! Hrvatska vodi s 4-1. Oršić se sjurio sam na Borjana, Majer ga je pratio, a Oršić nije bio sebičan i odlučio je ostaviti loptu za Majera koji posprema loptu u mrežu

90' Igrat će se još šest minuta na stadionu Khalifa International

86' Nakon dvije promjene, Dalić je iskoristio tri preostale! Oršić, Majer i Pašalić su ušli na travnjak, a izlaze Perišić, Kovačić i Modrić

85' Prepirka između Millera i Modrića zbog koje su dobili žute kartone

78' Sjajna prigoda za naše! Perišić je ušao u kazneni prostor i gađao uz lijevu vratnicu, lopta se odbila do Kovačića, a on nije uspio ugroziti vrata Kanade, dok je Brozovićev udarac išao direktno u Borjana

72' Uz velik aplauz s tribina, Kramarić napušta travnjak, a umjesto njega ulazi Vlašić. S druge strani ima izmjena i kod Kanade. Hutchinson ide van, a u igri je Adekugbo, te umjesto Davida na travnjak je ušao Cavallini

70' GOOOOLL!!! Malo tko bi rekao da je Kramarić dešnjak nakon ove utakmice. Hrvatski napadač je postigao svoj drugi pogodak na okršaju. Perišićev centaršut je dostavljen na Kramarića, a on se nakon lažnjaka, namjestio na lijevu nogu i kroz gužvu nogu pogodio za 3-1

63' Gvardiol je napravio prekršaj u opasnoj zoni za udarac, ali srećom pokušaj Daviesa je zapeo u živom zidu

62' Mijenja i izbornik Kanade, starter iz prvog susreta Hoillet će u igru, a izlazi Laryea

60' Izbornik Dalić vuče prvi potez s klupe! Petković će dobiti posljednjih pola sata igre umjesto Livaje koji je napustio travnjak

58' Loše dodavanje Borjana je presjekao Perišić! Imao je suigrača odmah do sebe, no on se odlučio za ubačaj na peterac te je predao loptu u ruke vrataru Kanade

56' Kakvi dalekometni projektili Kanade! Buchanan je pronašao Davida na rubu kaznenog prostora koji puca u naletu i gađa malo iznad grede. Livaković je malo dirao tu loptu te će biti udarac iz kuta za Kanadu

51' Vatreni ponovno prijete! Sosa je ubacio, naši su malo zakasnili i pokušali doći do lopte, no Kanada se ipak obranila i uspjela otkloniti opasnost pred svojim vratima

49' Ufff!!! Jako dobar udarac Osorija koji je pucao s ruba šesnaesterca, no njegov pokušaj je otišao tik uz vratnicu

46' Dvije promjene napravio je kanadski izbornik. U igru su ušli Osorio i Kone, a Larin i Eustaquio su ostali u svlačionici

46' Urugvajski sudac Andres Matonte je označio početak drugog poluvremena

45+5' Kraj prve dionice igre! Hrvatska ima prednost te na odmor ide s rezultatom 2-1

45+4' Sjajna kontra Hrvatske u kojoj je Perišić vukao loptu po lijevoj strani, pratio ga je Gvardiol koji je pretrčao gotovo cijeli teren kako bi se ubacio na drugu vratnicu, no ubačaj je izbijen ispred Joška

45' Igrat će se još pet minute sudačke nadoknade u prvom poluvremenu

44' GOOOOLL!!! Vatreni su u manje od deset minuta postigli dva pogotka, a sada je strijelac Marko Livaja. Juranović je povukao loptu i krenuo prema sredini, gotovo je izgubio loptu, no uspio ju je predati za Livaju koji iznimno preciznim udarcem izvan kaznenog prostora zabija za 2-1

41' Kratka stanka na susretu! Eustaquio je ostao na travi te mu se pružala pomoć

36' GOOOOLL!!! Hrvatska se vratila u utakmicu!!! Kramariću je bio poništen prvi pogodak, no sada je sve bilo čisto i rezultat je 1:1. Perišić je pronašao Kramu u obećavajućoj poziciji, a on je opalio s lijeve strane kaznenog prostora i matirao Borjana niskim udarcem u drugi kut

35' Livaja se uspio ponovno ubaciti u kaznenom prostoru Kanade i pucao, no njegovu nisku loptu nogom je Borjan izbio u korner

29' Kanada se dobro nosi u trenutku kada Vatreni moraju stiskati i loviti rezultat. Naša reprezentacija ima malo veći posjed lopte

26' Kramarić je sve sam prošao nakon asistencije Livaje i postigao pogodak u drugi kut, no Livaja je bio u zaleđu zbog čega je gol poništen

22' Kovačić se uputio prema kaznenom prostoru i podvalio loptu za Livaju, no ispred našeg napadača loptu je pokupio vratar Kanade

16' Kanada igra vrlo agresivno, Olić skače s klupe i dovikuje nešto našim reprezentativcima

14' Perišićev ubačaj čekao je Johnston i uspio loptu odbiti u korner

9' Kanađani su u ovaj susret ušli s puno trke i uputili jednu loptu za Davida koji se prikrao iza naše obrane, no bio je u zaleđu

2' Nevjerojatno! Šok za naše na otvaranju susreta... Davies je postigao prvi pogodak za Kanadu u povijesti na svjetskim prvenstvima. Njegov nebeski skok i udarac glavom ušao je u našu mrežu

1' Počela je utakmica na Khalifa international stadionu, sretno Vatreni

Stigli su sastavi!

Hrvatska - Livaković, Sosa, Gvardiol, Lovren, Juranović, Kovačić, Modrić, Brozović, Perišić, Livaja, Kramarić

Kanada - Borjan, Laryea, Johnston, Vitoria, Miller, Davies, Buchanan, Hutchinson, Eustaquio, Larin, David

Hrvatska nogometna reprezentacija će danas u drugom kolu skupine F na Svjetskom prvenstvu u Kataru igrati utakmicu protiv Kanade. U taj ogled Vatreni ulaze s osvojenim bodom nakon remija s Marokom u prvom kolu.

Kanađani minimalnim porazom protiv Belgije, no uz promašen kazneni udarac te velikim brojem stvorenih prilika. Trupe Zlatka Dalića nemaju mjesta za kalkulacije te nakon propuštenom prilikom za tri boda protiv Maroka moraju loviti puno plijen protiv iznimno motiviranih Kanađanina.

Suparnici Vatrenih su se plasirali na Svjetsko prvenstvo nakon čak 36 godina izbivanja, a treba napomenuti kako Kanada nikad nije postigla pogodak na svjetskim prvenstvima, pa se nadamo kako neće ni u današnjem okršaju.

Ne smijemo srljati

"Nedostajalo je odlučnosti, ne zato kako bi igrali na bod, već se nismo uspjeli nametnuti. Imali smo sedam dana priprema za taj termin, ali nismo bili pravi. Protiv Kanade očekujem kompaktniju Hrvatsku, ne smijemo srljati, napraviti nešto što će nas odvesti u krivom smjeru. Moramo igrati pametnije, s puno više igre prema naprijed", rekao je Dalić.

Bio je pun hvale za kanadsku vrstu.

"To je ozbiljna reprezentacija koja je bila ispred Meksika i SAD. To su i prezentirali i protiv Belgije, Igrali su visoko presing, trčali su jako puno, uložili puno energije i truda. Zaslužili su više od poraza. Moramo biti oprezni. Dosta 'malih' pruža sjajne partije na ovom prvenstvu, Saudijska Arabija, Japan, jučer je SAD namučio Englesku. Nema življenja na staroj slavi, ovo je trenutno stanje. Ovo je trkački i igrački dobro prvenstvo", poručio je.

Gledat ćemo pravu Hrvatsku

"Za sve reprezentacije je zimsko SP nešto novo. Moramo pokazati puno više, defenzivno je bio dobro, ali napadački nije. Radili smo na tome, gledat ćete pravu Hrvatsku, Imamo još dvije prilike i sve je na nama", rekao je Perišić i dodao:

"Svaki igrač mora dati više. Moramo zadržati svoju igru, napasti, to je naš nogomet. Kada izmišljamo nešto drugo, to nismo mi. Pokušat ćemo igrati kao zadnje utakmice u Ligi nacija, te na zadnjih par prvenstava i tada nema straha".