Grupa episkopa branila Kačavendu pred Sinodom

Bolećivi prema bludniku i njegovoj “darežljivosti”

31.5.2013.
6:07
VOYO logo

Ukoliko vladiku Vasilija (Kačavendu) osudi država za sporove koji se protiv njega vode, tada će biti upućen i na Crkveni sud, piše “Blic”.

Ovaj stav je i najviše što je, osim razrešenja vladike zvorničko-tuzlanskog Vasilija, moglo da se izdejstvuje na jučerašnjem zasedanju Sabora protiv episkopa sklonog bludu, u čije se snimke nemonaških radnji uverio i Sinod.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Episkop Vasilije, odlukom crkvene skupštine, konačno i trajno razrešen je dužnosti upravljanja Eparhijom zvorničko-tuzlanskom. Njemu je ostao čin vladike, ali trajnim razrešenjem on nema više pravo ni na jednu funkciju, niti aktivnost u eparhiji.

Kako “Blic” saznaje, razmatranje tačke dnevnog reda - vladika Vasilije (75) - krenulo je predlogom znatno strožim po ovog episkopa. Odbor je Saboru na usvajanje prosledio mere: razrešiti, udaljiti sa prostora eparhije i zabraniti činodejstvovanje. Ali tada je grupa episkopa stala u zaštitu Kačavende. - Vasilija ne treba kažnjavati jer nas je bogato nagrađivao - bio je argument vladike banatskog Nikanora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vladika bački Irinej bio je konkretniji - ustao je u odbranu i bio protiv daljeg procesuiranja Kačavende tvrdnjama da su svi navodi koji se iznose protiv bivšeg episkopa neprovereni.

Vladika bački doveo je u pitanje ne samo pisana svedočenja o Vasilijevom bludu koja su dostavljena Sinodu, već i verodostojnost snimaka na kojima je Kačavenda u zabranjenoj raboti sa mladićem. - To nije dokazano - tvrdio je Irinej bački. Zasedanje se polako razvodnjavalo, a tome je doprinela i činjenica da za zabranu bogosluženja episkop mora prvo na sud koji bi to odlučio. Vladike koje su bile za strože mere protiv Kačavende i njegovo upućivanje na sud polako su ostajale u manjini. Za strože mere protiv episkopa o čijim nečasnim radnjama govori oko četrdesetak svedočenja, ali i video snimci, najsnažnije se zalagao vladika budimljansko-nikšićki Joanikije. On je insistirao na tome da se razrešeni vladika pošalje i na Crkveni sud. Većina na Saboru je, međutim, počela da insistira na tome da je “Sabor sud”, a vladika Vasilije “osuđen time što je trajno razrešen”. Sinod će odlučiti gde će Kačavenda, ali već sada nije isključeno da će ispuniti želju Kačavende da to bude neki od manastira u eparhiji koju je vodio.

Vasilije bi voleo u manastir Pet jezera. Deo vladika smatra da se ne sme dopustiti da ostane u eparhiji jer bi to značilo da će indirektno i dalje njome upravljati i da bi već na ovom saboru trebalo imenovati novog vladiku umesto da ostane do sledećeg zasedanja administrator episkop banjalučki Jefrem. Slučaj vladike Vasilija i preblage sankcije nesumnjivo su dodatno učvrstile klan koji se najčešće u javnosti naziva bosanskim.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa