Arktičke životinje ne mare za doba dana

Arktički sobovi smislili su rješenje problema života u uvjetima u kojima tijekom jednog dijela godine sunce ne zalazi, a u drugim razdobljima je upravo suprotno.

15.3.2010.
11:47
VOYO logo

Arktički sobovi su se, kako se čini naime, odrekli nama toliko važnog mehanizma - unutarnjeg sata, koji vodi i naš dnevni biološki ritam, piše portal biologija.com.hr.

"U živim bićima ciklusi svjetla i tame pokreću hormonalne cikluse putem organa, kao što su oči, dijelova živčanog sustava i struktura uključenih u regulaciju izlučivanja hormona, pogotovo melatonina", pojasnio je Andrew Loudon sa Sveučilišta u Manchesteru u časopisu Current Biology. Većina životinja stoga posjeduje unutarnji sat koji održava razine određenih hormona u 24-satnom ritmu, čak i ako nema ciklusa svjetlosti i tame.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U sobova (Rangifer tarandus), koji nastanjuju arktička i subarktička područja, čini se da nedostaje unutarnji sat jer oni, naime, uopće ne pokazuju vlastiti unutrašnji ritam izlučivanja melatonina. Umjesto toga, melatonin se luči kao brz i izravan odgovor na svjetlost ili tamu. Istraživači su dokazali da u ovih životinja razine melatonina tijekom danjeg svjetla ostaju pri točki u kojoj ih je jedva moguće detektirati ili su čak ispod nje. No čim svjetlost nestane, razine ovoga hormona gotovo trenutačno porastu.

Daljnje studije na stanicama kože sobova pokazale su i da aktivnosti dvaju dobro poznatih gena za unutarnji sat ne osciliraju na način na koji se to događa u drugih organizama (kao mehanizam praćenja vremena).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Stoga smatramo da sobovi imaju sve potrebne gene za unutarnji sat, no oni su drukčije regulirani", pojašnjava Loudon.

Iako su se u početku iznenadili, znanstvenici sada smatraju da će se slična otkrića postići i s drugim životinjama koji žive na prostoru Arktika, navodi biologija.com.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo