Cijena nafte poskupljuje svakoga tjedna, sada petoga tjedna skuplja je za otprilike 4 posto. Dizel je prešao cijenu od 11 kuna po litri. Raste i cijena plina, a rast će još i više.
Hrvati su sve svjesniji da će posjet benzinskim pumpama uskoro biti još skuplji luksuz.
"Zasad još funkcioniramo. Ako ne, onda ćemo se riješiti jednog auta, pa ćemo vidjeti valjda i to neće ići u nedogled", kaže Saša Tarle iz Zagreba za RTL Direkt.
Ćorić: 'Ovo nije dugoročan šok'
Od ponoći su u Hrvatskoj cijene znatno porasle. Litra dizela porasla je s 11,02 kuna na 11,40 kuna. Benzin je poskupio za 30 lipa.
"Nakon porasta cijene nafte, raste i cijena derivata. Kod nas su derivati opterećeni više nego u drugim zemljama raznoraznim davanjima", objašnjava naftni stručnjak Davor Štern.
Kada su novinari priupitali ministra Tomislava Ćorića kako je svijet spreman za novu plinsku krizu, on im je samo odgovorio kako se "u ovom trenutku se ne promišlja o intervencijama na tu temu."
On smatra kako "ovaj šok koji se dogodio na svjetskim tržištima, nije dugoročan."
Vučić: 'Moje je da se izborim za naš narod
Ministar Zdravko Marić ipak malo realnije objašnjava da je moguće i da država uzima manje: "Neću reći da ništa nije nedodirljivo. Sve je predmet i rasprava i zadiranja. Ako budemo smatrali da ćemo na taj način polučiti efekte, na to smo spremni."
Ruski predsjednik Vladimir Putin optužio je Europu da je odgovorna za to što će plin poskupiti čak 10 puta. Aleksandar Vučić je jučer nakon sastanaka s ruskim ministrom vanjskih poslova Sergejom Lavrovom otvoreno zamolio za bolju tarifu:
"Zamolio sam Putina, nije me sramota, da se nadam da će Srbija imati najpovoljniju cijenu plina u Europi. Ja to ne krijem. Moje je da se borim za naš narod."
Veliko poskupljenje u Hrvatskoj
Analitičari u Hrvatskoj predviđaju da će ukupno poskupljenje struje i plina iduće godine koštati kućanstva ukupno 2,2 milijarde eura.
"Izravna plaćanja onima koji su u najvećoj opasnosti od energetskog siromaštva, smanjenje poreza na energetike, prebacivanje pristojbi na opće oporezivanje", objašnjava Kadri Simson, povjerenica Europske komisije za energetiku.