GLOBALNA KRIZA ENERGENATA /

Panika na svjetskoj razini: Cijena nafta skočila i iznad 82 dolara, a i plin ruši rekorde; Evo kakve promjene slijede

Image
Foto: Shutterstock

Problem u opskrbi zaoštren je početkom tjedna odlukom Organizacije zemalja-izvoznica nafte (0PEC) o povećanju opskrbe u studenome za samo 400 tisuća barela dnevno

8.10.2021.
17:48
Shutterstock
VOYO logo

Cijene nafte ponovo su u petak prekoračile 82 dolara, potaknute manjkom u opskrbi energentima širom svijeta koji je podigao cijene plina na rekordne razine i potaknuo Kinu da zatraži hitno povećanje proizvodnje ugljena.

Na londonskom je tržištu cijena barela nafte porasla 58 centi u odnosu na prethodno zatvaranje, na 82,53 dolara. Na američkom se tržištu barelom trgovalo po 60 centi višoj cijeni, od 78,90 dolara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trgovci zabrinuti

Trgovce zabrinjava tijesna ponuda nafte zbog pojačane potražnje koju je potaknulo ublažavanje pandemijskih ograničenja i oporavak gospodarstva od pandemijske krize.

Problem u opskrbi zaoštren je početkom tjedna odlukom Organizacije zemalja-izvoznica nafte (0PEC) o povećanju opskrbe u studenome za samo 400 tisuća barela dnevno, unatoč zahtjevima velikih potrošača da znatno više povećaju proizvodnju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cijene nafte rasle su ovog tjedna i zbog naglog poskupljenja plina u Europi koje je potaknulo neke proizvođače struje da ga zamijene mazutom. 

Referentne cijene plina u nizozemskom TTF-u, preračunate u ekvivalent sirove nafte, iznosile su u petak oko 200 dolara za barel, ako se kao osnova za izračun uzme ista količina energije, prema Reutersovim izračunima na temelju podataka Eikona.

Image
TKO TO MOŽE PLATITI? /

Vozači se hvataju za glavu, cijene benzina su rekordne! 'Država neće pomoći, a EU-u to čak i odgovara. Reći ću vam zašto...'

Image
TKO TO MOŽE PLATITI? /

Vozači se hvataju za glavu, cijene benzina su rekordne! 'Država neće pomoći, a EU-u to čak i odgovara. Reći ću vam zašto...'

"Ubrzani prijelaz s plina na naftu mogao bi dodatno potaknuti potražnju za sirovom naftom koja bi se ove zime tako na sjevernoj hemisferi koristila za proizvodnju struje", naveli su u bilješci analitičari ANZ-a.

"Rast cijena drugih energenata, poput prirodnog plina i ugljena, pojačao je i rizik rasta cijena na tržištu nafte", objašnjava Christopher Kuplent iz Bank of America. Kina je rudarskim tvrtkama u Unutarnjoj Mongoliji u petak naložila da povećaju proizvodnju ugljena kako bi ublažile probleme u opskrbi toplinskom i električnom energijom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Američka vlada priopćila je da su svi "alati uvijek na stolu" kako bi se riješio problem nedovoljne opskrbe energijom, što bi moglo uključivati i prodaju nafte iz strateških rezervi, dodaje Reuters.

Odvojeno je OPEC danas objavio da je barel referentne košarice nafte njegovih članica jučer stajao 78,60 dolara, što znači da je pojeftinio 1,95 dolara u odnosu na prethodni dan trgovanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo