STRAŠNI PRIZORI /

Koji auti su najčešće na udaru zapaljenja i zašto? Stručnjak: 'Kod jednih postoji velika opasnost'

Prometni stručnjak Željko Marušić detaljno nam je objasnio kada dolazi do samozapaljenja automobila, što napraviti u tim slučajevima, ali i moramo li strepiti od električnih vozila koja znaju biti veliki problem kada se, iako rijetko, zapale.

3.11.2024.
11:34
VOYO logo

Često smo svjedoci požara vozila na našim cestama, a snimke buktinje često djeluju zastrašujuće. RTL je objavio snimku buktinje na vozilu na autocesti A1 Zagreb-Ploče-Karamatići između čvora Donja Zdenčina i naplate Demerje u smjeru Zagreba. Kako su kazali iz zagrebačke policije nitko nije ozlijeđen.

Kako ne bi došlo do takvih dramatičnih trenutaka, koji nažalost ponekad mogu završiti i tragično, treba redovito i kvalitetno održavati automobil. Tako se na vrijeme otklanjaju svi potencijalni problemi s električnom instalacijom te gorivnim i ispušnim sustavima, koji mogu izazvati požar. A rizik samozapaljenja automobila, benzinskih i dizelskih, postaje zanemariv. Kada su u pitanju električni automobili, tu je problem malo složeniji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
OPASNI STANDARD /

Nijemci za ovu gumu uveli paprene kazne. Hrvati je koriste. Stručnjak: 'Kod nas je puno gore'

Image
OPASNI STANDARD /

Nijemci za ovu gumu uveli paprene kazne. Hrvati je koriste. Stručnjak: 'Kod nas je puno gore'

Prometni stručnjak Željko Marušić detaljno nam je objasnio kada dolazi do samozapaljenja automobila, što napraviti u tim slučajevima, ali i moramo li strepiti od električnih vozila koja znaju biti veliki problem kada se, iako rijetko, zapale.

Kada dolazi do samozapaljenja automobila

Marušić kaže da kada je samozapaljenje u pitanju najprije treba utvrditi da je baš u tome stvar. "Naime, među svim zapaljenjima vozila, na samozapaljenje otpada manje od trećine, ostalo su zapaljenja kao posljedice kaznenog djela. A ta se, s jedne strane, dijele na prijetnje ili osvete vlasniku, u manjoj mjeri terorizam, a, s druge, na namjerna zapaljenja u svrhu ostvarivanja materijalne dobiti (od osiguranja) ili prikrivanja drugog kaznenog djela. Dakle, u istrazi zapaljenja vozila treba uvijek u obzir uzeti sve moguće opcije! Samozapaljenje vozila u pravilu nastaje kada gorivo dođe u kontakt s vrućim dijelom vozila, odnosno izvorom topline. Do toga može doći, prvo, uslijed tehničke neispravnosti, koja može biti uvjetovana lošim projektiranjem vozila, pogreškom u izradi ili lošim odnosno zanemarenim servisiranjem, kada gorivo koje iscuri iz sustava dođe u kontakt s visokozagrijanim dijelovima motora (glava i ispušni sustav) ili iskrenjem/zagrijavanjem uslijed neispravne električne instalacije u blizini gorivnog sustava i, drugo, pri snažnijem sudaru, kad gorivo iz sustava, uslijed oštećenja i prskanja, dođe u kontakt s visokozagrijanim dijelovima motora (glava i ispušni sustav)", kaže Marušić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kad su u pitanju klasična vozila rizik samozapaljenja benzinskih automobila višestruko je veća nego dizelskih, jer se benzin znatno lakše pali i intenzivnije gori od dizelskog goriva. Ako je došlo do samozapaljenja vozila znatno je veća vjerojatnost da je u pitanju benzinski automobil, a ako je do samozapaljenja došlo u sudaru, možete biti gotovo sigurni da je riječ o benzinskom, a ne dizelskom automobilu, objasnio je Marušić.

Električna vozila su poseban problem, jer se litijske baterije eksplozivno samozapale i gore takvim intenzitetom, uz temperature više od 2700 Celzijevih stupnjeva, da kritično ugrožavaju okolinu i vrlo teško se gase. "No statistika zasad ne pokazuje da su rizici zapaljenja električnih vozila veći nego kod benzinskih, u stacionarnom stanju i prilikom sudara. To je dijelom posljedica i premalog udjela električnih automobila na cestama (manji od 1 posto) te činjenice da je riječ o zasad mlađim vozilima pokrivenim jamstvenim održavanjem. Stvarni rizici i opasnosti od samozapaljenja električnih vozila tek će se pokazati", naglašava naš sugovornik.

Eksplozivni požar kod električnih automobila

Električnih automobila je sve više na cesti. Marušića smo pitali i na što bi nadležni trebali obratiti pažnju i na koji način zapravo gori takvo vozilo.

"Problem električnih automobila je što u slučaju samozapaljenja nastaje intenzivniji, eksplozivni požar, koji je toplinski i mehanički opasan za okoliš, brže se širi i znatno teže gasi. Razvijaju se temperature više od 2700 Celzijevih. Standardna oprema za gašenje na bazi CO2 je neučinkovita za gašenje, što je velik problem ako do samozapaljenja električnog vozila dođe u tunelu, u podzemnoj garaži, a posebice na trajektu. Početkom godine u korejskom gradu Incheonu u podzemnoj garaži eksplodirao je i buknuo Mercedes-Benz EQE, 59 sati nakon što je bio parkiran planuo. U požaru je uništeno 143 vozila, 23 osobe su ozlijeđene, a 700 je evakuirano. Vlasnici podzemnih garaža počeli su uvoditi zabrane parkiranja električnih automobila. U veljači 2022. na japanskom brodu Felicity Ace, u kojem se prevozilo 4000 skupocjenih automobila (VW, Audi, Porsche, Bentley, Lamborghini) buknuo je požar na električnom automobilu Porsche Taycan, koji se lančanom reakcijom proširio na ostale automobile i cijeli brod. Požar se nije uspio ugasiti tjedan dana i brod je potonuo. 2019. je blizu obale Brazila požar zahvatio brod Grande America s više od 2000 Audija i Porschea, koji su izgorjeli. Zbog toga je u siječnju norveška kompanija Havila Kystruten zabranila je prijevoz električnih automobila svojim trajektima, s obrazloženjem da nisu opremljeni za gašenje litijskih baterija na moru. U Grčkoj je od prošle godine propisano da se na trajekte smiju ukrcati električna vozila s baterijom napunjenom do 50 posto kapaciteta, premda manja napunjenost baterije samo umanjuje rizike samozapaljenja", objasnio je prometni stručnjak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tragedija u Novom Sadu

Električni automobili otvaraju problem izazivanja požara ljeti, posebice na obali, gdje su na mnogim mjestima ceste, odmarališta uz cestu i parkirališta okružena borovom šumom. Koliko su električna vozila opasna pokazala je u kolovozu 2024. tragedija u Novom Sadu, kad se u stanu zapalio električni romobil priključen na struju te su u stravičnom požaru stradali roditelji i četvero male djece.

"Hrvatska čim prije trebala donijeti pravilnik o uvjetima za parkiranje električnih automobila u podzemne garaže, vanjska parkirališta u posebnim zonama i prijevoz trajektima, kojima treba propisati specijalnu opremu za gašenje električnih automobila. Zamislite da se ljeti, na nekom našem starom trajektu bez odgovarajuće protupožarne opreme, a prepunom vozila i putnika eksplozivno zapali jedan električni automobil?! Mogla bi nastati najveće pomorska katastrofa u hrvatskoj povijesti s nesagledivim posljedicama na turizam i gospodarstvo", kaže nam Marušić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Problemi s osiguranjem

Problem je i s osiguranjem od rizika zapaljenja, jer će osiguravateljske kuće, nakon što vlasnicima vozila isplate štetu od zapaljenih vozila u podzemnoj garaži ili na trajektu, regresno potraživati odštetu od proizvođača vozila, ali i od brodara, odnosno vlasnika velikih garaža/parkirališta, ako se utvrdi da je požar iniciralo samozapaljenje električnog vozila, a oni ne posjeduju odgovarajuću opremu i tehnologiju za gašenje zapaljenih litijskih baterija. "Tako je u slučaju zapaljenja japanskog broda Felicity Ace s 4000 skupocjenih vozila, u kojem su, uz dodatnu štetu izgubljeni i brod i vozila, osiguravateljska tvrtka odbila platiti nadoknadu te je tužila proizvođača vozila, koncern Volkswagen, za štetu od 500 milijuna eura. To kod nas još nije regulirano, a posebice mogu biti ugroženi vlasnici ugroženih automobila bez kasko osiguranja", objasnio je Marušić.

Što treba učiniti kada dođe do samozapaljenja automobila?

U slučaju samozapaljenja vozila najprije treba isključiti motor i zakočiti automobil te potom naložiti svim osobama da ga napuste i po potrebi pomoći im izaći, posebice djeci. Ako imate aparat za gašenje upotrijebite ga, zatražite pomoć okoline te po potrebi, za stručnu pomoć, pozovite 112. Najvažnije za smanjenje rizika samozapaljenja je redovito, kvalitetno održavati automobil u kojem se pravodobno otklanjaju svi potencijalni problemi s električnom instalacijom te gorivnim i ispušnim sustavima, koji mogu izazvati požar. Time rizik samozapaljenja automobila, benzinskih i dizelskih, postaje zanemariv.

Usto treba izbjegavati maksimalno opterećivati automobil i motor, posebice pri visokim temperaturama, jer se time povisuju radne temperature motora, što povećava trošenje vitalnih dijelova automobila i rizik samozapaljenja. Treba voziti umjereno.

Ulijevanje skupljeg 100-oktanskog benzina, umjesto standardnog 95-postotnog, osim što povećava snagu motora za 2-3 posto i za toliko smanjuje potrošnju goriva, smanjuje i rizik samozapaljenja automobila, statički, u vožnji i sudaru. Što je veći oktanski broj, benzin je otporniji na samozapaljenje, zaključuje Marušić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

POGLEDAJTE VIDEO: Hrvoje Prpić objasnio kolika je opasnost od požara na električnim automobilima

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo