Premijer Andrej Plenković rekao je u srijedu na sjednici Vlade da se reformskim paketom kojim su obuhvaćeni državni i javni službenici ulaže u rast plaća te u pravednije i učinkovitije reguliranje cijeloga sustava.
Na današnjoj sjednici Vlade je, između ostalog, nacrt prijedloga zakona o plaćama u državnoj službi i javnim službama te nacrt prijedloga zakona o državnim službenicima.
"To je zajedničko ulaganje u rast plaća i bolje, pravednije, učinkovitije reguliranje cijeloga sustava i zato su ta dva zakona pravi, veliki reformski paket na kojem se radilo zaista jako dugo i jako temeljito", poručio je Plenković na sjednici Vlade.
Govoreći o zakonu o državnim službenicima i namještenicima, rekao je da je to zakon koji se dugo priprema u smislu plaća u državnoj i javnoj službi.
"Ta tema izaziva veliku medijsku pozornost i interes javnosti. Ovaj zakon je veliki reformski zakon kojim se nastoji provesti načelo jednake plaće za jednak rad - to je glavna poruka ovog zakonskog okvira", pojasnio je.
Uvodi se sustav nagrađivanja službenika, a ocjenjivanje rada službenika stavlja se u korelaciju s njihovim plaćama i nagradama, dodao je.
Propisuje se vrednovanje radnih mjesta prema utvrđenim kriterijima, jamči se pravednost među službenicima, veća učinkovitost, bolji sustav kvalifikacija, stručnost i sposobnosti kandidata, transparentni sustav te se nudi daljnji rast plaća.
Ono što je posebno važno, naveo je Plenković, uvodi se centralizirani sustav zapošljavanja, a novost je da se uvodi obveza potpisivanja izjave o nepostojanju sukoba interesa za državne službenike.
"Time se povećava i transparentnost i jača normativni okvir za suzbijanje i borbu protiv korupcije", naveo je premijer.
Zaposlenike u državnim i javnim službama koji su obuhvaćeni ovim zakonom, uključujući i one u pravosuđu, podsjetio je na postignut dogovor sa sindikatima koji obuhvaća 220 tisuća ljudi u sustavu državne i javne službe.
"Od 1. srpnja, dakle s isplatom u srpnju za plaću u lipnju, omogućili smo najveći rast plaća ikada na ovaj način - od 100, 80 i 60 eura. To je ogroman iskorak kako bi se pomoglo onima koji rade u državnim i javnim službama u kontekstu ukupnog ekonomskog i socijalnog stanja u Hrvatskoj", rekao je.
Donošenjem novog zakona radit će se na dvjema uredbama - uredbama za javne i uredbama za državne službenike i namještenike koje će također zajamčiti dodatni rast plaća u idućoj godini, poručio je Plenković.
Pogledajte video: Prepiru se Plenković i Dobronić. On ima 3600, ja 3200: Doznali smo tko u politici zarađuje najmanje, tko najviše