Okusi naših baka i djedova, oni sa sela, vratit će mnoge u sjećanja djetinjstva, probuditi najljepše uspomene. No pomalo se zaboravljaju, kao i recepti kako se radi domaća zimnica ili ono "nešto naše".
Na Danas.hr-u u serijalu u suradnji s prof. dr.sc. Ivom Grgićem, akademikom i profesorom Agronomskog fakulteta u Zagrebu, donosimo recepte kako pripremiti svoj svježi sir, kako napraviti slatke mazalice od sezonskog voća, ukiseliti ciklu i papriku, a ovog puta i kako ukiseliti svoj kupus, za neke zelje, i sve to na 15. katu nebodera u Zagrebu, Rijeci ili Splitu.
Ovog puta pitali smo prof. Grgića je li moguće napraviti svoje domaće kobasice u stanu, u zagrebačkom ili splitskom neboderu, a on je s veseljem prihvatio izazov i odgovorio - 'Još kako'!
Ovog puta prof. Grgić podijelio je svoje iskustvo spravljanja domaće kobasice koje lako može napraviti svako od nas u svojoj kuhinji:
"Koliko puta ste dolazeći na vaš dvanaesti kat mrzovoljno, skrivajući ljubomoru, rogoborili na suseda 'kako se od njegovih pečenih kobasica' ne može živjeti i 'zašto je i dolazio sa sela kada selo ne može iz njega'.
I ulaskom u kuhinju, požurili ste po 'domaće' kobasice koje je kupila vaša supruga po 'vrlo povoljnoj cijeni' i žurno ste ih stavili na tavu. I gle vraga, jedina sličnost vaših i susedovih kobasica je ta da je iza obojice ostalo malo masti na kuhinjskoj plohi. A sve ostalo je bilo različito.
I da ste kušali njegove 'seljačke', zabranili bi kupovinu ali i unos 'domaćih' u svoj stan. A tako je jednostavno imati kvalitetne svježe kobasice, tisuću puta ste mogli pitati suseda kako on to dela ili još jednostavnije, zamoliti suseda da vam pomogne i pokaže tu jednostavnu mudroliju. A doma spravljene kobasice osim na tavi, dobro dođu kuhane, u varivu po domaći čušpajzu, a možete ih "baciti" i na roštilj kada vam dođu prijatelji.
A tek sa već spravljenim zeljem i krvavicama, za koje recept uskoro dolazi, e to je posebna priča.
U našoj se kući već godinama ne kupuju 'vrhunske, domaće kobasice', bez obzira jesmo li u bazi, na Šalati, ili u rezidenciji u Posavskim, po meni, Bosanskim Bregima. Da ne bi narušili slogan naše kuće kod prerađevina 'ne darujemo niti prodajemo', nudimo vam recepturu za vaše kobasice.
Kako je teško doći do svinjetine s gospodarstva, osim vremena svinjokolja, i mi često koristimo 'što jeftinije u trgovini'. Pripremite svinjsku plećku, slaninu, svinjska crijeva, sitnu sol, slatku i ljutu papriku, crni mljeveni papar, dvije glavice češnjaka, šećer i bijelo vino.
Meso od plećke, a slanina da ne bude 'suha'
Kupimo 10 kg plećke bez kosti, ali je ona za kobasice suha, te nam treba još 3 kg slanine. Sve skupa usitnimo na stroju kod kuće ili zamolite mesara da to učini za vas, na rešetki desetki, te prerada može započeti.
Češnjak očistite, usitnite, zalijte s pol litre zagrijane vode, pokrijte i ostavite da stoji. Smjesu dva do tri puta ručno dobro promiješajte. Neka vas ne straši slanina, kobasica za pečenje i kuhanje treba biti sočna, a sjetite se kobasica za "Advent u Zagrebu" koja je ostavila točkasti trag na vašoj odjeći.
Smjesi dodajte 2posto sitne soli, tj. 26 dkg. Također, stavite žlicu soli, 50 grama slatke i 50 grama ljute paprike, oko 50 grama papra, 2 dl bijelog vina i procijeđenu vodu od češnjaka.
Sve to dobro promiješajte tako da dobijete kompaktnu masu, a je li dobro, vidite ako napravite lopticu koja se lako odvaja od prstiju i ne raspada kada je ispustite.
Test 'pljeskavice'
Odgovara li vam smjesa i je li spremna za punjenje, provjerite s malom pljeskavicom na malo ulja. Ako treba dodajte ljutine i soli, dodajte – ukusi su različiti, ali ne zaboravite da će kuhanjem vaša kobasica malo izgubiti na ljutini i slanosti.
Za to vrijeme crijeva su u toploj vodi. Pazite kod raspetljavanja da ih ne oštetite. Dobra su vam tanja crijeva te ih kupite promjera 30/32. Naravno, trebati ćete više metara nego da kupite ona šira, ali ona se koriste za sušene kobasice.
Kod punjenja crijeva mesnim nadjevom ipak vam treba pomoć. Kada je crijevo napunjeno, a dužine je oko metra, nježno zavrtite na dužini oko 17 cm i tako dobijete 'ogrlicu' od šest, sedam kobasica.
Neka se 'cijede' na balkonu
Kada ste okončali posao, a radili ste na dvanaestom katu, bilo bi dobro kobasice staviti na balkon da se malo ocijede. Zbog toga je preporuka da ih pripremite popodne i da malo 'odmore' preko noći, a onda ih ujutro stavite po nekoliko u vrećice za zamrzivač i koristite po potrebi.
Nemojte ih zaboraviti, jer i u zamrzivaču se gubi na kakvoći ako ih dugo ne konzumirate.
Ako ste sve radili kod prijatelja koji imaju mogućnost dimljenja, dovoljna su jedan ili dva dima, tri dana neka budu na zraku, te s njima u zamrzivač. Ovakve su kobasice ukusnije nego one izravno 'sa stola u zamrzivač'.
Računica - domaće i jeftinije
I naravno, sada se pitate što dobivate. Za relativno malo truda dobili ste 13 kg kobasica koje bi, u prosjeku, platili 156 eura.
A kakvoćom ste dobili ono što odgovara vašem nepcu i od upotrjebljenih sastavnina za koje znate koje su i kakva su. A za to ste uložili oko 45 eura. Nije sve u novcu, ali ipak ne zaboravite kada vas 'vaš' mesar ponudi 'domaćim' kobasicama po XXX eura, samo danas i samo za vas, mogli ste i bolje proći, a ne gunđati.
U svakom slučaju - u slast!"
S prof. Ivom Grgićem pokrenuli smo serijal u kojem donosimo provjerene recepte za zimnicu, slasne mazalice, domaće delicije kao što su ajvar i pindžur...