Prelazak s kune na euro tehnički je proveden "relativno uspješno", ustvrdio je Željko Garača, profesor s Ekonomskog fakulteta u Splitu, ali je "halabuku koje se digla oko podizanja cijena i zaokruživanja" ocijenio "političkom i populističkom".
"Zbog opravdanog gnjeva građana i porasta cijena, Vlada je pokušala gnjev usmjeriti prema nekima drugima, trgovcima prije svega. Ozbiljnog ekonomskog učinka sve to neće imati", kazao je Garača za N1 dodavši da "nitko nije smio biti iznenađen poskupljenjima u razdoblju iznimno visoke inflacije".
'Inflaciju može iskontrolirati jedino tržište'
U tom smislu, iznio je prognozu koju uši ne vole čuti.
"Cijene će i dalje rasti, bez obzira na sve ovo što se sada događa. Vlada se malo povukla. Ovi što su podigli cijene, a nisu vratili isto su napravili glupost, a ova serviranja nalaza inspekcije opet je u stvaranju neke histerije”, rekao je Garača.
Po njegovom mišljenju, inflaciju može iskontrolirati jedino tržište.
"Euro s poskupljenjima nema nikakve veze. Kasnijim analizima će se utvrditi koliko je u tekućoj inflaciji udio eura. Mislim da će biti upravo na onome koliko je i prognozirano - do 0,5 posto, a sve ovo ostalo je tekuća inflacija koju Vlada ne može kontrolirati. Nju iskontrolirati može jedino tržište". smatra Garača.
'U tržišnoj ekonomiji nema neopravdanog dizanja cijena'
Podsjeća da situacija i u ostatku Europe nije bajna.
"Bit će još teže, ali to je izvan kontrole vlada. Vlada se eventualno mogla bolje pripremiti ili barem promijeniti strategije komunikacije gdje su stalno najavljivali da poskupljenja neće biti, a ona su se morala dogoditi. To je najviše što je mogla, bolje informirati građane", kaže.
Za zamrzavanje velikog broja proizvoda kaže da bi sigurno dovelo do nestašice istih.
"Kako ćete dokazati je li netko opravdano ili neopravdano podigao cijene? To je vrlo arbitrarno. U tržišnoj ekonomiji nema neopravdanog. Jedino tržiše i kupci mogu reći je li nešto opravdano ili nije", rekao je garača za N1.