Smrznuto blato i snijeg usporili su ukrajinsku protuofenzivu, dok opkoljene ruske trupe nastoje stabilizirati položaje na bojišnicama na jugu i istoku zemlje. Ruske jedinice, predvođene ozloglašenim plaćenicima Wagnerove skupine, još uvijek bjesomučno napadaju razoreni Bahmut, grad na istoku zemlje, gdje su ukrajinske snage navodno prisiljene uzmicati.
Na strateškoj razini, međutim, operacije su usporene do puzanja nakon značajnih ukrajinskih pobjeda. Borbe su sada uglavnom svedene na topničke okršaje, dok zapovjednici čekaju da niske zimske temperature zalede tlo i otežaju nove mehanizirane ofenzive, piše Newsweek.
'Ukrajinci su u odličnoj poziciji za napredovanje'
Ukrajinci su u protunapadima dosada oslobodili oko 63 posto teritorija okupiranog od 24. veljače. Sada topništvo i timovi specijalnih snaga pripremaju teren za sljedeću veliku ofenzivu.
"Mislim da su Ukrajinci u odličnoj poziciji za napredovanje", rekao je za Newsweek Mark Voyger, bivši posebni savjetnik za ruska i euroazijska pitanja zapovjednika američke vojske u Europi .
"Čini se da je Ukrajina spremna nastaviti ofenzivu što je duže moguće. Na temelju izjava američkog ministra obrane Lloyda Austina i drugih dužnosnika, čini se da su svi zapadni saveznici prihvatili činjenicu da Ukrajinci neće stati. Ne vidim nikakvu želju ili bilo kakav pokušaj pritiska na Ukrajinu da se zaustavi na ovoj točki i pristupi pregovorima", pojasnio je Voyger.
Kijev pomno krije svoje planove
Gdje će čekić pasti, ostaje za vidjeti. Kijev pomno čuva svoje planove, a dobro se poslužio varkom ranije ove godine kada je javno najavljivanoj i dugo očekivanoj ofenzivi prema Hersonu prethodila iznenadna ofenziva kojom je oslobođena cijela sjeveroistočna Harkivska regija.
"Ukrajinci su briljantno prevarili sve, ponajviše Ruse", kaže Voyger.
Postoje dobri razlozi za napade na obje fronte. Na jugu bi se ukrajinske trupe mogle pomaknuti iz Zaporožja prema Melitopolju, koji je okupiran prvihm dana invazije. Takav bi pomak potencijalno omogućio ukrajinskim snagama da presjeku vitalne željezničke i cestovne veze koje se protežu od granica Rusije prema zapadu, preko okupiranog Mariupolja do Krima. Uspješan prodor Ukrajinaca do obale Azovskog mora na jugu mogao bi ostaviti ''u džepu'' veliki broj Rusa koji drže istočnu obalu Dnjepra i ugroziti Krim.
Oči uprte prema jugu Ukrajine
Na istoku je ukrajinska protuofenziva usporena na granicama Harkivske i Luhanske oblasti. Ali Luhansk i Donjeck važni su politički ciljevi i djelomično su pod ruskom okupacijom još od 2014. godine. Zauzimanje jedne ili obje regije, bio bi zadan ozbiljan politički udarac Kremlju, a više ruskih naselja preko granice dolo bi u domet ukrajinskih trupa.
Roman Kostenko — jedan od poznatih "kiborga", ukrajinskih vojnika koji su branili zračnu luku Donjeck 2014. godine, a sada zastupnik u ukrajinskom parlamentu — rekao je za Newsweek da je južna fronta široka, a brza rjeka Dnjepar predstavlja problem ukrajinskoj vojsci.
"Vrlo ju je teško prijeći po svim vremenskim uvjetima", kaže Kostenko, koji je sudjelovao i u oslobađanju svoga rodnog Hersona.
Dnjepar sada razdvaja ukrajinske i ruske položaje.
"Hoćemo li sada pokušati prijeći rijeku da oslobodimo teritorije na drugoj obali? Čisto sumnjam. Što se tiče povratka teritorija, imamo pravce koji obećavaju — Zaporožje, Melitopolj, Berdjansk", objasnio je Kostenko.
Ukrajinska vojska priprema se za novu ofenzivu
Rusi dramatično ovise o Krimskom mostu
"Ako tamo uspijemo razbiti ruske linije, tada imamo dobre šanse da se vratimo na južnu obalu Dnjepra kako bismo oslobodili ostatak Hersonske regije. Ako to uspijemo postići, dijelovi Hersona koji su još uvijek pod kontrolom Rusije bit će u velikoj mjeri odsječeni, a sva njihova logistika morat će se preusmjeriti preko Krima. A to je vrlo uzak koridor: Krim je za nas poluotok, ali za Ruse je otok", objasnio je Kostenko.
Sve što Rusi tamo imaju je, kaže, Krimski most.
'Nedavno smo vidjeli da to nije najsigurnija i dobro branjena struktura. Još uvijek imaju i brodski transport, ali na taj način se moćže dostaviti tek dio onoga što se može dostaviti kopnom i željeznicom. Ako ga uspijemo presjeći, preostale ruske trupe mogle bi ostati odsječene na isti način na koji su one na desnoj obali bile odsječene prije nekoliko mjeseci", kazao je ostenko za Newsweek.
Rusi pokušavaju stabilizirati položaje
I Voyger kaže da se južni dio bojišta trenutno čini boljim za napredovanje, nego istočni.
"Radije bih napredovao što je brže moguće prema Melitopolju u pokušaju da okružim i odsječem Krim. U suprotnom će Rusi iskoristiti vrijeme da nakrcaju zemlju svim vrstama obrambenih naprava na cijelom tom području. Logično bih napredovao u najvećoj mogućoj mjeri i pokušao zauzeti Melitopolj s njegovim komunikacijskim i prometnim čvorovima. To je ključno za kontrolu. A onda bi, naravno, bilo potrebno smanjiti pritisak na Bahmut i osloboditi dijelove Donjecka", smatra Voyger.
Rusi 'Bez pobjede'
S druge strane, čini se da Moskva ima nekoliko dobrih opcija da povrati zamah u sukobu. Kremlj će, rekao je Voyger, vjerojatno provesti zimu pokušavajući stabilizirati svoje linije bojišnice vojnim sredstvima, diplomatskim sredstvima, napadima na infrastrukturu, dovođenjem pojačanja te gomilanjem snaga duž ukrajinsko-bjeloruske granice.
"Ipak, mislim da neće uspjeti", rekao je Voyger.
'Putin je opsjednut postizanjem bilo kakve pobjede'
Kostenko, pak, kaže kako se čini da je Putin opsjednut postizanjem neke vrste pobjede, čak i uz veliku cijenu.
"Neprijatelj je već neko vrijeme bez ikakve pobjede. Nisu postigli zadane ciljeve 'demilitarizacije', 'denacifikacije', zauzimanja Kijeva i bilo čega drugog što su u početku obećali. Stalno su u zaostatku, povlačeći se u najmanje pet područja. Stoga im je potrebna neka vrsta pobjede, makar i šuplja, nešto s čime Putin može izaći pred Ruse. Oni idu u posljednji pokušaj da osiguraju cijelu Donjecku i Luhansku regiju, iako su, po mom mišljenju, imali više izgleda u Zaporožju. Ne zato što se mi tamo ne branimo, već zato što bi to strateški bilo privlačnije, dok je Donbas čisto politička meta. Kremlj traži političku pobjedu s kojom bi se reklamirao, a za nas je ključno ojačati obranu u tim dijelovima dok mobiliziramo svoje snage za nadolazeću protuofenzivu u Zaporožju", kazao je Kostenko za Newsweek.