UKRAJINA TUŽILA RUSIJU /

Od Međunarodnog suda pravde traže da utvrdi je li bilo genocida u Donbasu: To je jedno od Putinovih opravdanja za invaziju

Image
Foto: >Thinkstock, Andres Garcia Martin

Rusija je optužila Ukrajinu za genocid u regiji Donbas, zbog čega je i pokrenula invaziju, ali i dobila tužbu pred Međunarodnim sudom pravde

28.2.2022.
0:03
>Thinkstock, Andres Garcia Martin
VOYO logo

Ukrajina je podnijela tužbu protiv Rusije najvišem sudu UN-a, odbacujući tvrdnju Moskve da je izvršila invaziju na svog susjeda kako bi spriječila genocid i tražeći od sudaca da nalože hitno zaustavljanje ruskih vojnih operacija. Ruski predsjednik Vladimir Putin ustvrdio je da je Ukrajina počinila genocid u regiji Donbas u istočnoj Ukrajini i rekao da je invazija stoga opravdana kako bi se genocid zaustavio.

Image
POMIRLJIVI TONOVI IZ MOSKVE /

Putin: 'Želimo li mi rat ili ne? Naravno da ne'; Govorio o genocidnoj situaciji i isporuci plina Europi

Image
POMIRLJIVI TONOVI IZ MOSKVE /

Putin: 'Želimo li mi rat ili ne? Naravno da ne'; Govorio o genocidnoj situaciji i isporuci plina Europi

U podnesku Međunarodnom sudu pravde (ICJ) u Den Haagu u kojem je odbacila optužbe za genocid, Ukrajina je zatražila od sudaca da nalože takozvane "privremene mjere" za zaštitu Ukrajine. ICJ je u nedjelju potvrdio da je primio zahtjev.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Neslaganje oko genocida

ICJ je sud Ujedinjenih naroda za rješavanje sporova između država, a Kijev kaže da se dvije strane spore oko značenja Konvencije o genocidu iz 1948., ugovora koji su obje potpisale. Kijev je od suda zatražio da presudi o neslaganju oko "postojanja djela genocida" i ruske tvrdnje da ima zakonsko ovlaštenje za poduzimanje vojne akcije protiv Ukrajine. Predmeti pred najvišim sudom UN-a općenito traju godinama, ali rasprave o privremenim mjerama u prošlosti su se održavale u roku od nekoliko tjedana od podnošenja zahtjeva.

Ukrajina je zatražila od sudaca da nalože Rusiji da "odmah obustavi vojne operacije započete 24. veljače 2022. koje kao svoju navedenu svrhu i cilj imaju sprečavanje i kažnjavanje navodnog genocida u Luhanskoj i Doneckoj oblasti Ukrajine". Ukrajina je ranije nastojala uključiti još jedan sud u Haagu, Međunarodni kazneni sud (ICC), koji se bavi optužbama za ratne zločine protiv pojedinaca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sud bi mogao istražiti navodne zločine

Nakon ruske aneksije Krima u ožujku 2014. i naknadnih borbi u istočnoj Ukrajini između proruskih pobunjenika i ukrajinskih vladinih snaga, Kijev je prihvatio nadležnost ICC-a za zločine protiv čovječnosti i ratne zločine počinjene na njegovu teritoriju od veljače 2014. godine.

U prosincu 2020. Ured tužitelja objavio je da ima razloga vjerovati da su ratni zločini i drugi zločini počinjeni tijekom sukoba. Službeni zahtjev za otvaranje potpune istrage nije podnesen sucima, ali tužitelj ICC-a Karim Khan u petak je izrazio zabrinutost zbog ruske invazije i rekao da bi sud mogao istražiti navodne zločine koji proizlaze iz trenutne situacije.

Najnovije vijesti iz Ukrajine pratite OVDJE.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
bomba
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo