Registracija
Ako imaš Voyo pretplatu, registriraj se istim e-mailom i čitaj net.hr bez oglasa! Saznaj više
Toggle password visibility
Toggle password visibility
Već imaš račun?
Obnovi lozinku
PRVI U EUROPI /

Susjedi zadali udarac Izraelu: Spremaju ekonomske sankcije, evo što ciljaju

Sredinom prošlog mjeseca Slovenija je proglasila izraelskog ministra nacionalne sigurnosti Itamara Ben-Gvira i izraelskog ministra financija i obrane Bezalela Smotriča nepoželjnim osobama (persona non grata)

VOYO logo
VOYO logo

Slovenija, koja je prošloga tjedna postala prva europska zemlja koja je zabranila uvoz, izvoz i tranzit oružja u i iz Izraela, sada priprema dodatne sankcije usmjerene protiv te zemlje koje bi trebale biti potvrđene ovoga tjedna. 

Slovenski 24 Ur neslužbeno doznaje da je vlada blizu usvajanja embarga na uvoz proizvoda i hrane podrijetlom iz ilegalnih izraelskih naselja na Zapadnoj obali čime će postati prva europska zemlja koja uvodi ekonomske sankcije Izraelu. 

Ministarstvo infrastrukture razmatralo je i prekid zračnog prometa s Tel Avivom, međutim kažu da trenutačno ne postoji zakonska mogućnost za to.  Neslužbeno, vjeruje se da će se ipak odlučiti za taj potez nakon završetka sezone u listopadu. 

"Od izbijanja rata, Slovenija je poduzela niz mjera protiv Izraela. Čini se da je odlučila stati na stranu Hamasa", ranije je ustvrdila izraelska veleposlanica Ruth Cohen-Dar. Ministarstvo vanjskih poslova pozvalo ju je prošloga tjedna da komentira neprihvatljivo izgladnjivanje i ubijanje civila i katastrofalne situacije u Gazi. 

Nove mjere

Sredinom prošlog mjeseca Slovenija je proglasila izraelskog ministra nacionalne sigurnosti Itamara Ben-Gvira i izraelskog ministra financija i obrane Bezalela Smotriča nepoželjnim osobama (persona non grata) nakon što ministri vanjskih poslova članica Europske unije nisu uspjeli postići zajednički dogovor o djelovanju protiv Izraela.

Slovenska vlada u nadolazećim tjednima namjerava pripremiti daljnje mjere protiv izraelske vlade, koju optužuju za ozbiljna kršenja međunarodnog humanitarnog prava.  

Dok raste međunarodni pritisak na Izrael da prekine svoju vojnu operaciju u Gazi zbog katastrofalnih humanitarnih uvjeta koji ondje vladaju, prosvjedi su sve glasniji i u samom Izraelu.

Od početka se vojnoj akciji protiv Hamasa protive dvije vodeće izraelske organizacije za ljudska prava, B’Tselem i Liječnici za ljudska prava. Krajem srpnja prvi put su javno prozvale izraelsku vlast za genocid zbog ubojstava i izgladnjivanja tamošnjeg stanovništva.

POGLEDAJTE VIDEO: Benjamin Netanyahu najavio širenje vojnih operacija u Gazi

VOYO logo
Pročitaj i ovo
VOYO logo
VOYO logo
Regionalni portali