Ruski predsjednik Vladimir Putin godinama se okružio muškarcima koji su mu povlađivali, guštajući u njihovim pohvalama, a nagrađujući njihovu pohlepu i gledajući postrance dok su pljačkali zemlju.
Sve što je Putin tražio u zamjenu bila je bezuvjetna lojalnost, a ista je stavljena na kušnju nakon njegove ničim izazvane invazije na Ukrajinu. Ali, u četiri tjedna otkako je naredio svojoj vojsci da napadne susjednu državu, njegov uski krug pouzdanika pokazao je znakove napetosti, piše Washington Examiner.
A ruski čelnik i bivši obavještajac KGB-a nije dobro reagirao na odbijanje. Svoj zlokobni pogled usmjerio je na one koji su pokazali ikakvo oklijevanje i obećao da će "očistiti" Rusiju od izdajnika.
Šojgu naglo nestao iz javnosti nakon 'problema sa srcem'
Sergej Šojgu, ruski ministar obrane od 2012., nestao je iz očiju javnosti sa "srčanim problemima", samo nekoliko dana nakon što je objavljeno da je Putin započeo lov na vještice kako bi iskorijenio nelojalne članove svog najužeg kruga nakon vijesti koje su primile Sjedinjene Države i Britanija o propadanju njegovih vojnih planova.
Šojgu, koji je bio zadužen za krvavu invaziju koja je dovela do smrti do 15.000 ruskih vojnika, nije viđen 13 dana sve dok se u četvrtak ponovo nije pojavio na snimku sastanka Vijeća sigurnosti Kremlja koji je emitiran na ruskoj državnoj televiziji.
Međutim, nekoliko neovisnih ruskih medij, sugeriralo je da video datira otprije te da se radi o staroj snimci Šojgua.
Šojgu je prvi priznao da su sankcije zatekle Rusiju
Pentagon je u srijedu otkrio da ni oni nisu uspjeli kontaktirati Šojgua ili druge visoke vojne dužnosnike Kremlja. Njegova kći Ksenia (31) navodno je pozirala za u ukrajinskim bojama, žutoj i plavoj.
Nestanak iz javnosti uslijedio je nakon prvog priznanja visokog ruskog dužnosnika da je poplava zapadnih sankcija zatekla zemlju nespremnu.
"Nitko tko je predviđao kakve će sankcije Zapad donijeti nije to mogao zamisliti", priznao je u srijedu i ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov skupini studenata Moskovskog državnog instituta za međunarodne odnose. “To je lopovluk”, dodao je.
Neki bivši suradnici sada su u kućnom pritvoru
Ovo priznanje vjerojatno se nije svidjelo njegovom šefu Putinu, koji je već naredio uhićenje više visokih vojnih zapovjednika, optužujući ih za sve - od rasipanja goriva do propusta obavještajnih službi na terenu koji su doveli do ruskih gubitaka.
Putin je također odbacio dugogodišnjeg saveznika Aleksandra Bortnikova, čelnika Federalne sigurnosne službe (FSB), te Valerija Gerasimova, načelnika ruskog glavnog stožera, izvijestio je Daily Mail. Šuška se da bi Bortnikov mogao bio zamjenski vođa Rusije kada bi Putin pao u slučaju državnog udara.
Putin je također odredio još dvojici službenika FSB-a, general-pukovniku i šefu ‘Pete službe’ Sergeju Besedi te njegovu zamjeniku Anatoliju Boljuku kućni pritvor.
'Putinovi suradnici govorili su mu ono što je želio čuti'
Ruska nesposobnost da brzo zauzme Kijev nedvojbeno je dovela do Putinove emocionalne spirale, kažu ruski analitičari.
Čini se da su donedavno Putinovi savjetnici, "plašeći se njegovih odgovora, Putinu rekli ono što je želio čuti", rekli su ruski novinari Irina Borogan i Andrej Soldatov iz Washingtonskog Centra za analizu europske politike.
Sada se, suočen sa realnošću ukrajinskog otpora i težinom globalnih sankcija protiv njegove zemlje, Putinov najuži krug zatvara.
Što bi sljedeće Putin mogao učiniti?
"On više nije isti hladnokrvni diktator bistrih očiju kakav je bio 2008.", rekao je bivši direktor CIA-e John Brennan za NBC News. Drugi zapadni diplomat rekao je medijima da postoji zabrinutost oko toga što bi Putin mogao učiniti sve veća, a on sve nestalniji. "Glavna briga su informacije koje dobiva i koliko je izoliran", rekao je izvor. "Ne vjerujemo da ima realno razumijevanje onoga što se događa."
Glavobolju mu vjerojatno doprinosi i ostavka Anatolija Čubajsa, bivšeg ruskog izaslanika za klimu i čovjeka koji je Putinu dao prvi posao u Kremlju. Čubajs je najpoznatiji po reformi ruskog gospodarstva u kasnim 1990-ima nakon pada Sovjetskog Saveza. Privatizacije pod njim pomogle su tadašnjem predsjedniku Borisu Jeljcinu da stvori veliki broj vrlo bogatih ruskih oligarha.
"Da, Čubajs je dao ostavku svojom voljom", rekao je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov. "Ali je li otišao ili ostao u Rusiji, to je njegova osobna stvar."