'ZABRINUTI ZA SVOJE FOTELJE' /

Političari imaju razloga za strah: Njihovi protivnici bi mogli zlonamjerno koristiti novu tehnologiju da ih kompromitiraju

Image
Foto: Zvonimir Barisin/Goran Kovacic/Patrik Macek/Dejan Rakita/Pixsell

Kao i u mnogim drugim slučajevima, čini se da su političari na Balkanu prije svega zabrinuti za 'svoje fotelje', a tek onda o utjecaju AI tehnologije na šire društvo

22.8.2023.
15:03
Zvonimir Barisin/Goran Kovacic/Patrik Macek/Dejan Rakita/Pixsell
VOYO logo

Posljednjih mjeseci gotovo svakodnevno možemo čuti upozorenja brojnih stručnjaka, aktivista, ali i vlada mnogih zemalja, Europske unije, pa čak i Ujedinjenih naroda o iznimno brzom razvoju različitih inačica umjetne inteligencije (Artificial intelligence, Ai).

Umjetna inteligencija se tako brzo razvija, da je u manje od godinu dana od eksperimentalnih servisa na internetu (proof of concept, confirmation of concept) već počela preuzimati brojne poslove u tvrtkama, pa čak i ugrožava pojedinačna radna mjesta. “Umjetna inteligencija, korištena u zlonamjerne svrhe, može uzrokovati iznimno velike probleme diljem svijeta, kao i vrlo negativan utjecaj na sve slojeve društva”, upozorio je ljetos glavni tajnik UN-a Antonio Guterres.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

A u regiji Balkana posljednjih su mjeseci najavljeni novi zakonski okviri i regulacija korištenja AI softvera. Kao i u mnogim drugim slučajevima, čini se da su političari na Balkanu prije svega zabrinuti za 'svoje fotelje', a tek onda o utjecaju AI tehnologije na šire društvo. Diljem svijeta već se nekoliko puta pokazalo zlonamjerno korištenje umjetne inteligencije u svrhu predizborne kampanje i kompromitacije političkih protivnika. Brojni softveri mogu stvoriti 'uzorak glasa' (voice sample), a zatim pomoću AI-algoritama 'naučiti' umjetnu inteligenciju da izgovara tekstove i poruke, kao što bi to činio pravi govornik, tj. državnik ili političar.

Image
KAO IZ SF FILMOVA /

Jezivi novi načini na koje vam mogu ukrasti podatake: Dovoljan je dron ili plastična kutija s računalom: 'Posebno je opasno što...'

Image
KAO IZ SF FILMOVA /

Jezivi novi načini na koje vam mogu ukrasti podatake: Dovoljan je dron ili plastična kutija s računalom: 'Posebno je opasno što...'

Algoritmi umjetne inteligencije obično trebaju dulje audiosnimke govornika kako bi 'naučili' sve suptilnosti nečijeg izgovora. U slučaju političara je vrlo jednostavno, budući da su YouTube, društvene mreže i portali "puni" njihovih videa. Internetom već nekoliko godina kruži popularna snimka 'lažnog Obame' - u kojoj bivši američki predsjednik priznaje da je pogriješio uvodeći brojne mjere tijekom svog mandata - samo što pravi Barack Obama to nikada nije rekao, niti je dao takav intervju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Još je strašnije što je ovaj video 'lažnog Obame' napravljen s prvom, eksperimentalnom generacijom AI alata za analizu govora i videa - današnji alati su daleko napredniji, često besplatni, a mnogi su dostupni i na internetu (putem web preglednik), pa ni računalni hardver nije prepreka. Neki od ovih AI alata rade čak i na pametnim telefonima i tabletima.

Kako odvojiti laž od istine?

Takve 'lažne javne osobe', koje generiraju AI alati, mogu se dalje kombinirati sa stvarnim videozapisima, audio i videomontažom i 'vaditi ih iz konteksta'. Kada se takav video objavi na društvenim mrežama, obično popraćen tekstom koji podržava video, ili napada njegov sadržaj, čak i iskusnim novinarima i analitičarima vrlo je teško odvojiti 'laži od istine'. Ne pomažu ni naknadni demanti političara "Nisam to rekao, lažno je" - pogotovo ako su montirani video vidjeli deseci tisuća ili čak milijuni korisnika Facebooka, Instagrama i TikToka.

Uz sve to, danas su dostupna jeftina i mala 'SBC' (single board computer) računala koja imaju ugrađenu hardversku podršku za brzu obradu modela umjetne inteligencije. Za manje od 200 dolara moguće je sastaviti kompletan razvojni sustav umjetne inteligencije koji vrlo lako može kreirati generirani video i audio. Također, tekstualni modeli umjetne inteligencije, kao što su Chat GPT, Bard i Bing Ai već sada mogu sastavljati cijele 'političke govore', autorske tekstove i kolumne, kako na engleskom tako i na balkanskim jezicima. Najnovije opcije u ovim AI modelima također omogućuju 'upload' slika stvarnih ljudi, na temelju kojih mogu dalje učiti.

Za sada nema zaštite od takvih AI modela. Pokazuju to upozorenja Bijele kuće, američke obavještajne zajednice (CISA, Središnja obavještajna agencija SAD), ali i službenog Bruxellesa. Svi se dužnosnici slažu da bi AI mogli koristiti (ili već koriste) Kina, Rusija pa čak i Iran za 'ciljanu političku kampanju dezinformiranja'. Budući da se iduće godine očekuju novi izbori za predsjednika SAD-a i brojne predizborne kampanje diljem svijeta, stručnjaci već upozoravaju da će u sljedećih godinu dana 10 do 15 posto svih sadržaja na internetu biti proizvod umjetne inteligencije i AI alata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

POGLEDAJTE VIDEO: Revolucija iz Hrvatske. Provjerili smo kako dron kojim upravlja umjetna inteligencija hvata lopova

Primjer lažnog govora koji je stvorio AI

Evo 'govora virtualnog političkog kandidata Petra Petrovića' koji je kreirao Chat GPT u manje od deset sekundi:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Poštovani građani,

Danas vam se obraćam sa strašću i predanošću, kao netko tko duboko vjeruje u bolju budućnost naše zemlje i cijeloga svijeta. Moje ime je Petar Petrović i stojim pred vama kao kandidat za buduće vodstvo, s vizijom koja seže prema svijetloj perspektivi mira i prosperiteta.

U današnjem svijetu suočavamo se s mnogim izazovima. Globalne nesuglasice, trgovinske napetosti i ekonomske nejednakosti povezuju nas na načine koje prije nismo mogli ni zamisliti. Ali umjesto da se fokusiramo na podjele, trebali bismo raditi zajedno na stvaranju mostova za razumijevanje i suradnju.

Image
Foto: Ivan Trajković

Mir nije samo odsutnost sukoba, već i postizanje ravnoteže između različitih interesa i vrijednosti. Naša zemlja ima bogatu povijest i kulturu, što nas obvezuje da budemo nositelji mira i pomirenja u ovom dijelu svijeta. Diplomatskim naporima, dijalogom i međunarodnom suradnjom možemo pridonijeti smanjenju napetosti i graditi mostove prema zajedničkoj budućnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Globalni izazovi poput klimatskih promjena zahtijevaju koordinirano djelovanje. Naš je planet u opasnosti i sada je vrijeme da poduzmemo hrabre korake u zaštiti prirode i osiguramo održivu budućnost za generacije koje dolaze. Naša zemlja može biti lider u prijelazu na obnovljive izvore energije i održive prakse, pokazujući svijetu da je moguće ostvariti gospodarski rast uz poštivanje planeta. Ujedinjeni u vjeri u bolji svijet možemo prevladati prepreke i stvoriti budućnost u kojoj će naša djeca i unuci živjeti bez straha od sukoba i s nadom u bolje sutra. Hvala vam na podršci i prilici da služim vama i našoj zemlji u ovim kritičnim vremenima."

gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo