Kina više od pola stoljeća Tajvan smatra svojim "odmetnutim" teritorijem i dijelom svojih legitimnih globalnih interesa, posebice kada su u pitanju čipovi, procesori i drugi visokotehnološki proizvodi.
SAD već godinama primjenjuje sankcije protiv kineskih tehnoloških divova Huaweija i ZTE-a, a prošle je godine također zabranio američkim tvrtkama prodaju najnovije tehnologije Kini. Kina, pak, sada uvodi sankcije američkim tvrtkama, ali iz područja vojne industrije.
Sraz velikih sila u svijetu visoke tehnologije
Kinesko ministarstvo vanjskih poslova objavilo je da su sankcije američkim tvrtkama Lockheed Martin i Northrop Grumman uvedene zbog skore isporuke oružja Tajvanu. Iako se isprva nije znalo o kakvim se isporukama radi, neimenovani izvori iz Pentagona navode da je najvjerojatnije riječ o modernim sustavima 'M-136', poznatijim kao 'Vulkan'.
Ovaj sustav može se montirati na specijalne kamione 'HEMTT' ili na nekoliko tipova helikoptera, poput 'UH-60 Blackhawk', a sam sustav 'Vulkan' može 'postaviti' više od tisuću različitih vrsta mina u sat vremena. Osim Tajvana, ovaj će sustav uskoro biti isporučen i Poljskoj, a već ga koriste SAD i Južna Koreja.
Pentagon i Bijela kuća također su najavili da će, kao odgovor na kineske patrole u Južnom kineskom moru i vodama Tajvana, razmotriti davanje Taipeiju pristup informacijama s američkih satelita. Američka agencija NRO i novoosnovane 'Svemirske snage' (US Space Force) spremaju se lansirati prvi od nekoliko špijunskih satelita iz 'konstelacije' 'Silent Barker'.
Stručnjaci kažu da će ovi sateliti moći 'vidjeti' Peking i druge kineske gradove s rezolucijom od samo pet metara, što je veliki napredak u mogućnostima praćenja iz svemira, kao i mogućnost SAD-a da ima više informacija o kineskim planovima.
POGLEDAJTE VIDEO: Vidmarović o zaoštravanju odnosa između SAD-a i Kine: