Prevaranti razvijaju sve sofisticiranije metode kako doći do bankovnih podataka građana, a ovog puta na meti su vozači. Prvi put prevaru su zabilježili u Hannoveru sredinom studenog, njih nekoliko desetaka nasjelo je, a onda se ista prevara pojavila u Berlinu i Rheinland-Pfalzu.
Naime, kriminalci prekrivaju originalne QR kodove na parkirnim aparatima lažnim naljepnicama koje izgledaju stvarno – ali iza njih postoji opasna zamka.
Kako donosi Fenix Magazin, lažne naljepnice savršeno su dizajnirane, izgledaju kao logo parkirne aplikacije Easypark i tipične je boje brenda. Ako se skenira lažni QR kod, otvara se web stranica koja izgleda slično pravoj platformi. Tamo se traži od žrtava da unesu podatke o kreditnoj kartici – inače to pravi operater nikad ne traži.
Fenomen "quishinga", spoja "QR koda" i "phishinga", se širi i ljeti su na meti bile punionice za električne automobile. Centri za savjetovanje potrošača također prijavljuju lažne QR kodove u pismima i reklamnim e-porukama koji ili vode do lažnih stranica za plaćanje ili šire zlonamjerni softver.
Policija preporučuje da QR kodove uvijek koristite s oprezom. Neki od savjeta su: Prethodno provjerite poveznicu - nemojte izravno otvarati QR kodove, već pažljivo provjerite prikazani URL. Nemojte instalirati sumnjive aplikacije: renomirani pružatelji uvijek preusmjeravaju na službenu aplikaciju ili web mjesto. Obratite pozornost na QR kodove prije skeniranja i potražite moguće sumnjive naljepnice. Podesite postavke pametnog telefona: Onemogućite automatsko otvaranje veza QR koda.
POGLEDAJTE VIDEO Ako ne kupujete na akciji, počnite: Uz malo traženja, za košaricu istih proizvoda možete uštedjeti 42 posto