New York Times je u utorak objavio informaciju, pozivajući se na tvrdnje nekih neimenovanih američkih dužnosnika, da je sabotaže na plinovodu Sjeverni tok u Baltičkom moru koncem rujna prošle godine izvela jedna proukrajinska skupina. Ti američki dužnosnici navodno su vidjeli dokumente koje su u tom incidentu prikupile američke obavještajne službe.
Ne navodi se tko je stajao iza te proukrajinske skupine, ali se ističe kako nema dokaza da su nalogodavci bili Volodimir Zelenskij i drugi visoki ukrajinski dužnosnici. Do danas nije utvrđeno tko je izveo sabotažu u kojoj je uništen dio plinovoda kojim je ruski plin trebao stizati kraćim putem u Njemačku i dalje u Europu. Pljuštale su međusobne optužbe: Rusi su tvrdili da su sabotažu izveli Amerikanci ili Britanci, dok su ovi uzvraćali optužbe Rusiji.
Traga se za petoricom muškaraca i jednom ženom
Danas, pak, njemački Bild donosi puno više detalja o toj akciji i nagađanjima da ju je izvela proukrajinska skupina. Istražitelji, piše Bild, tragaju za petoricom muškaraca i jednom ženom koji su minirali plinovod Sjeverni tok isplovivši iz njemačkog lučkog grada Rostocka.
Višemjesečnim nagađanjima i brojnim spekulacijama o tome tko je minirao plinovode Sjeverni tok sada bi mogao doći kraj, piše Bild pozivajući se na informacije do kojih je došla istraživačka mreža triju njemačkih medija - ARD-a, SWR-a i Die Zeita.
U kabini jahte pronađeni tragovi eksploziva
Prema rekonstrukciji događaja, u noći 26. rujna prošle godine, zabilježene su eksplozije koje su izazvale teška oštećenja na plinovodu Sjeverni tok 1 te jednom od dvaju krakova Sjevernog toka 2.
Petorica muškaraca i jedna žena navodno su napustili Rostock 6. rujna 2022. u jahti kako bi postavili eksploziv na dijelove cjevovoda u Baltičkom moru. Skupinu su činili kapetan, dva ronioca, dva ronilačka pomoćnika i liječnik. Ne zna se, međutim, koje ili kojih su nacionalnosti bile te osobe, a vjerojatno su svi imali krivotvorene putovnice. Trag dalje vodi do Ukrajine, piše Bild. Jahta korištena za tu tajnu operaciju pripada jednom ukrajinskom biznismenu, ali ju je unajmila jedna poljska tvrtka. Nakon obavljenog zadatka jahta je vraćena vlasniku neočišćena, a istražitelji su navodno pronašli tragove eksploziva u kabini.
'Ukrajina nema nikakve veze s tim događajem'
Savjetnik ukrajinskog predsjednika Zelenskog, Mihailo Podoljak, rekao je za Bild da Ukrajina nema nikakve veze s tim događajem.
”Naše tajne službe bave se isključivo ratom protiv Rusije. Bilo kakve operacije na dnu Baltičkog mora vjerojatno neće značajno utjecati na operativnu situaciju u ratu”, dodao je Podoljak.
Eksplozije u noći 26. rujna 2022. dogodile su se na obali danskog otoka Bornholma u Baltičkom moru. Veliko curenja plina moglo se uočiti s neba. Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen izjavila je tada da se radi o "namjernom prekidu europske energetske infrastrukture" i nazvala je to "neprihvatljivim".