mogu izazvati ozbiljne požare i eksplozije / Mnogi su fascinirani električnim autima, ali baterije koje ih pokreću nisu nimalo bezopasne

Image
Foto: Profimedia

Studije su pokazale da litij-ionske baterije mogu biti podložne toplinskoj degradaciji, što može uzrokovati ozbiljne probleme

8.10.2023.
23:29
Profimedia
VOYO logo

Posljednjih nekoliko godina električni automobili postaju sve popularniji zbog svoje ekološke prihvatljivosti i učinkovitosti. Međutim, iako su mnogi ljudi fascinirani ovom tehnologijom, također je važno razumjeti potencijalne opasnosti baterija električnih vozila. Znanstvenici i aktivisti ističu brojne razloge zašto su baterije električnih vozila opasne, koristeći istraživanja i vlastita iskustva vozača kao osnovu.

Image
NI NAJVEĆI TEHNOLOŠKI GIGANTI NISU ZAŠTIĆENI /

Prvo su sve negirali a onda priznali! Hakeri ukrali podatke korporativnog diva: 'Reći ću vam zašto to zabrinjava'

Image
NI NAJVEĆI TEHNOLOŠKI GIGANTI NISU ZAŠTIĆENI /

Prvo su sve negirali a onda priznali! Hakeri ukrali podatke korporativnog diva: 'Reći ću vam zašto to zabrinjava'

Hoćemo li ikada imati čista vozila?

Prvo, treba napomenuti da su baterije u električnim vozilima, obično litij-ionske, koje su poznate po svojoj visokoj gustoći energije, zapravo štetne za okoliš. Ova svojstva ih čine iznimno učinkovitima, ali u isto vrijeme potencijalno opasnima ako se ne tretiraju ispravno u procesu recikliranja. Litij-ionske baterije mogu biti osjetljive na pregrijavanje i eksplozije ako se oštete ili prepune.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Brojne studije pokazale su da litij-ionske baterije mogu biti podložne toplinskoj degradaciji, što može uzrokovati ozbiljne probleme. Na primjer, u studiji objavljenoj u časopisu Nature, istraživači su otkrili da oštećene litij-ionske baterije mogu izazvati ozbiljne požare i eksplozije. To je posebno zabrinjavajuće ako se uzme u obzir da je sve veći broj električnih automobila na cestama diljem svijeta.

Osim toga, recikliranje litij-ionskih baterija može biti veliki izazov. Ove baterije sadrže različite materijale, uključujući litij, kobalt i nikal, koji mogu biti vrlo štetni za okoliš ako se s njima ne postupa pravilno. Prema istraživanju objavljenom u prošlogodišnjoj studiji 'EST', ono pokazuje da recikliranje litij-ionskih baterija može rezultirati ispuštanjem toksičnih materijala u okoliš, što može imati ozbiljne posljedice za ljudsko zdravlje i okoliš.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Razvoj tehnologije baterija

Također, uz sve ove potencijalne opasnosti, važno je napomenuti da se tehnologija baterija neprestano razvija kako bi se smanjili rizici. Na primjer, mnoge tvrtke danas rade na razvoju baterija s višim sigurnosnim standardima i manje ovisnosti o rijetkim metalima kao što je kobalt.

Iako su električni automobili ekološki prihvatljivija alternativa konvencionalnim vozilima s motorima s unutarnjim izgaranjem, baterije koje ih pokreću nisu nimalo bezopasne. Potencijalne opasnosti uključuju toplinsku degradaciju, požare, eksplozije i probleme povezane sa sigurnim recikliranjem. Važno je da se tehnologija baterija dalje istražuje i razvija u budućnosti kako bi se smanjili ti rizici i omogućilo sigurno putovanje električnim vozilima u budućnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

POGLEDAJTE VIDEO: Hrvatska je među 5 zemalja s najmanje električnih auta na cestama. Što država radi krivo, a što može bolje?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo