Demokratska i Republikanska stranka američkom politikom dominiraju već gotovo 200 godina. Ljuti rivali u Bijelu kuću zajedno su poslali 36 predsjednika, a tradicija će se nastaviti i nakon ovogodišnjih izbora, bez obzira na to pobjedi li Kamala Harris ili Donald Trump.
Slično vrijedi i na hrvatskim predsjedničkim izborima. Kandidati koje podupiru najpopularnije stranke - HDZ i SDP - u pravilu najbolje prolaze kod birača i odlaze na Pantovčak. Zato smo RTL-ovog izbornog analitičara Krešimira Macana zatražili da objasni koje su sličnosti naših i američkih stranaka, ali i političara.
Tko je HDZ, a tko SDP?
Macan tvrdi da se Republikanska i Demokratska stranka mogu uspoređivati s HDZ-om i SDP-om. "Percepcija je da su republikanci konzervativni i više rade u interesu kapitala. To bi kod nas trebao biti HDZ. S druge strane, demokrati su liberalniji. Fokus im je na umjetnosti, ljudskim pravima, jednakosti. Više naginju onome što je u Hrvatskoj SDP", pojašnjava Macan za Danas.hr.
Ipak, naglašava da je kapital jako bitan. "Neke velike poteze, poput rješavanja bankarske krize radio je demokrat Barack Obama, a zakon koji je doveo do te krize ukinuo je Bill Clinton, također demokrat. Nekad su demokrati radili jače poteze u korist kapitala nego republikanci, iako je percepcija obrnuta", kaže Macan.
Obrnute boje
Crvena boja u mnogim zemljama simbolizira lijeve ideologije. Suprotno njoj, plava se često veže u desni centar ili konzervativne stranke. Međutim, u Americi je drugačije - republikanci su crveni, a demokrati plavi. Praksa se ustalila nakon kultnih izbora 2000. godine. Mediji su crvenu ("red") boju pripisali republikancima jer "riječ 'red' počinje s 'r' baš kao što riječ republikanac počinje s 'r'".
"Takva situacija s obrnutim bojama postoji jedino u Americi i Sjevernoj Makedoniji. Ta razlika uvijek zbunjuje. Kad se pišu tekstovi, mora se jako paziti. Ako kažete da je Amerika pocrvenjela, to znači da je otišla desno, da Trump dobiva. Kad nešto pocrveni u Hrvatskoj, u modernom političkom govoru, to znači da je otišlo lijevo", ističe Macan.
Govori nam i da se američke stranke prvenstveno financiraju donacijama. "Troše enormne količine novca u kampanji. Hrvatska ima europske standarde kojima se limitira kampanja pa je kod nas iznos ipak ograničen. U SAD-u se to ne pita. Masovno troše na televizijske oglase, ali i digitalne medije. Obama je prvi napravio pravu digitalnu kampanju, a onda je Trump s Facebookom napravio revoluciju", poručuje Macan.
'Kerum je prvi Trumpovac'
Kada bismo uspoređivali američke kandidate s hrvatskim političarima, Macan kaže da je Trump mješavina bivšeg splitskog gradonačelnika Željka Keruma i bivšeg europarlamentarca Mislava Kolakušića. "Kerumu je sličan po osobnosti i 'narodnoj mudrosti'. Trump je brz, okretan, zna svašta, iako mislim da je Kerum okretniji od njega. Kerum je bio Trump prije Trumpa, on je prvi Trumpovac. Malo karikiram, ali možemo reći da Trump njega imitira. Kerum je krenuo zato što su ga vrijeđali, isto kao što je Obama ismijavao Trumpa na jednoj novinarskoj večeri", kaže Macan.
"Što se tiče populizma, tu je sličan Kolakušiću, koji je kopirao Trumpove metode, pogotovo u svojim online kampanjama. Ipak, Kolakušić nije radio ništa konkretnog prema svojim biračima pa mu je to trajalo samo jedan mandat", dodaje Macan.
Kamala kao Jadranka Kosor?
Kamala Harris ga pak po nekim crtama karijere podsjeća na bivšu premijerku Jadranku Kosor. "Slične su po načinu na koji je Kamala došla na svoju poziciju. Cijelo vrijeme je bila u sustavu, uvijek je na pravom mjestu u pravo vrijeme. Prednost joj je i ta što je žena i što je druge boje kože", priča Macan.
"Napredovanje kroz karijeru im je slično, Kosor je premijerka isto postala zamjenom", zaključuje Macan.
Od večeras na platformi VOYO možete pogledati dokumentarac 'Trump protiv Harris: Je li Europa sigurna?'
POGLEDAJTE VIDEO: Macan i Mijić analizirali kampanju: 'Nećemo imati pobjednika u izbornoj noći'