Europa se zadnjih tjedana muči s novim valom koronavirusa, zbog čega je sve više zaraženih, hospitaliziranih, ali nažalost i preminulih. Zbog ogromnog skoka, brojne su zemlje počele primjenjivati stroge mjere.
S pojavom novog soja koronavirusa skočila je i zabrinutost da bi se zbog njega pandemija mogla odužiti, pa čak i vratiti na sam početak pokaže li se da njegove karakteristike predstavljaju globalni rizik.
U Hrvatskoj su i dalje na snazi mjere za koje dio struke tvrdi da su "najliberalnije u Europi". Nakon velikog skoka novozaraženih, brojke su lagano počele padati, a dobra je stvar da se sve više građana odlučilo na cijepljenje. Dio njih cijepio se zbog obaveznih covid potvrda u zdravstvu, socijali te državnim i javnim službama.
Hoće li se donositi strože mjere kod nas, za sada još nije poznato, a puno će toga biti jasnije kada se bude znalo nešto malo više o novom soju koronavirusa. Omikron se, podsjećamo, pojavio u južnoj Africi te se dosta brzo širi. Za sada dostupnim informacijama, klinička slika ovog soja nešto je blaža nego kod zaraze delta varijantom, no strahuje se da bi ovaj virus mogao "zaobići" imunitet stečen cijepljenjem.
Istražili smo kakva je situacija s koronavirusom u našem bližem i širem okruženju te koje su nove mjere donijele pojedine zemlje zbog trenutke situacije s pandemijom koronavirusa.
Slovenija
U susjednoj Sloveniji jedna od mjera koja je uvedena jest testiranje učenika, gdje se svojevremeno pokazalo da se zaraza jako širila među djecom između 5 i 14 godina.
Iako nisu nametnuli neke strože mjere, Slovenci su pojačali kontroliranje postojećih mjera. Njihov najveći problem bio je pritisak na zdravstveni sustav, no dobra je stvar što se četvrti val kod njih počeo smirivati.
Među hospitaliziranima u ponedjeljak je bilo 279 pacijenata na intenzivnim odjelima, no prema nekim projekcijama, taj broj neće rasti na više od 300 te bi ovaj tjedan trebao dosegnuti vrhunac, a nakon toga bi trebalo uslijediti postupno rasterećenje bolničkog sustava. U Sloveniji se neće ukidati božićni sajmovi, no Vlada je odredila uvjete za održavanje onih gdje će se nuditi hrana i piće na otvorenom.
Područje na kojemu se odvijaju takvi sajmovi sa štandovima u nizu ili u skupini morat će biti ograđeno i imati odvojene punktove za ulazak i izlazak gostiju. Na ulazu u lokal ili prostor gdje se odvija ugostiteljska djelatnost s ponudom jela i pića morat će na vidljivom mjestu biti napisano koliko maksimalno ljudi u prostor smije ući.
Također, uvodi se obvezna karantena pri ulasku u Sloveniju za osobe koje su u zadnjih 14 dana boravile u državama u kojima je potvrđena prisutnost nove varijante koronavirusa. Te osobe moći će karantenu prekinuti tek nakon deset dana, s time da će morati obaviti PCR test koji mora pokazati negativan rezultat.
Odluka vrijedi za osobe s prebivalištem u Sloveniji, dok strancima, koji su boravili u zemljama gdje je potvrđena varijanta omikron, ulazak u zemlju neće biti dopušten.
Crna Gora
Iako zadnjih dana bilježe pad broja novozaraženih, Crna Gora nedavno je pooštrila svoje epidemiološke mjere. Covid potvrda sada je uvjet za ulazak u dječje igraonice, vjerske objekte, teretane, kina, kazališta i koncertne hale.
Na snazi je ostala ostala zabrana organiziranja dočeka Nove godine na trgovima, a već od ranije je na snazi covid potvrda za ulazak u unutrašnjost ugostiteljskih objekata.
Odluka o obveznom posjedovanju covid potvrde za javnu upravu, koja je bila najavljena za 1. prosinca odgođena je do izjašnjenja ministarstva pravosuđa o "pravnoj osnovi takve odluke".
Češka
U Češkoj je još od početka studenog na snazi strogi režim što se tiče ulazaka u barove i restorane. Naime, njih mogu posjetiti samo gosti koji su cijepljeni, preboljeli su covid-19 ili su negativni na testu.
Konobari smiju poslužiti samo goste koji mogu dokazati da su potpuno cijepljeni od covida-19, da su se oporavili od zaraze ili da su bili negativni na koronavirus.
Osim u ugostiteljske objekte, samo sa potvrdama Česi mogu ulaziti i u kina, frizerske salone i teretane, a nedavno si i postrožili mjere pa se barovi i klubovi moraju zatvoriti do 22 sata. Također, donijeta je odluka o zabrani održavanja božićnih sajmova zabranjeni.
Za kulturne i sportske događaje uveden je maksimum od 1000 posjetitelja.
Njemačka
U Njemačkoj se već danima koketira s informacijama o mogućem lockdownu. No, dok se političari još uvijek dogovaraju oko toga, pokrajine ovisno o epidemiološkom stanju donose mjere.
Na području čitave zemlje, a prema novom Zakonu o zaštiti od zaraznih bolesti, na snazi za zaposlene važi "pravilo 3G". Odnosno, zaposleni za dolazak na posao moraju imati COVID potvrdu.
Necijepljene osobe moraju predočiti aktualni brzi test ili PCR-test, koji ne smije biti stariji od 48 sati. Ova uredba bit će na snazi do 19. ožujka 2022. godine, a odnosi se i na sve putnike u vozilima javnog prometa.
U Sjevernoj Rajni i Vestfaliji na mnogim mjestima (kina, barovi, restorani, koncerti, božićni sajmovi, nogometni stadioni i druge velike manifestacije) vrijedi "pravilo 2G". U diskotekama, klubovima ili na karnevalskim proslavama važi pravilo "2G-plus"; odnosno, nije dovoljna samo potvrda o cijepljenju u preboljenju, već je potreban i aktualan negativni test na koronu.
U Bavarskoj se klubovi i barovi zatvaraju, a restorani će raditi samo do 22 sata. Nema božićnih sajmova, a na kulturnim i sportskim manifestacijama smije biti najviše 25 posjetitelja.
Slovačka
Uz Austriju, Slovačka je jedna od europskih zemalja koje su kako bi smanjile širenje zaraze uvele najstrože mjere, odnosno lockdown.
Tamo je zatvoreno sve osim trgovina nužnim potrepštinama i ljekarni, a građani ne smiju napuštati svoje općine, osim u slučaju odlaska kod liječnika, na posao ili u školu.
Zabranjena su okupljanja više od šestero ljudi. Lockdown će trajati 2 tjedna, a na snagu je stupio proteklog četvrtka. Nakon toga, vlasti će donijeti odluku kako dalje.
Austrija
Austrija je već neko vrijeme u lockdownu, a on bi trebao prestati 13. prosinca. No, kako je pred njima skijaška sezona, odlučili su i nakon tog perioda postrožiti neke odredbe.
Od 6. prosinca, oni su smanjili trajanje covid potvrde s 12 na devet mjeseci od potpune imunizacije. Također, od 3. siječnja neće priznavati cijepljenje jednom dozom cjepiva Johnson&Johnson, već će oni cijepljeni tim cjepivom trebati dodatnu dozu ako žele da im se to prizna za covid potvrdu.
U Austriji će se nakon lockdowna primjenjivati pravilo 2G, prema kojem je testiranim osobama koje nisu cijepljenje ili preboljele covid onemogućen pristup kafićima, restoranima, muzejima,…Za sve je u zatvorenim prostorima obavezna FFP2 maska.
Srbija
Oštrije mjere tražit će se i u Srbiji, gdje se u srijedu sastaje krizni stožer.
Liječnici će navodno tražiti da školski praznici počnu već 20.prosinca. Drugi je prijedlog da covid potvrde važe 24 sata, ili barem od 18 sati te da se prošire i na objekte kao što su teretane, kina, frizerski saloni,…
Kurir piše da će krizni stožer tražiti zabranu novogodišnjih koncerata, ali i karantenu za sve one koji tijekom praznika doputuju u Srbiju. Ideja je i da se postrože i mjere na skijalištima, odnosno da ski-pas mogu kupiti samo oni koji imaju covid potvrdu.
Prekidaju letove i zatvaraju granice
Zbog pojave novog soja, Maroko je u nedjelju objavio da od ponedjeljka prekida sve letove u dolasku iz cijeloga svijeta u trajanju dva tjedna.
Privremena zabrana stupa na snagu u ponedjeljak i trajat će dva tjedna, objavila je marokanska novinska agencija MAP citirajući zdravstveni odbor.
Zbog novog soja, ponovo su postrožene mjere u Australiji, a vlada je priopćila da su odlučili odgoditi planirano ponovno otvaranje svojih granica, prethodno najavljeno za srijedu, za cijepljene inozemne stručnjake, strane studente te nositelje još nekih kategorija ulaznih viza za tu zemlju.
"Povjerenstvo za nacionalnu sigurnost donijelo je nužnu privremenu odluku o odgodi sljedećeg koraka prema sigurnom ponovnom otvaranju Australije za strane stručnjake i studente, kao i za nositelje humanitarnih viza, privremenih radnih viza i obiteljskih viza, s 1. na 15. prosinac", priopćili su u ponedjeljak navečer.