Aktualni američki predsjednik Joe Biden nekoliko je puta optužio kinesko vodstvo da "ne poduzima ništa po pitanju krađe američkih patenata i tehnologije". Krađa intelektualnog vlasništva američkih tvrtki jedan je od najvećih problema u odnosima Kine i SAD-a, a na to je ranije upozoravao i Barack Obama.
Ne čudi da kada američke tehnološke tvrtke predstave novi pametni telefon, prijenosno računalo ili bežične slušalice, u roku od nekoliko mjeseci isti budu kopirani pod jedan od kineskih brendova. To se događa i u svijetu softvera pa kineski programeri dodaju nove opcije američkim programskim paketima.
Ukradeni opasni uzorci toksina, bakterija, otrova
No, daleko opasniji je najnoviji potez Kine unutar američke akademske zajednice, i to za mnoge druge zemlje. Naime, prije nekoliko tjedana na Sveučilištu Florida otkrivena je akcija u kojoj su opasni uzorci toksina, bakterija i otrova, namijenjeni laboratorijskim istraživanjima, razmijenjeni i poslani u Kinu.
Nekoliko studenata kineskog podrijetla bilo je uključeno u navodnu zavjeru, budući da je to sveučilište ima velik broj azijskih studenata.
Među uzorcima su kolera i hripavac
Među opasnim uzorcima su kolera, kao i hripavac. Iako su vlasti objavile da su "uzorci sigurni", nije jasno kako su poslani u Kinu te mogu li tijekom transporta postati opasni.
Osim otrova i bakterija, ukradeni su i uzorci vrlo opasnih narkotika tzv. "analitičkih uzoraka", fentanil, morfin, kokain, ketamin, kodein, amfetamin, aceril-morfin i metadon, kao i spojevi MDMA.
POGLEDAJTE VIDEO: Nova tehnologija: Do arheoloških istraživanja na Ugljanu skeniranjem iz zraka