'VREMENSKI STROJ' / Microsoft izazvao strah opcijom u novim Windowsima. Stručnjaci: 'To je tehnološka noćna mora!'

Image
Foto: Profimedia

Ured povjerenice za informiranje zatražio je od Microsofta službene podatke koji će dodatno objasniti ovu 'snimku ekrana' korisnika

23.5.2024.
16:47
Profimedia
VOYO logo

Tvrtka Microsoft upravo je predstavila svoju novu platformu, temeljenu na procesorima tvrtke Qualcomm, bazirane na tzv. 'ARM' arhitekturi. Ovo je jasan odgovor Appleu, budući da su i njihovi 'M' procesori temeljeni na 'ARM' tehnologiji.

Ipak, najveću pozornost svjetske javnosti privukla je najava predsjednika Uprave Microsofta Satye Nadelle da će nove verzije Windows operativnog sustava od sada dolaziti s ugrađenim 'Copilot' digitalnim asistentom temeljenim na umjetnoj inteligenciji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kontroverze je izazvala i najava da će novi 'Windowsi' imati opciju 'Recall' uz pomoć koje će korisnici imati 'vremenski stroj' i moći vratiti računalo u stanje prije nekoliko mjeseci.

Image
MISTERIJ /

Naše poruke na internetu su 'hrana' umjetnoj inteligenciji?

Image
MISTERIJ /

Naše poruke na internetu su 'hrana' umjetnoj inteligenciji?

'Tehnološka noćna mora'

Ova će opcija funkcionirati tako da svakih nekoliko sekundi napravi 'snimku' cijelog sustava, otvorenih aplikacija i aktivnosti korisnika. Iako Microsoft kaže da će ti 'vremenski podaci' biti pohranjeni u kriptiranom dijelu diska za pohranu podataka, te da se neće dijeliti preko interneta, stručnjaci za sigurnost podataka i aktivisti već su ovo nazvali 'tehnološkom noćnom morom'.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S tim se ocjenama slažu i stručnjaci u Londonu. Ured povjerenice za informiranje zatražio je od Microsofta službene podatke koji će dodatno objasniti ovu 'snimku ekrana' korisnika.

Iako je Microsoft izjavio da funkcija 'Recall' neće snimati web stranice otvorene u pregledniku Edge, nije jasno hoće li se to odnositi i na druge aplikacije poput Chromea i Firefoxa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Također, stručnjaci navode da bi hakeri vrlo brzo uspjeli pronaći način da dođu do 'kriptiranih' snimaka sustava, što bi otvorilo brojne mogućnosti za krađu identiteta i privatnih podataka korisnika diljem svijeta.

Windows je još uvijek najčešći operativni sustav na računalima diljem svijeta, a koristi se na oko 70 posto svih uređaja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

POGLEDAJTE VIDEO: Je li let iz pakla na kojem je poginuo muškarac moguć i kod nas?:

Hell's kitchen
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo